Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Błędny przelew na konto. Teraz odzyskasz pieniądze szybciej i łatwiej!

Fot.

Wykonałeś błędny przelew? Nie panikuj. Odzyskanie pieniędzy będzie teraz łatwiejsze. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Zmiany gwarantują większe bezpieczeństwo twoich transakcji.

Zmiany w obowiązującej ustawie o usługach płatniczych wymusiła unijna dyrektywa tzw. PSD2. Projekt nowelizacji powstał w ramach współpracy Prezydenta RP, Rzecznika Finansowego i ekspertów, a następnie został jednomyślnie przyjęty w polskim parlamencie. Ostatecznie swój podpis złożył pod nim Andrzej Duda w dniu 28 kwietnia 2018 roku.

Czy rzeczywiście zmiany były konieczne? Zdecydowanie tak. Polacy wykonują setki tysięcy przelewów miesięcznie. Przekazanie środków na niewłaściwe konto może stać się źródłem poważnych problemów. Alternatywą dla tradycyjnych przelewów internetowych mogą być ich nowoczesne formy.

 

Błędny przelew – co zrobić?

Przelanie pieniędzy na błędny numer rachunku może przydarzyć się każdemu. Długi ciąg liczb sprzyja pomyłce. Wystarczy pośpiech, chwila nieuwagi i środki trafiają do niewłaściwego odbiorcy. Czy jest wyjście z takiej sytuacji? Oczywiście, że tak. Zachowaj spokój i zacznij działać.

Natychmiastowy kontakt z bankiem umożliwi ci wstrzymanie transakcji. Jednak co zrobić, gdy środki już wyszły z banku? Do tej pory nie było skutecznego mechanizmu prawnego, który mógłby zmusić odbiorcę błędnego przelewu do zwrotu środków. Pozostawało ci liczyć na uczciwość osoby, do której trafił przelew, w skrajnych przypadkach pogodzić się ze stratą pieniędzy. Banki zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi tajemnicy bankowej nie mogły ujawnić danych odbiorcy, przez co próba zwrócenia się o zwrot była niezwykle trudna.

Dowiedz się więcej, co zrobić, gdy błędnie przekażesz środki.

 

Jak odzyskać pieniądze?

Po wejściu w życie nowych przepisów odzyskanie pieniędzy nie będzie już takie trudne.
Odzyskanie pieniędzy w trzech prostych krokach

Wystarczy, że:

1. Poinformujesz swój bank o błędnie wykonanym przelewie.
2. W ciągu 3 dni bank powiadomi odbiorcę o zaistniałej sytuacji.
3. Odbiorca w ciągu 30 dni będzie miał obowiązek zwrócić ci środki na specjalny rachunek techniczny, co pozwoli zachować jego anonimowość. Następnie bank po ich otrzymaniu przeksięguje pieniądze na twoje konto.

Co ważne, gdy osoba, która otrzymała twój przelew, nie wywiąże się ze swojego obowiązku, bank udostępni ci jej dane i będziesz mógł dochodzić zwrotu na drodze sądowej.

 

Zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Nowe przepisy w ustawie o usługach płatniczych gwarantują większe bezpieczeństwo płatności i rozszerzają twoje prawa podczas realizowania m.in. przelewów. Jednak zmian będzie więcej. Wszystkie mają na celu poprawę rynku usług płatniczych w zakresie przejrzystości i spójności przepisów.

Chcesz uniknąć stresu związanego z pomyłką? Pamiętaj, żeby przed wysłaniem środków dokładnie zweryfikować numer konta, dane odbiorcy oraz kwotę przelewu.

Nie zgadza się stan środków na twoim koncie? Sprawdź, co zrobić w przypadku kradzieży z konta.

Podobne artykuły