Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

System Ognivo, a zajęcie rachunku bankowego

Fot.

Zapomniałeś o niezapłaconym mandacie? Nie otrzymałeś jeszcze zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego od komornika, a bank zdążył już zablokować twoje środki? Tak szybką wymianę informacji umożliwiło Ognivo. To system wdrożony we wrześniu 2016 roku przez Krajową Izbę Rozliczeń. Sprawdź, na czym polega i jak działa.

O systemie Ognivo z pewnością słyszał każdy, kto w ciągu ostatniego roku miał zablokowane konto bankowe z powodu nieuregulowanych zobowiązań. Głównym zadaniem systemu jest umożliwienie szybkiej wymiany informacji w zakresie m.in. zajęć egzekucyjnych. O tym, dlaczego powstało Ognivo, jak działa i kto może z niego korzystać, przeczytasz poniżej. Zapraszam do lektury.

Ognivo – co to takiego?

System Ognivo został wdrożony we wrześniu 2016 roku. Jest to rozwiązanie, którego celem jest komunikacja online między bankami, a innymi podmiotami uprawnionymi. Dotychczas proces ten odbywał się w formie papierowej. Było to czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Ognivo usprawnia wymianę informacji objętych tajemnicą bankową. Posiada certyfikat zgodności z międzynarodową normą ISO/IEC 27001:2013 potwierdzający bezpieczeństwo przekazywanych danych.

Ognivo to usługa, która umożliwia elektroniczną wymianę informacji pomiędzy uczestnikami systemów rozliczeniowych oraz instytucjami współpracującymi z bankami.

Główne cechy systemu:

  • oszczędność – obniża koszty wymiany informacji eliminując korespondencję papierową
  • usprawnienie procesu wymiany informacji – skraca się czas uzyskania niezbędnej informacji przez uprawniony organ, w ciągu kilku minut dostarczana jest elektronicznie informacja zwrotna
  • monitoring wysyłanych zapytań - Ognivo umożliwia na bieżąco monitorować wysłane przez instytucje zapytania

Kto i w jakim zakresie korzysta z systemu Ognivo?

Do korzystania z systemu uprawnione są banki i instytucje współpracujące takie jak: ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, inne administracyjne organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi.

Dwa podstawowe obszary działalności systemu to:

  • Elektronizacja zajęć wierzytelności z rachunku bankowego – umożliwia elektroniczną wymianę dokumentów związanych z zajęciem konta pomiędzy administracyjnymi organami egzekucyjnymi lub komornikiem sądowym, a bankiem.
  • Centralna informacja o rachunkach – umożliwia dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych, „zapomnianych” rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez sąd, komornika, policję lub inne oprawione organy.

Zajęcie rachunku bankowego, a system Ognivo

Znalazłeś się w sytuacji, w której twoje środki na rachunku bankowym zostały zablokowane i zastanawiasz się co zrobić? Nie otrzymałeś zawiadomienia o zajęciu konta? To coraz częste sytuacje, w jakich znajdują się klienci banków. Tak szybkie działanie organu egzekucyjnego umożliwił właśnie system Ognivo.

Dokumenty przekazywane są drogą elektroniczną, dlatego w ciągu kilku minut bank odbiera od komornika lub innego organu egzekucyjnego zawiadomienie o zajęciu rachunków dłużnika. Bank musi niezwłocznie wykonać swój ustawowy obowiązek i zablokować lub przekazać środki. Może to być dług, o którym dłużnik nic nie wie. Wtedy dochodzi do sytuacji, że zanim otrzymasz informację o zajęciu (którą do dłużnika wysyła organ egzekucyjny w formie papierowej), środki mogą już dawno zostać przekazane na spłatę zaległości.

Nie unikniesz blokady rachunku

Bez rachunku bankowego coraz trudniej funkcjonować. Dlatego, jeżeli w przypadku dużych kłopotów finansowych wydaje ci się, że unikniesz blokady środków otwierając nowy rachunek to pamiętaj, że za pośrednictwem Ogniva komornik szybko może to zweryfikować.

Zajęcie rachunku bankowego okazuje się często dla dłużnika przykrą niespodzianką, gdy chce wypłacić gotówkę z bankomatu, albo zapłacić kartą. Jednak usprawnienie procesu obsługi zajęć egzekucyjnych za pomocą systemu Ognivo umożliwiło szybsze odzyskiwanie należności przez wierzycieli.