Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Wyższe opłaty dla klientów PKO BP

Fot. pexels.com

Chociaż fala podwyżek w bankach już nieco opadła, klienci nadal muszą się liczyć ze zmianami w tabelach opłat i prowizji. Tym razem przykra niespodzianka czeka posiadaczy kont w PKO BP. Nowy cennik zacznie obowiązywać już od sierpnia i niestety wiąże się ze znacznym wzrostem podstawowych kosztów utrzymania rachunku.

Już od dawna mówi się, że podwyżki opłat nakładane przez instytucje finansowe są niczym innym, jak przerzuceniem na klientów tzw. podatku bankowego. W ubiegłym roku niemal wszystkie banki zmieniły swoją ofertę i jak nietrudno się domyślić większość podstawowych opłat poszła w górę. Od 4 sierpnia zmiany czekają również klientów PKO BP.

Konto nie za zero

Pomimo że PKO BP reklamuje swój rachunek jako Konto za Zero, opłaty mogą uniknąć jedynie posiadacze karty debetowej. Nie jest to warunek trudny do spełnienia, jednak teraz klienci, którzy zrezygnują z plastiku, zapłacą 8 zł, a nie jak dotychczas 6,90 zł. Od sierpnia zwiększy się również opłata za korzystanie z karty debetowej. Obecnie posiadacze Konta za Zero, którzy nie spełnią określonych warunków, muszą się liczyć z opłatą 6,99 zł. Teraz będzie to już 8 zł. Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem karty, klienci PKO BP muszą wykonać w ciągu miesiąca transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 300 zł. Nowa tabela opłat wprowadza także korzystną zmianę, mianowicie do transakcji zwalniających z prowizji za kartę wliczane będą także płatności BLIK-iem.

Podwyżki zapowiadane przez PKO BP powinny więc dotknąć klientów, którzy aktywnie korzystają z karty i konta, jednak niespełnienie warunków będzie się wiązało z koniecznością głębszego sięgnięcia do portfela.

Klienci premium zapłacą więcej

Niemiła niespodzianka czeka także osoby, korzystające z Konta Aurum. Dotychczasowa opłata w wysokości 30 zł wzrośnie do 40 zł. Zwolnieni z niej będą ci klienci, którzy zapewnią co miesiąc wpływy rachunek w wysokości 9 tys. zł lub ich średnie saldo depozytów wyniesie 150 tys. zł miesięcznie.

Wybierz najlepsze konto osobiste

Droższe przelewy i powiadomienia SMS

Od 4 sierpnia PKO BP wprowadza także zmiany w opłatach za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne z kont oszczędnościowych. Pierwsza taka transakcja w miesiącu będzie bezpłatna, natomiast za kolejne klienci zapłacą 9,99 zł bez wglądu na to, czy przelew zostanie zlecony w oddziale banku, przez telefon lub, za pośrednictwem serwisu internetowego lub aplikacji mobilnej. Do tej pory przelewy wykonywane drogą elektroniczną były tańsze i kosztowały 7,99 zł.

Niewielka podwyżka czeka klientów PKO BP, korzystających z powiadomień SMS. Co prawda cena za pakiet wiadomości się nie zmieni, jednak po jego wykorzystaniu każda kolejna wiadomość będzie kosztować 30 gr (teraz jest to 20 lub 25 gr).

Nie tylko podwyżki

Miłym zaskoczeniem dla klientów PKO BP będą z pewnością obniżki wybranych opłat. Posiadacze karty kredytowej Mastercard Platinum zapłacą mniej w zależności od tego, ile wyniesie średniomiesięczna wartość transakcji wykonanych przez nich transakcji. Zmiany przedstawia poniższa tabela:

Zmiany w tabeli opłat opłat i prowizji PKO BP
Średniomiesięczna wartość transakcjiDotychczasowa roczna opłata za korzystanie z karty Średniomiesięczna wartość transakcji od 4.08.2018 r. Roczna opłata za kartę od 4.08.2018 r.
Mniej niż 4 tys. zł 600 zł Mniej niż 2,5 tys. zł 125 zł
Co najmniej 4 tys. zł 300 z Co najmniej 2,5 tys. zł 250 zł
Powyżej 5 tys. zł 0 zł Co najmniej 5 tys. zł 0 zł

Wszystkie szczegóły zapowiadanych zmian klienci PKO BP poznają najpóźniej do 4 czerwca 2018 r. Nowy cennik zostanie przesłany na płycie CD, a podwyżka opłat wprowadzona dwa miesiące później.

Podobne artykuły