Kapsułki, proszek czy płyn? Co się bardziej opłaca?

Fot.

Zazwyczaj, kiedy myślimy o lepszej kontroli domowego budżetu, w pierwszej kolejności bierzemy pod lupę wysokość rachunków oraz wydatki na jedzenie. Zastanawiałeś się jednak, ile kosztują cię codzienne, banalne czynności, takie jak chociażby pranie? Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo detergentów, które mają sprawić, że twoje ubrania będą czyste, miękkie i pachnące. Pytanie, wybór którego z nich najmniej nadwyręży twój portfel?

Zacznijmy od tego, jakie środki do prania znajdziemy na sklepowych półkach. Najstarsze, a jednocześnie najbardziej popularne są proszki. Jak wynika z danych firmy badawczej Nielsen proszki mają ok. 70-procentowy udział w rynku detergentów piorących. Produktem, który zdobywa coraz większe uznanie wśród Polaków są kapsułki. Eksperci z firmy Nielsen zauważają, że jest to sektor, który skutecznie wypiera z rynku proszki. Równie chętnie sięgamy po wszelkiego rodzaju płyny i żele, głownie ze względu na ich lepsze właściwości piorące.

Proszek

Decyzja o tym, który detergent wybrać, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Jedni decydują się na wygodne kapsułki, inni na płyny, które chronią włókno tkanin, jeszcze inni wolą tradycyjne rozwiązania i nie wyobrażają sobie prania bez proszku. A który z tych środków jest najtańszy? Wybrałam trzy popularne marki i sprawdziłam, jaki będzie koszt jednego prania w przypadku proszku, płynu oraz kapsułek. Na pierwszy ogień wzięłam proszki. Ceny pochodzą z popularnego hipermarketu oferującego sprzedaż online. Starałam się porównywać produkty o takiej samej pojemności, a wskazana cena jest ceną regularną.

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

Wśród powyższych produktów, najtaniej wypierzemy w proszku marki Bryza. Koszt jednego prania wynosi w tym przypadku 0,52 gr. Znacznie droższe jest pranie w Persilu – za jedno pranie zapłacimy 0,92 gr. Nico gorzej w tym zestawieniu wypadł proszek Vizir – koszt jednego prania to 0,93 gr.

Żel do prania

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

źródło: www.rossmann.pl/drogeria-online

Już na pierwszy rzut oka widać, że pranie w płynie jest nieco droższe. Zarówno w przypadku płynu marki Persil, jak i Vizir koszt jednego prania to 1 zł. Cena jest taka sama, pomimo że w tym przypadku wzięłam pod uwagę płyny o różnych pojemnościach. Najlepiej w zestawieniu ponownie wypadła Bryza. Koszt jednego prania w płynie tej firmy to 0,67 gr.

Kapsułki

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

źródło: www.ezakupy.tesco.pl

Kapsułki, chociaż wygodne i coraz chętniej wybierane przez Polaków, stanowią najdroższy środek piorący. Co ciekawe, w tym zastawieniu najgorzej wypadła Bryza. Koszt jednej kapsułki to 1,54 zł (biorąc pod uwagę cenę regularną). Nieco taniej zapłacimy za kapsułkę z logo Persila (1,5 zł za sztukę), a najtaniej za kapsułkę Vizir – 1,20 zł za sztukę.

Proszek, płyn, kapsułki – co wybrać?

Biorąc pod uwagę jedynie cenę środków piorących, najbardziej ekonomicznym wyborem będzie z pewnością proszek. Za jedno pranie zapłacimy w tym wypadku jedynie 0,52 gr (Bryza). Najdroższe okazały się natomiast kapsułki, gdzie koszt jednego prania to minimum 1,20 (Vizir). Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku dużej ilości zabrudzonych rzeczy lub trudnych plam, należy wrzucić dwie kapsułki, przez co koszt jednego prania w tym detergencie wzrasta dwukrotnie. Zwolennicy wygodnych rozwiązań oraz osoby, które wiecznie mają problem z odmierzeniem odpowiedniej ilości proszku bądź płynu z pewnością dopłacą jednak za codzienny komfort prania w kapsułkach. Oczywiście nie należy zapominać, że sklepy regularnie obniżają ceny detergentów, dzięki czemu pranie w płynie lub kapsułkach może być równie opłacalne, co w proszku.