Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Na jakie haczyki zwrócić uwagę, wybierając konto?

Fot. Fotolia

Pewnie niejednokrotnie zetknąłeś się z reklamą „darmowego konta”. Czy oznacza to, że korzystając z niego, nie poniesiesz żadnych kosztów? Oczywiście można znaleźć zupełnie bezpłatne rachunki, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Na co powinieneś zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że oferta konta jest dla ciebie korzystna?

Większość z nas nie wyobraża sobie zarządzania swoim budżetem bez konta bankowego. Otrzymujemy na nie wynagrodzenie, wypłacamy gotówkę z bankomatu, płacimy kartą. Jest to zazwyczaj nasz pierwszy kontakt z bankiem. Możemy sprawdzić, jak wygląda bankowość internetowa i aplikacja mobilna oraz poziom obsługi na infolinii czy w placówkach. W wielu bankach jako posiadacze rachunku osobistego otrzymamy wyższe oprocentowanie na lokacie czy preferencyjne warunki kredytu. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na ten podstawowy produkt banku?

Aktywność na koncie

Banki często używają stwierdzenia, że nie zapłacisz za prowadzenie konta, jeśli będziesz aktywnie z niego korzystać. Co to oznacza? Zazwyczaj tym warunkiem jest stały, comiesięczny wpływ. Przeczytaj w tabelach z opłatami i prowizjami, czego konkretnie wymaga bank. Najpierw zwróć uwagę na wymaganą kwotę aktywności lub wpływu. Czy przelew ma być jednorazowy, czy może być to suma wpływów? Czy musi pochodzić od pracodawcy, czy z jakiegokolwiek konta w innym banku? Jeśli tego nie sprawdzisz, to bank może naliczyć ci opłatę za prowadzenie rachunku i zrobi to słusznie. Jednocześnie są instytucje, które oferują bezwarunkowo darmowy rachunek. Przykładowo, w ofercie Banku Zachodniego WBK z dostępne jest Konto Jakie Chcę, którego prowadzenie jest bezpłatne bez względu na to, jaka będzie wysokość twoich miesięcznych wpływów. Nie musisz także spełniać żadnych dodatkowych warunków, aby konto było zwolnione z opłaty za jego prowadzenie Dodatkowo jeśli z tego konta będziesz opłacać rachunki za prąd, gaz, telewizję, internet i telefon otrzymasz zwrot w wysokości 1% wartości opłaconych rachunków. Miesięcznie można w ten sposób uzyskać do 25 zł, co w rok dać może nawet 300 zł!

R E K L A M A


Transakcje na karcie

Aktywność na rachunku jest też często wymagana, aby bank nie pobierał opłaty za kartę. Aktywność jest w tym wypadku rozumiana jako liczba lub wartość transakcji, dokonanych kartą do konta. Zanim założysz rachunek, musisz więc sprawdzić, czy jesteś w stanie wydać kwotę, której wymaga bank. Jeśli często robisz drobne zakupy, to korzystniejsze dla ciebie będzie zwolnienie z opłaty po wykonaniu określonej liczby transakcji. Wtedy wystarczy zapłacić za bułkę, czy gumę do żucia i karta będzie darmowa. Jeżeli nie chcesz pamiętać o wykonaniu określonej ilości transakcji w miesiącu, to warto zdecydować się na zwolnienie z opłat pod warunkiem transakcji na daną kwotę. Wtedy wystarczy raz czy dwa zapłacić kartą za coś droższego i także unikniesz opłaty. Zawsze jednak banki kazały wybierasz wariant jeden lub drugi. Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku jest karta Dopasowana w Banku Zachodnim WBK, która daje ci możliwość wyboru. Sam decydujesz, w jaki sposób chcesz się zwolnić z opłaty, czyi wykonasz 5 transakcji czy zakupy na łączną kwotę 500 zł. Mało tego swój wybór możesz zmieniać bez zmiany plastiku, w zależności od sytuacji w jakiej się aktualnie znajdujesz.

Ograniczenia przy wypłatach z bankomatów

Nawet gdy na stronie banku widzisz duży czerwony napis „0 zł za wypłaty z bankomatów”, to doczytaj, co jest napisane niżej drobnym druczkiem. Może darmowe pobranie gotówki dotyczy tylko urządzeń w placówkach banku, z wybranej sieci lub wypłat powyżej lub poniżej danej kwoty. Instytucje finansowe stosują także taki zabieg, że limitują liczbę bezpłatnych wypłat (np. do pięciu, a za każdą kolejną jest pobierana prowizja). Nie musi to być wcale wada, jeśli wolisz płacić bezgotówkowo. Jeżeli jednak jesteś przyzwyczajony do korzystania w sklepie z banknotów i monet, to szukaj oferty z nielimitowanymi wypłatami z bankomatów za darmo. Jako posiadacz karty Dopasowanej dołączonej do Konta Jakie Chcę będziesz mógł wybierać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów BZ WBK lub korzystać z bankomatów innych banków, jeśli zdecydujesz się na wypłatę gotówki za pomocą BLIKA, który jest darmowy (zwróć uwagę czy dany bankomat posiada taką usługę). Co więcej, bank daje ci możliwość wykupienia pakietów na bezpłatne bankomaty w całej Polsce oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie. Tylko od ciebie zależy, z której opcji chcesz skorzystać.

Koszty operacji zlecanych w oddziale i przez telefon

Jeśli do tej pory zawsze zlecałeś przelewy przez internet, a tym razem w drodze do domu wstąpiłeś do placówki, by to zrobić, to możesz się zdziwić, gdy bank pobierze ci z konta dodatkowe kilka złotych. Wszystkie operacje, których dyspozycję składasz samodzielnie przez bankowość internetową lub mobilną są zazwyczaj bezpłatne (np. wybrane przelewy, zlecenia stałe, polecenia zapłaty). Jeśli jednak złożysz ją za pośrednictwem infolinii lub w oddziale, to bank będzie musiał personalnie zaangażować do tego pracowników i dlatego pobierze opłatę. Jeśli więc cenisz sobie kontakt z bankowym specjalistą, to sprawdź wcześniej, ile będą cię kosztowały operacje zlecane tym kanałem.

Warunki promocji

Częstym wabikiem przyciągającym nowych klientów jest premia za założenie lub aktywność na koncie. Zanim skusi cię łatwe kilkaset złotych, przeczytaj dokładnie, co musisz zrobić, aby je otrzymać. Najlepiej zapoznać się z regulaminem promocji i wynotować sobie ważne terminy (np. w jakich miesiącach musisz wykonać transakcje, kiedy uzupełnić numer nowo otwartego rachunku, do jakiej daty musi być on aktywny). Jeśli nie zrealizujesz warunków promocji , a bank nie wypłaci ci premii z tego powodu, to nie masz podstaw do złożenia reklamacji.

Warto pamiętać, że bank nie chce zataić przed tobą żadnych informacji – wszystkie są widoczne w regulaminach, wzorach umów i tabelach opłat i prowizji na stronie instytucji. Jeśli więc znajdziesz ofertę rachunku ROR za 0 zł, to dokładnie przeczytaj, jakie warunki musisz spełnić. Wówczas unikniesz przykrych niespodzianek i opłat, na które nie byłeś przygotowany.

Szczegóły oferty, informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w placówkach Banku Zachodniego WBK S.A., na bzwbk.pl oraz pod numerem infolinii 1 9999 – opłata zgodna z taryfą danego operatora. Stan na 13.09.2017r.


Podobne artykuły