Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

BLIK- wygodne płatności telefonem

Fot.

BLIK przemienia nasz telefon w bezpieczny portfel. Możemy nim płacić szybko i wygodnie w sklepach stacjonarnych i Internecie, przelewać pieniądze znajomym, nie znając ich numeru konta oraz wypłacać gotówkę.

Banki już wcześniej wdrażały aplikacje umożliwiające płatności mobilne, ale poszczególne aplikacje nie były w pełni kompatybilne ze wszystkimi punktami, akceptującymi transakcje. Stworzono więc ujednolicony polski standard płatności, w który zaangażowało się kilka polskich banków.

Za pomocą BLIKa możemy szybko i wygodnie:

  • płacić w sklepach i punktach usługowych stacjonarnie,
  • wypłacać gotówkę z bankomatów,
  • dokonywać płatności przez internet,
  • wykonywać przelewy na numer telefonu.

Kiedy warto płacić BLIKiem?

Telefon na razie nie wyprze z naszej kieszeni portfela z gotówką i kartą płatniczą, ale są sytuacje, kiedy o wiele wygodniej jest płacić smartfonem. Leżymy na plaży i nagle mamy wielką ochotę na lody z baru, ale portfela ze sobą nie wzięliśmy. Albo właśnie jesteśmy w trakcie wyczerpującego joggingu, bardzo chce nam się pić, a w kieszeni mamy tylko telefon. W sytuacjach, gdy niewygodnie jest nam nosić ze sobą portfel, możemy za drobne zakupy zapłacić telefonem.

R E K L A M A

Następny przykład to sytuacje awaryjne. Jesteśmy na imprezie, skradziono nam portfel i nie mamy jak wrócić do domu? Za taksówkę możemy zapłacić telefonem. Wyjechaliśmy do innego miasta i zgubiliśmy pieniądze? Smartfonem wypłacimy gotówkę z bankomatu i możemy zwiedzać dalej.

W podobny sposób możemy także poratować znajomego. Nie musi on posiadać konta w banku, ani mieć przy sobie karty i portfela. Za pomocą BLIK możemy wystawić mu czek, który może natychmiast wypłacić w dowolnym bankomacie lub zapłacić nim za zakupy. W aplikacji banku ustalamy kwotę, termin ważności czeku oraz hasło. Numer czeku wraz z hasłem podajemy znajomemu i może on już korzystać z pożyczonych przez nas pieniędzy. Dane te możemy np. wysłać SMS, dzięki czemu będziemy mogli pomóc nawet na odległość.

Kolejny powód to promocje. Możemy otrzymać darmowe bilety do kina, prezenty na stacjach ORLEN czy rabaty do księgarni Ravelo. Okresowo pojawiają się także premie pieniężne za płatności BLIKiem w różnych bankach.

Jak zacząć płacić telefonem?

  1. Instalujemy aplikację swojego banku. Na razie płatności BLIKiem realizuje 6 banków:
    Oprócz tego z BLIKa mogą korzystać klienci Orange Finanse i Inteligo [załóż konto]. Jeśli nie mamy konta w żadnym z nich, a doceniamy zalety płatności smartfonem, możemy rozważyć otwarcie konta w wyżej wymienionych instytucjach.
  2. Aktywujemy funkcję BLIK w aplikacji mobilnej naszego banku. Możemy ją powiązać z naszym rachunkiem bankowym lub kartą kredytową.

Ile to kosztuje?

Aktywacja i posiadanie funkcji BLIK jest we wszystkich bankach bezpłatne. Czasami jednak będziemy musieli zapłacić za transakcje wykonywane tą usługą. Warto więc wcześniej przejrzeć cennik BLIK-a (jest krótki i nieskomplikowany), opublikowany na stronie naszego banku. Najczęściej opłaty są pobierane za wypłaty z bankomatów czy realizację czeku przez odbiorcę. Bez dodatkowych opłat możemy za to płacić w sklepach i punktach usługowych.

Jak płacić w sklepach stacjonarnych?

Najpierw zgłaszamy sprzedawcy, że chcemy zapłacić telefonem. W aplikacji swojego banku, wybieramy opcję BLIK. Generujemy 6-cyfrowy kod BLIK. Wpisujemy go do terminala. Potwierdzamy transakcję w telefonie i gotowe. Miejsca, które obsługują takie płatności, możemy znaleźć na mapie.

Jak wypłacać z bankomatu?

Proces jest równie prosty jak płatności w sklepach. Musimy udać się do bankomatu, który obsługuje płatności BLIK. Możemy wybrać spośród urządzeń: BZ WBK, ING, Millennium, PKO BP i Euronet. W bankomacie oraz w naszej aplikacji mobilnej wybieramy opcję BLIK. Generujemy kod i wpisujemy go w terminalu. W telefonie PINem zatwierdzamy transakcję. Po chwili gotówkę możemy chować do portfela.

Jak płacić w Internecie?

Pod względem prostoty w płatnościach internetowych, trzeba uznać wyższość BLIK-a nad innymi formami. Zamiast robienia przelewu czy wpisywania danych karty kredytowej, wystarczy w opcjach płatności wybrać BLIK i wpisać kod, wygenerowany w aplikacji. Potem transakcję potwierdzamy PIN-em i już. Teraz wystarczy już tylko czekać na paczkę.

Jak robić przelewy na telefon?

BLIK umożliwia nam przelewanie pieniędzy znajomym bez znajomości numeru ich konta. W aplikacji wybieramy numer telefonu odbiorcy z książki adresowej i zlecamy przelew. Jeżeli ma on konto w tym samym banku co my albo w innym, ale zarejestrował numer w bazie BLIK, to pieniądze dostanie błyskawicznie. Jeżeli nie, to odbiorca dostaje SMS z prośbą o podanie numeru konta i przelew trafia na jego rachunek już następnego dnia.

Warto?

W całym tekście podkreślamy, że BLIK to wygoda i szybkość płacenia. Przydaje się w wyjątkowych sytuacjach, o których wspomnieliśmy wcześniej. Pewnie w większości przypadków, dalej będziemy płacić gotówką lub kartą, ale jeżeli już korzystamy z bankowej aplikacji mobilnej, to warto aktywować BLIK-a na wszelki wypadek. To przecież nic nie kosztuje, a w awaryjnych sytuacjach może być ratunkiem. W końcu telefon mamy zazwyczaj przy sobie.

Podobne artykuły