Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Cash back – czyli gotówka ze sklepu

Cash back to usługa dająca możliwość wypłaty gotówki w trakcie robienia zakupów. W Polsce jest dostępna od kilku lat, nadal jest jednak stosunkowo mało popularna. Sprawdź jak otrzymać gotówkę nie korzystając z bankomatu!

Na świecie usługa cash back została wprowadzona już w latach 80-tych XX wieku. Najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich.

W Polsce jest dostępna zarówno dla posiadaczy kart debetowych VISA jak i MasterCard wydanych przez banki, które uruchomiły funkcjonalność cash back. Pieniądze można wybrać robiąc zakup na dowolną kwotę, za które płacimy kartą.

Cash back pozwala na jednorazową wypłatę gotówki do 200 złotych. Ilość takich transakcji jest nieograniczona czyli dodatkowe środki możemy uzyskać wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Wystarczy wizyta w jednym z ponad 25 000 punktów usługowych (sklepy, stacje benzynowe, apteki). Ogranicza nas jedynie limit transakcji dziennych ustawiony przy parametrach karty.

Wady i zalety

W zasadzie jedyną wadą usługi cash back jest brak możliwości korzystania z niej w czasie pobytu za granicą. Jeśli chcemy wypłacić pieniądze musimy poszukać bankomatu.

Do zalet natomiast zdecydowanie można zaliczyć:

- ogromną dostępność – obecnie w Polsce jest ponad 16 000 bankomatów, a wypłaty gotówki dzięki funkcjonalności cash back możemy dokonać w ponad 25 000 punktów usługowych. W małych miejscowościach gdzie bankomaty są trudno dostępne często łatwiej jest znaleźć sklep z terminalem, który udostępnia również wypłaty w ramach usługi cash back;

- oszczędność czasu – jeśli nasz Bank nie daje nam możliwości bezpłatnego korzystania ze wszystkich bankomatów w Polsce, to korzystając z cash back nie musimy tracić czasu na poszukiwanie tego 'naszego' bankomatu;

- oszczędność pieniędzy – mimo iż nie wszystkie banki udostępniają swoim klientom usługę cash back za darmo to i tak wypłata w sklepie bardziej się opłaca niż ta z 'obcego' bankomatu. Maksymalny koszt wybrania środków w punkcie usługowym nie przekracza 1 złotego, w bankomacie średnia kwota utrzymuje się na poziomie 5 złotych;

- bezpieczeństwo – nie ma ryzyka, że bankomat będzie uszkodzony i nie zwróci karty. Dodatkowo transakcja w sklepie potwierdzana jest za pomocą PINu lub podpisu.

Cash back a... cash back

Określenia cash back banki używają również dla usługi polegającej na zwrocie np. 1% wartości transakcji dokonanej kartą kredytową. Coraz bardziej popularny money back jest kolejną odmianą usługi polegającą na zwrocie części środków wydanych w trakcie transakcji bezgotówkowych kartą debetową na konto osobiste klienta.

Z określeniem cash back można się także spotkać w sklepach, które oferują zwrot części kwoty transakcji w postaci bonów umożliwiających dokonania kolejnych zakupów ze zniżką.

Podobne artykuły