Obowiązek wprowadzenia darmowego konta wszedł już w życie. Czy banki respektują nowe przepisy?

Fot.

Od 8 lutego powinieneś mieć możliwość założenia darmowego konta osobistego we wszystkich bankach oraz SKOK-ach. Taki obowiązek narzuca na instytucje finansowe nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, uchwalona w ubiegłym roku. Dotychczas jednak większość banków nie zmieniła swojej oferty. Powód jest prosty. Przepisy umożliwiające nakładanie kar za brak bezpłatnego rachunku, wejdą w życie dopiero za półtora roku.

Wprowadzenie tzw. podstawowego rachunku płatniczego ma dostosować polskie prawo do rozporządzeń unijnych oraz ubankowić społeczeństwo, tj. zwiększyć ilość osób posiadających konto w banku. Dzięki wprowadzeniu usługi opartej na jasnych i prostych zasadach otwieranie i przenoszenie rachunku stanie się łatwiej dostępne. Z komunikatu Kancelarii Prezydenta możemy się również dowiedzieć, że zapewnienie Polakom dostępu do darmowych kont zwiększy konkurencyjność wśród instytucji finansowych, co przełoży się na wyższą jakość usług.

Kto może założyć podstawowy rachunek płatniczy?

Darmowe konto jest skierowane przede wszystkim do osób, które dotychczas nie posiadały rachunku płatniczego. Jeśli jednak masz konto tylko w jednym banku, będziesz mógł przenieść swój rachunek i zmienić go na podstawowy rachunek płatniczy. Zakres operacji, jaki wykonasz w ramach bezpłatnego rachunku, został ograniczony do podstawowych czynności, takich jak:

  • otwarcie, prowadzenie i zamknięcie rachunku
  • wpłaty i wypłaty gotówki
  • zlecenia stałe i polecenie zapłaty

Co istotne, do rachunku podstawowego nie można dołączyć karty debetowej, kredytowej oraz innych zobowiązań pożyczkowych. Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne, bank nie ma też prawa pobierać opłat za minimum 5 przelewów w miesiącu oraz 5 wypłat z bankomatów. Kolejne tego rodzaju operacje będą płatne, jednak nie więcej niż w przypadku pozostałych kont w ofercie banku. Darmowy rachunek musi być dostępny zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej, dlatego wszystkie operacje wykonasz również przez internet.

Darmowy rachunek nie u wszystkich

Chociaż od wejścia w życie nowej ustawy minęło już kilka dni, nie wszystkie banki mają w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy. Z prawnego punktu widzenia jest to łamanie przepisów, jednak na razie instytucje finansowe nie muszą się obawiać. Ustawa umożliwiająca karanie banków i SKOK-ów zacznie obowiązywać dopiero za 18 miesięcy. Do tego czasu z pewnością podstawowe rachunki płatnicze staną się powszechne, biorąc pod uwagę, że za brak darmowego konta w ofercie, bank zapłaci 1 mln, a SKOK – 100 tys. zł kary.