Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Fot. istock

Kredyt oddłużeniowy to nic innego jak typ kredytu, który ma na celu pomóc klientowi spłacić jego wcześniejsze zobowiązania finansowe. Oczywiście procedura otrzymania takiej pomocy do najłatwiejszych nie należy i z pewnością nie może na nią liczyć każdy zadłużony. Poniżej kilka najważniejszych informacji o tym, czym konkretnie jest kredyt oddłużeniowy i o czym należy pamiętać starając się o niego.

Kredyt oddłużeniowy może okazać się niezwykle pomocy w sytuacji, kiedy to osoba posiadająca na swoim koncie już jedno zobowiązanie finansowe wobec banku, nie radzi sobie z jego spłatą. Przyczyn problemów z regularnym uiszczaniem opłat w ramach rat kredytowych jest co najmniej kilka. Do najczęstszych zalicza się nieprzewidziane wypadki losowe oraz zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje o zaciągnięciu kredytu. Opcja oddłużeniowa ma za zadanie pomóc kredytobiorcy wyjść z finansowego dołka w najmniej możliwy drastyczny dla niego sposób.

Jak uzyskać kredyt oddłużeniowy?

Uzyskanie specjalnego kredytu pomagającego spłacić wcześniejsze zobowiązania wcale nie musi być łatwe i przyjemne. To proces złożony zarówno dla banku jak i klienta. Ten pierwszy musi mieć pełne podstawy do tego, by móc przyznać zadłużonemu tego typu kredyt. Bank dokonuje dogłębnej analizy sytuacji materialnej swojego klienta. Starający się o kredyt oddłużeniowy musi zgromadzić i przedstawić bankowi pełną dokumentację niezbędną do otrzymania takiej pożyczki. Kredytodawca wymaga najczęściej od swoich klientów określonych miesięcznych wpływów na konto oraz dowodów na regularne odprowadzanie składek ZUS-owskich.

Cechy kredytu oddłużeniowego

Najważniejszą cechą kredytu oddłużeniowego jest oczywiście jego przeznaczenie. Ma on na celu zniwelować wcześniejsze długi kredytobiorcy i w miarę możliwości oczyścić jego historię kredytową. Oprócz tego kredyty oddłużeniowe są zazwyczaj dość drogie. Wszystko przez spore ryzyko, jakie ponosi bank, dając pożyczkę komuś, kto już raz wpadł przed kredyt w poważne problemy finansowe. Samo oprocentowanie kredytu może na pierwszy rzut oka wyglądać na całkiem atrakcyjne, jednak banki wprowadzają inne dodatkowe opłaty, które mogą dać się odczuć klientowi w mniej lub bardziej znaczący sposób.

Jak wybrać kredyt oddłużeniowy?

W pierwszej kolejności, należy dokładnie przeanalizować, czy stać nas na kolejne zobowiązanie finansowe. Zaciągnięcie następnego kredytu, bez uprzedniego przeliczenia możliwości jego spłaty, jest bardzo prostym sposobem do wpadnięcia w tzw. pętlę kredytową. Jeśli po dogłębnych rachunkach dojdziemy do wniosku, że kredyt oddłużeniowy na pewno pomoże nam uregulować poprzednie zadłużenie, powinniśmy w rozmowie z pracownikiem banku przedstawić w sposób dokładny i szczery naszą sytuację. Uczciwa rozmowa z przedstawicielem banku jest w zasadzie podstawą do uzyskania kredytu oddłużeniowego. Wybieramy oczywiście taką ofertę z dostępnych na rynku, która będzie najtańsza i której wymogi spełniamy.

Czy warto?

Odpowiednie przeliczenie całego kosztu kredytu oraz dogłębna analiza naszej sytuacji finansowej pozwala podjąć słuszną decyzję, co do zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego. Ten produkt finansowy może okazać się jedyną deską ratunku w sytuacji, kiedy to chcemy raz na zawsze pozbyć się ciążącego na nas zadłużenia. Pomocne w tym procederze są same banki, którym również zależy na tym, by ich klient nie borykał się z żadnymi problemami finansowymi. Tak więc kredyt oddłużeniowy jest jak najbardziej opcją godną polecenia, jeśli tylko korzystanie z niej jest umotywowane faktycznymi potrzebami.