Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Czym jest kredyt rewolwingowy?

Fot. Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)

Wielu Polaków o pojęciu kredytu rewolwingowego nigdy nie słyszała. Nie oznacza to jednak, że brakuje w Polsce osób, posiadających obecnie tego typu zobowiązanie. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że klasycznym rodzajem kredytu rewolwingowe jest chociażby... karta kredytowa. Na czym tak naprawdę polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego skorzystać?

Definicja kredytu rewolwingowego

Kredyt rewolwingowy to taki typ kredytu, który cechuje się odnawialnością. Oznacza to, że spłacenie części zobowiązania w odpowiednim terminie, odnawia wolny limit kredytu o spłaconą kwotę, umożliwiając tym samym osobie, która zaciągnęła kredyt, na ponowne wykorzystanie przyznanego limitu. Krótko więc rzecz ujmując, kredyt rewolwingowy to taki, który zaciąga się wielokrotnie (i spłaca) w trakcie trwania jednej umowy kredytowej.

Jak wygląda kredyt rewolwingowy w praktyce?

Bank udziela nam kredytu na określoną w umowie kwotę. Jako klienci systematycznie spłacamy kolejne raty tego zobowiązania wraz ze wszystkimi odsetkami i korzystamy z pieniędzy mieszczących się w danym limicie. Po spłaceniu części kredytu, przysługuje nam odnowienie takiego limitu, przez co nadal należą nam pewne przywileje kredytobiorcy. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że ogólna suma kwot w ramach przyznawanych i automatycznie odnawianych limitów nie może przekroczyć stawki kredytu zaciągniętego na samym początku.

R E K L A M A

Cechy kredytu rewolwingowego

Jak zostało już wspomniane, kredyt rewolwingowy nosi znamiona odnawialnego. Inną charakterystyczną cechą tego produktu bankowego jest czas jego obowiązywania. Kredyty rewolwingowe są krótkoterminowe i najczęściej klient ma 12 miesięcy na jego spłatę (choć zdarzają się oferty nawet 36-miesięczne). Oprócz tego kredyt odnawialny jest nieco niżej oprocentowany od bardziej tradycyjnych zobowiązań finansowych tego typu.

Dla kogo kredyt rewolwingowy?

Kredyt odnawialny przeznaczony jest dla klientów, którzy systematycznie notują wpływy na swoim koncie. Oczywiście niezbędna jest nieskazitelna przeszłość kredytowa i brak figurowania w BIK-u czy innych rejestrach długu. Kredyt rewolwingowy znajduje zastosowanie szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy w ten sposób uzyskują dodatkową gotówkę. Należy jednak pamiętać, że korzystając z kredytu rewolwingowego należy bacznie trzymać pieczę nad własnymi finansami, by nie paść ofiarą pułapki kredytowej.

Kredyt rewolwingowy – jak uzyskać?

Uzyskanie kredytu rewolwingowego wymaga od klienta udowodnienia, że na jego konto regularnie wpływają środki pieniężne. W przypadku przedsiębiorców, konieczne może być przedstawienie pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej oraz udowodnienie rentowności firmy (np. ukazanie bilansu dochodów i wydatków ostatniego okresu). Sama procedura ubiegania się o kredyt rewolwingowy nie różni się od tej, jaką stosują banki przy zwykłych kredytach gotówkowych.

Podobne artykuły