Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Darmowe konto we wszystkich bankach. Rząd chce ubankowić Polaków

Fot.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która nałoży na banki obowiązek wprowadzenia do oferty bezpłatnego konta. Skorzystać będą mogły z niego osoby, które do tej pory nie posiadały żadnego rachunku bankowego. Nowelizacja podpisana dnia 19 lipca 2016 roku ma również wspomóc klientów, którzy planują zmianę swojego konta oraz zwiększy nadzór nad stronami internetowymi porównującymi oferty banków.

Bezpłatny rachunek musi znaleźć się w ofercie każdego banku oraz SKOKu, otworzą go wszyscy, którzy nie posiadali nigdy, żadnego rachunku bankowego. Właściciel „Podstawowego rachunku ” będzie mógł wykonać bezpłatnie 15 operacji w miesiącu, wśród nich są typowe czynności takie jak wpłaty, wypłaty czy przelewy. Jeśli przekroczymy ustalone limity bank będzie mógł pobrać opłaty zgodne ze swoją podstawową ofertą.

Konto ma być proste w obsłudze, powinno to zachęcić osoby, które nigdy wcześniej nie miały rachunku bankowego do korzystania z nawet najprostszej bankowości. Dodatkowo do rachunku podstawowego nie będzie można, dołączyć zobowiązań kredytowych takich jak karta kredytowa, kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny. Wprowadzenie nowelizacji ma na celu ubankowienie polskiego konsumenta i rozwinięcie obrotu bezgotówkowego, który jest uważany za bezpieczniejszy od obrotu gotówkowego.

Co z kartą do rachunku?

Banki będą mogły pobierać opłatę za wydanie kart płatniczych do podstawowego rachunku, jeśli klient o taką zawnioskuje. Opłata za wydaną kartę nie może przewyższyć tej, którą bank pobiera za wydanie lub prowadzenie karty debetowej przy innych rachunkach.

Zmiana rachunku ma być prostsza

Jeśli oferta naszego banku przestaje być dla nas korzystna i planujemy zmianę rachunku często wiąże się to z wieloma utrudnieniami. Jest tak przede wszystkim w chwili gdy chcemy przenieść rachunek z banku do innego rodzaju instytucji finansowej np. SKOKu. Po wprowadzeniu ustawy proces przeniesienia konta z jednej instytucji do drugiej, ma być przeprowadzony w prosty i bezpieczny sposób.

Co jeszcze zmieni nowelizacja ustawy?

Kolejne założenie, które przyjmuje ustawa dotyczy funkcjonowania stron internetowych porównujących oferty banków i instytucji finansowych. Nałożony zostanie na nie nadzór, który będzie określał np. to jakie elementy powinny być uwzględnione w porównywarce. Tylko strony internetowe, które spełnią wymogi określone w przyjętym przez rząd projekcie, będą miały możliwość publikacji informacji o ofertach. Komisja Nadzoru Finansowego ma wprowadzić i udostępnić listę porównywarek spełniających warunki. Co ciekawe strony mają dać nam możliwość porównania bankomatów i sprawdzić, w którym wypłacimy bezpłatnie nasze pieniądze. Nałożenie nadzoru ma pomóc konsumentom w wyborze oferty najbliższej ich potrzebom oraz jasno przedstawić koszty wiążące się ze sprawdzanymi ofertami. Instytucje finansowe będą miały obowiązek bezpłatnego udostępniania informacji dotyczących opłat związanych z prowadzeniem rachunku i zrobić to całkowicie bezpłatnie na wniosek klienta.

Głównym powodem wprowadzenia nowelizacji, jest nałożona przez Unię Europejską dyrektywa. Banki mają czas na zaktualizowanie swojej oferty o darmowe konto do września bieżącego roku. W tej chwili trudno znaleźć w ofercie banków bezwzględnie darmowe konto, projekt podstawowego rachunku może zachęcić wiele osób do korzystania z bankowości. Jednak warto zauważyć, że jest to oferta dla raczej mało wymagającego klienta.

Podobne artykuły