Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Zarządzaj sprawnie walutami w swojej firmie

Fot. fotolia

Kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą i jest z tym związane zarządzanie walutami obcymi, warto wiedzieć z jakich narzędzi możemy korzystać. W jaki sposób wymieniać waluty, aby było to najbardziej opłacalne. Wszystkie najważniejsze zagadnienia, na które każdy przedsiębiorca wykonujący transakcje zagraniczne powinien zwrócić uwagę znajdują się w poniższym poradniku.

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z ogromną liczbą codziennych wyzwań. Faktury, podatki i kontakty z partnerami wymagają od przedsiębiorcy nie lada cierpliwości. Posiadając własną działalność gospodarczą, szczególnie taką, która prowadzi handel międzynarodowy bądź współpracuje z partnerami zagranicznymi, warto znać narzędzia do zarządzania transakcjami wielowalutowymi. Pomoże to utrzymać w firmie porządek i uniknąć strat, które mogą być spowodowane transakcją z nieuczciwym klientem. Dodatkowo, dzięki poszczególnym rozwiązaniom uda się ograniczyć wydatki w firmie i przyspieszyć, niektóre operacje.

Na co zwrócić uwagę wymieniając walutę?

Gdy zarządzamy walutami w firmie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Po pierwsze: jeśli kupujemy walutę, zwracamy uwagę na kurs sprzedaży. Kurs kupna jest stosowany kiedy chcemy wymienić obcą walutę na walutę krajową środek stosowany w firmie.

Po drugie: wymieniając pieniądze, sprawdzamy wszystkie prowizje i opłaty, które zostaną pobrane od tej transakcji.

Po trzecie: sprawdzamy czas, w jakim środki zostaną przewalutowane. Ważna jest szybkość księgowania środków pomiędzy rachunkami transakcji.

Po czwarte: jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące kursu, zakupu lub sprzedaży warto skonsultować je z dealerem walutowym, który rozwiąże wszelkie niejasności.

Po piąte: warto pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, pamiętajmy o każdorazowym sprawdzaniu wykonywanych transakcji.

R E K L A M A


Jak twoja firma może zaoszczędzić na wymianie walut?

Wymieniając pieniądze za pomocą platformy walutowej, przedsiębiorstwo może zaoszczędzić nawet ok. 40-60 proc. w porównaniu do stacjonarnego kantoru. Może być to naprawdę znacząca różnica, gdy mowa o transakcjach na wysokich kwotach sięgających nawet do kilkuset tysięcy euro. Przynosi to zauważalne korzyści i oszczędności dla każdego przedsiębiorcy, który zarządza walutami w swojej firmie. Ważne jest również to, że możemy otrzymać powiadomienie o najkorzystniejszym dla nas kursie waluty, którą jesteśmy zainteresowani. Dodatkowo banki dają możliwość negocjacji cen, to pozwala na jeszcze większą oszczędność i wybranie najkorzystniejszej oferty przyjdzie z łatwością.

Główne zalety korzystania z platform walutowych

Korzystanie z platform walutowych niesie za sobą wiele korzyści do największych z nich należą m.in.:

  • możliwość negocjacji ceny,
  • wymiana waluty w każdej chwili, gdy tego potrzebujemy,
  • oszczędność czasu, dzięki całodobowej możliwości korzystania z platformy,
  • wsparcie dealerów walutowych,
  • dostęp do różnych walut w jednym miejscu,
  • alerty walutowe, które poinformują przedsiębiorcę, kiedy kurs będzie miał wskazaną przez niego wartość,
  • możliwość korzystania z platform z najwygodniejszych dla przedsiębiorcy urządzeń takich jak smartfon, tablet czy komputer,
  • wygoda ze względu na połączenie platformy walutowej z kontem firmowym w jednym systemie transakcyjnym.

Bezpieczeństwo na platformie walutowej

Internetowe platformy walutowe są coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane, również przez przedsiębiorców. Ich biznesowi klienci cenią sobie to rozwiązanie, ponieważ charakteryzuje się szybkością, opłacalnością, ale również bezpieczeństwem. Platformy wymiany walut są objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Kolejną zaletą i oznaką bezpieczeństwa jest to, że przedsiębiorca nie musi za każdym razem kierować się do kantoru czy placówki swojego banku chcąc wymienić walutę. Nie naraża się na kradzież lub chociażby nabycie fałszywych banknotów. Aby wykonywane transakcje były bezpieczne, zadbajmy o poufność kodów, sprawdzajmy dokładnie numery kont swoich kontrahentów oraz logujmy się do platformy tylko z zaufanych urządzeń, używając prywatnych sieci. Gdy będziemy postępować w ten sposób, z pewnością utrudnimy działania cyberprzestępców, którzy chętnie weszli by w posiadanie firmowych pieniędzy.

