Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Chcesz zwiększyć zdolność kredytową? Skonsoliduj kredyty!

Fot.

Spłacasz kilka drobnych kredytów, a teraz ubiegasz się o większy i chcesz zrobić wszystko, by w oczach banku mieć jak największą zdolność kredytową? Wyjaśniam ci, jak może w tym pomóc konsolidacja kredytów.

O tym, ile bank może ci pożyczyć, decyduje twoja zdolność kredytowa. Bank obliczając ją, bierze pod uwagę wiele różnych czynników, ale dwa z nich będą najważniejsze i w dużej mierze zdecydują o tym, ile maksymalnie będziesz mógł pożyczyć ci. Jakie to czynniki? Wyjaśniamy!

Jak banki obliczają zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową największy wpływ ma oczywiście wysokość twoich comiesięcznych zarobków i wysokość spłacanych zobowiązań. Różnica pomiędzy tymi dwoma kwotami to twój dochód dyspozycyjny, czyli kwota, którą bank weźmie pod uwagę, obliczając zdolność kredytową.

R E K L A M A


Oczywiście nie będą to jedyne czynniki, które instytucja finansowa uwzględni w swoich wyliczeniach. Ważne będzie też to, z tytułu jakiej umowy uzyskujesz swoje dochody: umowy o pracę, umowy-zlecenia czy z działalności gospodarczej. Dla banku ważny też będzie twój wiek, stan cywilny, koszty utrzymania czy stałe zobowiązania finansowe.

Jak widzisz, tych czynników jest sporo, co więcej na wiele z nich masz wpływ, a na pewno masz wpływ na swój dochód rozporządzalny.

Jak konsolidacja wpłynie na Twoja zdolność kredytową?

Jeśli spłacasz kilka kredytów, np. kredyt gotówkowy, który wziąłeś na remont, i kredyt samochodowy, to wiesz, że te zobowiązania obniżają twój dochód rozporządzalny, a tym samym twoją zdolność kredytową. Już miesięczna rata na poziomie 400 zł może obniżyć zdolność kredytową o prawie 68 tys. zł. Dużo? A co jeśli twoje zobowiązania kredytowe są jeszcze większe? Wyjścia masz tylko dwa: ubieganie się o kredyt po spłaceniu dotychczasowych zobowiązań lub ich konsolidacja.

Jeśli pierwsza opcja nie wchodzi w grę, to pozostaje ci kredyt konsolidacyjny. Polega on na połączeniu kilku twoich zobowiązań w jedno na korzystniejszych warunkach. Jak to przekłada się na liczby. Spójrzmy na przykład pana Jacka. Spłaca ona dwa kredyty:

  • samochodowy – 40 tys. zł
  • gotówkowy – 10 tys. zł
KwotaOprocentowanieCzas spłatyKwota do spłatyWysokość raty
40 000 zł
6,99 proc. 36 miesięcy 44 245,67 zł 1 229,05 zł
10 000 zł
8,99 proc. 12 miesięcy 10 808,43 zł 900,70 zł

Łącznie co miesiąc pan Jacek spłaca 2 129,75 zł. Sprawdźmy, o ile zmniejszyłaby się jego rata, gdyby zdecydował się na kredyt konsolidacyjny, tzn. połączenie kredytu gotówkowego i samochodowego w jeden oraz wydłużenie okresu spłaty do 60 miesięcy.

Poniżej symulacja z porównywarki kredytowej TotalMoney.pl:

KwotaOprocentowanieCzas spłatyKwota do spłatyWysokość raty
50 000 2,90 proc. 60 miesięcy 60 353 zł 1 005,85 zł

Jak widać, po konsolidacji kredytów rata obniży z 2 129,75 do 1 005,85 zł, czyli aż o ponad połowę. A jak zwiększy się zdolność? Przed konsolidacją kredytów zdolność kredytowa pan Jacka wynosiła 136 848 zł, a po konsolidacji wzrosła do 319 882 zł, czyli zwiększyła się aż o 183 034 zł!

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji co pan Jacek, tzn. spłacasz kilka kredytów i stoisz przed dylematem, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, to pomyśl o skonsolidowaniu swoich zobowiązań. Jak widzisz refinansowanie kredytów może znacznie poprawić twój obraz w oczach banku.


Podobne artykuły