Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Uwaga, podwyżki w bankach!

Fot.

Kolejne banki chcą zarobić więcej na prowadzeniu rachunków, a sześć zapowiedziało niekorzystne dla klientów zmiany w swoich tabelach opłat i prowizji! Pierwsza podwyżka weszła już w życie, a kolejne czekają nas w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Czy twój bank też podniósł ceny? Sprawdzam.

Deutsche Bank, mBank, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, ING Bank Śląski i Alior Bank – to instytucje, które w pierwszym kwartale 2017 roku wprowadzą istotne dla klientów podwyżki w swoich opłatach i prowizjach. Dotyczą one głównie kont, kart, wypłat z bankomatów czy obsługi w placówkach. Zobacz szczegóły.

16 stycznia w Deutsche Banku

Deutsche Bank dotknął podwyżkami klientów biznesowych. Największą zmianą są opłaty za przelewy internetowe, które w zależności od typu rachunku wyniosą od 80 gr do 2,50 zł. Tylko posiadacze konta dbNET Biznes mogą przelewać pieniądze przez internet za darmo. Niestety, muszą oni zapłacić 0,4 proc. prowizji (min. 6 zł) za wpłatę gotówki w placówce banku. Darmowe pozostaje pięć pierwszych wpłat i wypłat w miesiącu. Do 5 zł wzrosła także warunkowa opłata za kartę do konta dbNET Biznes. Aby jej uniknąć, trzeba raz w miesiącu zapłacić plastikiem. Bank podwyższył także opłatę za prowadzenie rachunków dodatkowych. W zależności od typu konta, będzie to 10 zł (dbNET Biznes) albo 20 zł (pakiety db: S, M, L, XL).

1 lutego w mBanku

Duże zmiany zajdą w zakresie wypłat z bankomatów czekają również klientów mBanku. Od 1 lutego za wypłacenie kwoty poniżej 100 zł z urządzeń: mBanku, Euronetu, Planet Cash i Banku Zachodniego WBK, posiadacze eKonta standard zapłacą 1,30 zł. Natomiast klienci korzystający z eKonta m będą mogli bezpłatnie jednorazowo wypłacać z tych urządzeń min. 50 zł. Warto więc wypłacać rzadziej, a większe kwoty. Prowizja od wypłat z pozostałych bankomatów się nie zmieni i wynosi 3 proc. (min. 5 zł, max. 9 zł). Jako klient mBanku wciąż możesz pobierać gotówkę za darmo z bankomatu za pomocą BLIK-a oraz cash backu w Carrefourze, Media Markt i Żabce.

1 lutego w Banku Pocztowym

Dotychczas klienci Banku Pocztowego mogli za darmo korzystać z bankomatów PKO Banku Polskiego i Banku Zachodniego WBK. Niestety, od 1 lutego za tę operację będą musieli zapłacić 5 zł prowizji. Jeśli wciąż chcesz z nich korzystać, to warto wykupić sobie abonament na bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów, który kosztuje 5 zł. Warto wiedzieć, że bezwarunkowo za darmo będziesz mógł pobierać gotówkę w urządzeniach Planet Cash.

1 marca w ING Banku Śląskim

Mniej znaczące zmiany pojawią się w ING Banku Śląskim. Od 1 marca klienci korzystający z Konta Komfort będą mogli wykonać tylko jeden bezpłatny przelew w placówce banku. Za każdy kolejny zapłacą 9 zł. Transakcje realizowane przez bankowość internetową i telefoniczną pozostaną bezpłatne. Zmiany zajdą także w zakresie wypłat pomiędzy kontem oszczędnościowym a osobistym. Raz w miesiącu będziesz mógł zlecić to za darmo w placówce i poprzez infolinię. Pozostałe takie zlecenia będą kosztować 9 zł. Bez limitów będziesz mógł to robić w bankowości internetowej.

1 marca w Citi Handlowym

Zmiany dotkną posiadaczy CitiKonta, Citi Priority i Citi Gold. Dla klientów korzystających z CitiKonta wzrośnie opłata za kartę debetową CitiCard z 6 zł do 8 zł oraz prowizja za wypłaty z krajowych bankomatów obcych z 5 zł do 7 zł. Warto będzie wykonywać przelewy tylko za pomocą bankowości elektronicznej, bowiem te zlecone w oddziale banku i na infolinii podrożeją do 20 zł. Klienci, korzystający z Citi Priority zapłacą więcej za prowadzenie rachunku (30 zł) oraz za kartę (8 zł). Przelewy wewnętrzne złożone w placówce lub bankowości telefonicznej będą kosztować 12 zł, a zewnętrzne w tych samych kanałach 16 zł. Czujni powinni być także posiadacze rachunku Citi Gold. Miesięczna opłata za jego prowadzenie wzrośnie do 220 zł.

27 marca w Alior Banku

Najwięcej zmieni się dla byłych klientów Banku BPH, który niedawno został przejęty przez Alior Bank. Chodzi raczej o zmiany w nazwach rachunków niż o wzrost opłat. Przekształceniu ulegną nazwy rachunków, które można znaleźć na stronie informującej o fuzji. A co z dotychczasowymi klientami Alior Banku? Do 1,5 proc. zostanie obniżony zwrot za zakupy w ramach Konta Rozsądnego, a warunkowa opłata za kartę na Koncie Internetowym wzrośnie do 6 zł (karta będzie darmowa, jeżeli zapłacisz nią min. 100 zł miesięcznie). Wypłaty z bankomatów obcych będą kosztować 5 zł, a nie 3 zł.

Możliwe, że dopiero teraz ruszyła lawina podwyżek, będąca skutkiem wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. Instytucjom finansowym nie pomagają także niskie stopy procentowe, które powodują mniejsze zyski z udzielanych kredytów. W takiej sytuacji powinieneś prześledzić tabelę opłat i prowizji i zdecydować, czy dalej opłaca ci się mieć konto w swoim banku. Jeśli nie, to po prostu je zmień na darmowe. Sprawdź Nest Bank, Getin Bank lub PKO BP albo zapoznaj się z naszym najnowszym rankingiem kont osobistych.

Podobne artykuły