Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Zbliża się kolejne losowanie do OFE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o kolejnym losowaniu do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Co prawda ma się ono odbyć 29 stycznia przyszłego roku, ale nie warto czekać na losowanie. Rzecznik ZUS-u Przemysław Przybylski ostrzega, że zmiana funduszu kosztuje i lepiej jeżeli sami zdecydujemy, w którym z OFE chcemy gromadzić pieniądze na przyszłą emeryturę.

Osoby urodzone w 1969 roku i później, które rozpoczęły pracę ale do tej pory nie wybrały żadnego z Otwartych Funduszy Emerytalnych otrzymały z ZUS-u listy. W grudniu wysłanych zostało około 200 tysięcy listów z przypomnieniem.

Eksperci radzą, by wybierać fundusz zaraz po rozpoczęciu pracy. Składka emerytalna, która wpływa do ZUS-u za pracownika dzielona jest na dwie części. Część zapisywana jest na indywidualnym koncie w ZUS-ie a część wędruje do OFE. Jeśli jednak ubezpieczony nie wybrał żadnego z funduszy, to składka należna OFE leży na nieoprocentowanym koncie i czeka. Pieniądze nie są w tym czasie inwestowane.

Wybór funduszy nie dotyczy studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło i nie jest za nich odprowadzana składka na emeryturę.

Podobne artykuły