Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Chcesz przenieść konto do innego banku?

Fot. MichaelDeLeon/iStockphoto

Twój bank podnosi opłaty za przelewy? Nie możesz za darmo wypłacać gotówki ze wszystkich bankomatów? Chciałbyś przenieść konto, ale wydaje Ci się, że to droga przez mękę? To nic trudnego! Money.pl opisuje proces przeniesienia rachunku.

Jeszcze kilka lat temu przeniesienie rachunku z jednego banku do drugiego wymagało sporo czasu i determinacji. Całą procedurę klient musiał przeprowadzić osobiście, łącznie z poinformowaniem pracodawcy, Urzędu Skarbowego czy ZUS o nowym numerze rachunku. Instytucje finansowe postanowiły ułatwić nam życie i w 2010 roku wprowadziły ułatwienia w przenoszeniu kotna, biorąc dużą część wszystkich formalności na siebie. Obecnie cały proces sprowadza się do trzech prostych kroków, a większość spraw zostanie załatwiona przez nowy bank. Cała procedura trwa około tygodnia i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.

Wybór nowej oferty

Najważniejszą kwestią jest oczywiście wybór nowej oferty. Zanim podpiszemy umowę konta osobistego sprawdźmy dokładnie całą tabelę opłat i prowizji. Reklamy bankowe kuszą szeregiem darmowych usług, niestety już przy szczegółowej weryfikacji oferty często okazuje się, że nowy rachunek wcale nie będzie tańszy od obecnego.

Konto to podstawowe narzędzie pozwalające zarządzać domowym budżetem i zapewniające szybki dostęp do zgromadzonych środków. Dlatego oprócz opłat, warto popytać znajomych lub poszukać w internecie opinii na temat obsługi w banku. Nawet najtańsza oferta nie zastąpi przyjaznego i sprawnie działającego systemu transakcyjnego. Nikt nie lubi też czekania na połączenie z infolinią czy kolejek w oddziałach.

Podpisanie umowy

Po wyborze oferty przyjdzie czas na złożenie wniosku i podpisanie umowy. W tym celu możemy udać się do oddziału, choć coraz częściej lepiej takich operacji dokonywać przez internet. Wszystkie niezbędne dane wyślemy z domu, a po kilku dniach kurier pojawi się u nas z wszystkimi dokumentami. Przy zmianie konta ważne jest aby podpisać pełnomocnictwo, dzięki któremu nowy bank będzie mógł w naszym imieniu załatwić większość formalności - przeniesie polecenia zapłaty, zlecenia stałe czy saldo. Dodatkowo na nasze życzenie poinformuje naszego pracodawcę, ZUS i US o zmianie numeru rachunku.

Ważne jest aby podpisy były tożsame ze wzorami podpisów przechowywanymi przez poprzedni bank. Tylko wtedy uzna on nasze pełnomocnictwo i będziemy mogli przeprowadzić całą operację.

Aktywacja nowego rachunku

Po wypełnieniu dokumentów nowy bank w ciągu około siedmiu dni powinien uporać się ze wszystkimi formalnościami i odblokować rachunek. Pamiętajmy, że proces przenoszenia konta nie jest tożsamy z zamykaniem poprzedniego. Każdy z nas może posiadać dowolna ilość rachunków bankowych. Dlatego jeśli większa ilość kont nie jest nam potrzebna, powinniśmy udać się do banku i zamknąć rachunek. Dzięki temu unikniemy też naliczania opłat.

Pamiętaj !

Przeniesienie konta nie zwalnia od spłaty zobowiązań wobec poprzedniego banku. Może on odmówić przeniesienia rachunku jeśli mamy nieuregulowane opłaty za jego prowadzenie, niespłacone kredyty lub wykorzystaną linie kredytową. Blokady i zajęcia komorniczne nie pozwalają na przeprowadzenie procedury.


Niezależnie od tych rozwiązań, konto osobiste zawsze można w każdym momencie przenieść samodzielnie.

Podobne artykuły