Obowiązek wprowadzenia darmowego konta wszedł już w życie. Czy banki respektują nowe przepisy?

Fot.

Od 8 lutego powinieneś mieć możliwość założenia darmowego konta osobistego we wszystkich bankach oraz SKOK-ach. Taki obowiązek narzuca na instytucje finansowe nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, uchwalona w ubiegłym roku. Dotychczas jednak większość banków nie zmieniła swojej oferty. Powód jest prosty. Przepisy umożliwiające nakładanie kar za brak bezpłatnego rachunku, wejdą w życie dopiero za półtora roku.

Wprowadzenie tzw. podstawowego rachunku płatniczego ma dostosować polskie prawo do rozporządzeń unijnych oraz ubankowić społeczeństwo, tj. zwiększyć ilość osób posiadających konto w banku. Dzięki wprowadzeniu usługi opartej na jasnych i prostych zasadach otwieranie i przenoszenie rachunku stanie się łatwiej dostępne. Z komunikatu Kancelarii Prezydenta możemy się również dowiedzieć, że zapewnienie Polakom dostępu do darmowych kont zwiększy konkurencyjność wśród instytucji finansowych, co przełoży się na wyższą jakość usług.

R E K L A M A


Kto może założyć podstawowy rachunek płatniczy?

Darmowe konto jest skierowane przede wszystkim do osób, które dotychczas nie posiadały rachunku płatniczego. Jeśli jednak masz konto tylko w jednym banku, będziesz mógł przenieść swój rachunek i zmienić go na podstawowy rachunek płatniczy. Zakres operacji, jaki wykonasz w ramach bezpłatnego rachunku, został ograniczony do podstawowych czynności, takich jak:

  • otwarcie, prowadzenie i zamknięcie rachunku
  • wpłaty i wypłaty gotówki
  • zlecenia stałe i polecenie zapłaty

Co istotne, do rachunku podstawowego nie można dołączyć karty debetowej, kredytowej oraz innych zobowiązań pożyczkowych. Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne, bank nie ma też prawa pobierać opłat za minimum 5 przelewów w miesiącu oraz 5 wypłat z bankomatów. Kolejne tego rodzaju operacje będą płatne, jednak nie więcej niż w przypadku pozostałych kont w ofercie banku. Darmowy rachunek musi być dostępny zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej, dlatego wszystkie operacje wykonasz również przez internet.

Darmowy rachunek nie u wszystkich

Chociaż od wejścia w życie nowej ustawy minęło już kilka dni, nie wszystkie banki mają w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy. Z prawnego punktu widzenia jest to łamanie przepisów, jednak na razie instytucje finansowe nie muszą się obawiać. Ustawa umożliwiająca karanie banków i SKOK-ów zacznie obowiązywać dopiero za 18 miesięcy. Do tego czasu z pewnością podstawowe rachunki płatnicze staną się powszechne, biorąc pod uwagę, że za brak darmowego konta w ofercie, bank zapłaci 1 mln, a SKOK – 100 tys. zł kary.