Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Uwaga! Wysokie opłaty za konto

Fot.

Dobre konto jest darmowe, a jeszcze lepiej, gdy bank dorzuca ci do niego jeszcze dodatkowe bonusy. Jeśli więc twój bank każe ci płacić za prowadzenie rachunku, to po prostu go zmień. Zobacz, za co bank może cię skasować oraz gdzie szukać zupełnie darmowego konta.

Pamiętaj, że bank nie może ukryć przed tobą żadnych opłat, z którymi wiąże się produkt, z którego korzystasz. Wszystkie informacje znajdziesz w tabeli opłat i prowizji. Ma ona kilkanaście stron, których nie chce ci się czytać, prawda? Po to poświęcasz mi kilka minut swojego cennego czasu, żebym pokazała ci na co bezwzględnie musisz zwrócić uwagę. Jeśli się z tym nie zapoznasz, to możesz być naprawdę zaskoczony, kiedy z konta będą ci znikać kolejne złotówki.

Opłata za prowadzenie konta

Opłata za prowadzenie rachunku to podstawowy koszt, związany z kontem. Po prostu płacisz bankowi za to, że możesz trzymać u niego pieniądze oraz korzystać z placówek, bankowości telefonicznej i internetowej. W niektórych przypadkach bank zwolni cię z opłaty, gdy zapewnisz odpowiednio wysoki wpływ na konto. Co to oznacza? Bank wyjaśni ci to w tabeli opłat i prowizji. Określi, ile miesięcznie musi być przelane na rachunek oraz z jakiego źródła (np. czy może to być twoje konto w innym banku czy musi to być pensja od twojego pracodawcy).

Jeśli szukasz darmowego konta, to załóż: Nest Konto [załóż konto] w Nest Banku.

Opłata za kartę

Drugą najważniejszą rzeczą, jest opłata za kartę. Szukając rachunku dla ciebie, wybierz ten, w ramach którego karta jest bezpłatna bez konieczności spełniania żadnych warunków. Nie skreślaj konta tylko dlatego, że trzeba płacić za plastik, jeśli bank zwolni cię z tej opłaty, w zamian za zapłacenie nim na daną kwotę. Pamiętaj tylko, żeby ta suma była na tyle niska, żebyś nie musiał specjalnie robić dodatkowych zakupów.

Z karty za 0 zł, możesz korzystać w T-Mobile Usługi Bankowe [załóż konto]. Pamiętaj tylko o zapłaceniu nią na min. 200 zł miesięcznie.

Prowizja za wypłaty z bankomatów

Zazwyczaj własne bankomaty banku, w którym wnioskujesz o konto są darmowe. W niektórych przypadkach za pozostałe zapłacisz prowizję. Teraz pomyśl, gdzie i czy w ogóle będziesz wypłacać gotówkę. W większości sklepów czy punktów usługowych jest możliwość płacenia kartą, więc jeśli robisz to na co dzień, to nie powinieneś przejmować się taką opłatą. Jeżeli jednak wolisz, gdy w portfelu brzęczą ci monety, to zwróć uwagę, które bankomaty masz po drodze (koło domu czy pracy). Wybierz takie konto, w ramach którego wypłaty właśnie z tych urządzeń będziesz miał za darmo.

Bezpłatne wypłaty w bankomatach w Polsce i na świecie znajdziesz w ramach Konta 360o [załóż konto]. Wystarczy, że raz w miesiącu zapłacisz kartą i będziesz zapewniać min. 1 tys. zł wpływów na konto.

Przelewy

W większości banków pieniądze możesz przelewać za darmo. Na co musisz uważać? Wykonuj je tylko w swojej bankowości internetowej. Jeśli będziesz chciał je zlecić przez telefon albo w placówce, to musi wykonać je pracownik banku. A to kosztuje.
Darmowe krajowe przelewy internetowe znajdziesz na koncie Getin UP [załóż konto].

Zlecenia stałe i polecenia zapłaty

Zaskakująca bywa opłata za zlecenia stał i polecenia zapłaty. Dzięki tym operacjom, możesz zlecić bankowi cykliczne płatności (np. rachunki, kieszonkowe dla dziecka) i nie musisz o nich pamiętać. Sprawdź najpierw, czym różni się polecenie zapłaty od zlecenia stałego. Jeśli masz zamiar z nich korzystać, to zobacz, czy w twoim banku są darmowe.

Oferuje to np. ING Bank Śląski, na swoim Koncie z Lwem Direct [załóż konto].

Szukasz konta najlepszego konta dla siebie? Sprawdź nasz ranking!

Podobne artykuły