Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

5 procent dla wszystkich, plus prowizja

Fot. Fotolia

Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu zadecydowała, że stopy procentowe pozostają na dotychczasowym poziome. W związku z tym maksymalne oprocentowanie kredytów nadal będzie wynosić 12 procent. Znajdziemy jednak oferty z ponad połowę niższymi odsetkami.

Jedną z nich jest specjalna oferta kredytu gotówkowego w Alior Banku – pożyczka jest oprocentowana zaledwie 5 procent w skali roku. Bank chwali się w reklamie, że to pierwszy kredyt z tak niskim oprocentowaniem dla wszystkich. Oznacza to, że z promocji mogą skorzystać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku, a środki z pożyczki mogą zastać przeznaczone na dowolny cel (w tym refinansowanie i konsolidację innych zobowiązań).

Pożyczka jest dostępna w kwocie od 500 złotych, aż do 150 tys. złotych. Aby ją dostać nie trzeba przedstawiać zabezpieczeń. Nie są też wymagane zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach – do kwoty 3,7 tys. złotych wystarczy oświadczenie, a powyżej trzeba przedstawić wyciągi z konta. Nie ma też wymogu zakładanie rachunku bankowego, ani korzystania z innych produktów banku. Dodatkowo, jeśli skorzystamy z promocji „Gwarancja zwrotu odsetek” i spłacimy kredyt w ciągu 6 miesięcy od dnia spłaty pierwszej raty, to bank zwróci nam całość odsetek.

Niestety produkt ma jedną, za to bardzo poważną wadę. Sprawia ona, że pożyczka staje się bardzo droga. W przykładzie reprezentatywnym znajdziemy informację, że opłata przygotowawcza wynosi aż 33% kwoty pożyczki. To dozwolone, ponieważ ustawa antylichwiarska ogranicza jedynie wysokość oprocentowania. Kwota prowizji oraz inne opłaty zależą od banku. Bank nie podaje, czy jest to wartość stała, czy są jakieś widełki, zastrzega jednak, że ostateczne warunki zależą między innymi od zdolności kredytowej klienta i zachęca do spotkania z doradcą w banku, lub złożenia wniosku przez internet.