Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Bank zwiększył opłaty za przelewy? Dowiedz się, jak przenieść konto firmowe

Fot.
Przykra niespodzianka czeka przedsiębiorców, którzy mają rachunek firmowy w Deutsche Banku. Zgodnie z nową tabelą opłat i prowizji, klienci biznesowi będą musieli płacić więcej. Bank podnosi opłaty za przelewy internetowe, prowadzenie rachunków dodatkowych oraz obsługę kart płatniczych. Czy warto w takiej sytuacji zmienić usługodawcę? O czym należy pamiętać przed przeniesieniem konta firmowego?

Banki już od roku masowo podnoszą opłaty. W głównej mierze jest to spowodowane wprowadzeniem podatku bankowego. Zgodnie z przewidywaniami, początkowo instytucje finansowe przerzuciły niechcianą opłatę na klientów indywidualnych. Teraz przyszedł czas na przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę, że każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą jest zobowiązana prawnie do posiadania i prowadzenia konta bankowego, nie powinien dziwić fakt, że właśnie tą grupą klientów zainteresowały się banki. Co prawda przedsiębiorcy nie muszą rozliczać się poprzez odrębny rachunek bankowy, jednak większość z nich postanawia założyć konto firmowe, aby oddzielić finanse prywatne od służbowych. Podniesienie opłat za konta firmowe oznacza więc dla banków spore zyski.

Droższe przelewy i prowadzenie konta

Jeśli jesteś klientem biznesowym Deutsche Banku, wyższe opłaty czekają cię już od 16 stycznia 2017 roku. Zwiększy się m.in. koszt przelewów, prowadzenia kont dodatkowych oraz obsługi kart płatniczych. Różnice w podwyżkach są uzależnione od konta, które posiadasz. Średnio za jednorazowy przelew zapłacisz o 1 zł więcej niż dotychczas. Przyjmując, że wykonasz 20 przelewów w miesiącu, musisz doliczyć dodatkowe 20 zł do swojego firmowego budżetu. W skali roku podwyżka wyniesie więc nawet 240 zł. Tym bardziej zastanów się nad zmianą banku. Po co masz płacić za coś, co możesz mieć za darmo?

Porównaj oferty

Jako przedsiębiorca nie musisz prowadzić oddzielnego konta firmowego, ale na pewno warto. Dlaczego? Jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze oraz tańsze. Wybierając konto mBiznes Standard w mBanku, dostaniesz 100 zł zwrotu. Wystarczy założyć rachunek do 28 lutego 2017 roku oraz wpłacić min. 250 zł na konto ZUS-u. Pamiętaj, żeby to zrobić w ciągu 30 dni od daty otwarcia konta. Nie zapłacisz także za przelewy internetowe do urzędu skarbowego i ZUS, możesz bezpłatnie korzystać z wybranych bankomatów i wpłatomatów, natomiast jeśli w ciągu miesiąca, suma twoich transakcji bezgotówkowych wyniesie ponad 500 zł, nie poniesiesz opłat za korzystanie z karty do rachunku. Prowadzenie konta jest darmowe, pod warunkiem, że wykonasz z niego przynajmniej jeden przelew do ZUS miesięcznie.

Zaoszczędzisz również, wybierając iKonto Biznes w Alior Banku. Usługodawca zapewnia bezpłatne krajowe przelewy internetowe (Elixir) oraz przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na prowadzenie konta firmowego w Alior Banku, nie poniosą kosztów za otwarcie i prowadzenie rachunku, wydanie i korzystanie z karty oraz wpłaty i wypłaty z wybranych bankomatów. Aby jednak skorzystać z preferencyjnych warunków, należy spełnić kryteria określone przez bank (dotyczące m.in. wysokości średniego miesięcznego salda lub ilości wykonanych bezgotówkowo transakcji).

„Wisienką na torcie” jest z pewnością konto Firma To Ja w Idea Banku. Wybierając je, otrzymasz nielimitowane przelewy krajowe za 0 zł, nie zapłacisz za otwarcie i prowadzenie rachunku, wypłaty gotówkowe z bankomatów na terenie kraju oraz wydanie karty debetowej. Dodatkowym bonusem konta Firma To Ja jest dostęp do platformy Idea Cloud oraz przestrzeni coworkingowej Idea Hub.

Przenieś rachunek i zyskaj

Nie przepłacaj za konto firmowe, tym bardziej, gdy bank podnosi opłaty w trakcie trwania umowy. Przeniesienie rachunku w przypadku przedsiębiorców jest bardzo proste, ponieważ wszystkie formalności bierze na siebie bank, do którego przenosisz konto. Pamiętaj, aby wydać upoważnienie, aby nowy bank mógł się kontaktować w twoim imieniu z poprzednią instytucją. Informację na temat zmiany rachunku musisz zgłosić do urzędu skarbowego oraz ZUS-u. Odrębny zapis na fakturach pomoże ci powiadomić o przeniesieniu konta wszystkich kontrahentów i współpracowników. Dzięki temu będziesz miał pewność, że transakcje sfinalizujesz bez problemów i opóźnień.

Podobne artykuły