Sprawdź, jak działa platforma walutowa dla firm

Usługi przydatne dla przedsiębiorców

Akredytywa jest przydatna przy prowadzeniu działalności handlowej oraz usługowej, gdy wykonujemy wiele transakcji i nawiązujemy nowe kontakty kontrahentami. Jest to forma zabezpieczenia transakcji w chwili kiedy nie jesteś pewien czy wspólnik lub klient jest wiarygodny. Akredytywa jest pisemnym zobowiązaniem wypłacenia określonej kwoty sprzedawcy przez bank nabywcy w wyznaczonym terminie. Pieniądze zostaną wypłacone tylko wtedy, gdy wszystkie ustalenia umowy zostaną spełnione. W skrócie akredytywa ułatwia rozliczenia oraz zwiększa bezpieczeństwo bezgotówkowych transakcji międzynarodowych, które są wykonywane w przedsiębiorstwie i sprawiają, że są one bezpieczniejsze.

Wyróżniamy dwa rodzaje akredytywy:

  • Akredytywa importowa (własna) kiedy to my jako przedsiębiorca zlecamy bankowi założenie akredytywy, a on zgodnie z ustaleniami wypłaca pieniądze zagranicznemu eksporterowi, w chwili kiedy spełni wszystkie założenia umowy akredytywy.
  • Akredytywa eksportowa (obca) polega na przekazaniu przez nasz bank, z którym nawiązuje kontakt bank zagraniczny, wszystkich ustaleń od zagranicznego eksportera. Za pośrednictwem naszego banku poznajemy wszystkie warunki akredytywy i za jego pomocą zatwierdzamy warunki.

Inkaso należy do jednych z częściej wykorzystywanych form rozliczeń bezgotówkowych, jeśli przedsiębiorcy darzą zaufaniem swoich partnerów i klientów. Właściciel firmy zleca w swoim banku, aby ten pobierał określoną należność od konsumenta lub wspólnika. Inkaso jest zazwyczaj tańsze i prostsze w porównaniu do akredytywy. Z pewnością wiąże się z mniejszą liczbą formalności. Jest to bezpieczna opcja, która zapewnia nie wydanie produktu bez uiszczenia ustalonej opłaty, ale nie zabezpiecza przed opóźnieniami w zapłacie. Dla partnera lub klienta również jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ może sprawdzić przekazany towar lub dokumenty, zanim poniesie jakiekolwiek koszty.

Faktoring to bardzo sprawnie rozwijająca się usługa finansowa, która jest skierowana do firm, które cenią sobie kompleksowe i elastyczne rozwiązania. Chętnie korzystają z niej również przedsiębiorcy chcący zabezpieczyć się przed niewypłacalnymi odbiorcami i zdyscyplinować ich do terminowego opłacania zobowiązań. Bez wahania faktoring mogą wprowadzić osoby prowadzące działalność, która charakteryzuje się sezonowością. Faktoring polega na wykupieniu przez faktora wierzytelności od przedsiębiorstw. Pomaga to szybciej otrzymać zapłatę za wykonane usługi oraz umożliwia w większym stopniu uniknąć niewypłacalnych kontrahentów.

Transakcje terminowe Forward to wymiana walut między klientem, a bankiem w określonym terminie w przyszłości według kursu terminowego, który jest ustalony w dniu zawarcia transakcji. To rozwiązanie pomaga zmniejszyć ryzyko, które jest związane ze zmianą kursu walutowego. - Dostępność w dni robocze przez całą dobę

Co proponują banki – porównanie

Prowadzenie własnej firmy składa się z wielu złożonych działań, które wiążą się z ryzykiem straty pieniędzy. Dlatego, aby jak najbardziej zredukować prawdopodobieństwo tego wydarzenia warto wprowadzić w swojej działalności, kilka bardzo intuicyjnych rozwiązań, które pozwolą na sprawne kierowanie firmowym budżetem.

Dane zawarte w zestawieniu z dnia 07.11.2017r. na podstawie informacji uzyskanych od wyszczególnionych banków.

Platformy walutowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, wynika to z szeregu dużej liczby zalet tego rozwiązania. Dodatkowo możliwość posiadania takiej platformy w serwisie transakcyjnym banku, z którego korzystamy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ przedsiębiorca ma możliwość szybkiego zalogowania się i sprawdzenia wszystkich firmowych finansów w jednym miejscu.

Dane zawarte w zestawieniu z dnia 07.11.2017r. na podstawie informacji uzyskanych od wyszczególnionych banków.

Tradycyjna forma wymiany waluty w stacjonarnym kantorze przechodzi do historii ustępując szybszym, intuicyjnym i wygodnym systemom. Które dodatkowo są znacznie bardziej opłacalne.


Podobne artykuły