Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Fot.

Chcesz wziąć kredyt, ale od banku otrzymujesz decyzję odmowną? Bardzo możliwe, że dla instytucji nie jesteś rzetelnym i cieszącym się zaufaniem kredytobiorcą. Bank, zanim wyda decyzję, dokonuje dokładnej analizy, uwzględniając także informacje dostępne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Zanim złożysz wniosek, sprawdź swoją wiarygodność jako kredytobiorcy.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją stojącą na straży bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego. Poprzez dostarczanie wiarygodnych informacji o klientach banków, pozwala na wyeliminowanie nieuczciwych kredytobiorców. Zgodnie z danymi zamieszczonymi na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, w BIK banki znajdą informacje o ponad 23 mln osób oraz ponad 130 mln rachunków (także zamkniętych). W 90% są to informacje poświadczające terminowo spłacane zobowiązania.

Do rejestru BIK trafia każdy

Trafiają tam wszystkie osoby, które spłacają obecnie, lub korzystały w przeszłości z kredytów bankowych. Dotyczy to zarówno kredytów ratalnych, ale również debetu na rachunku czy korzystania z karty kredytowej. Na listę BIK trafiają także osoby będące poręczycielami innych kredytobiorców.

Od tego, jak wygląda spłata zobowiązań zależy historia kredytowa. Jeśli użytkownik reguluje wszelkie należności terminowo, pracuje na dobrą opinię. Z kolei nawet najmniejsze zaległe zobowiązanie, może pogorszyć historię użytkownika, uniemożliwiając zaciągnięcie kredytu. To samo dotyczy sytuacji, w której nierzetelny kredytobiorca nie spłaca zobowiązania, którego jesteśmy poręczycielem.

Kiedy warto sprawdzić status w BIK?

Swoją historię warto zweryfikować w BIK zawsze, gdy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie.

To szczególnie ważne, jeśli składamy wniosek o kredyt mieszkaniowy i podpisujemy umowę z właścicielem lokalu. Odmowna decyzja uniemożliwi bowiem wywiązanie się z umowy. Znając swój status w BIK, unikniemy utraty środków finansowych, gdy instytucja wyda decyzję odmowną. Dzięki temu możemy również zweryfikować, czy to dotychczasowa historia kredytowa była powodem odrzucenia wniosku.

Warto mieć świadomość, że sprawdzenie statusu w BIK pozwala również na monitorowanie ewentualnych nieścisłości. Błąd systemu lub czynnik ludzki może spowodować, że w raporcie pojawią się zaległe zobowiązania, które wynikają po prostu z Twojego niedbalstwa. Warto wówczas takie sytuacje wyjaśnić, ponieważ i one mogą być przyczyną odmownej decyzji kredytowej.

Sprawdzanie statusu w BIK – krok po kroku

Weryfikację historii kredytowej przeprowadzamy bezpośrednio na stronie internetowej BIK – www.bik.pl. Z oferty dedykowanej klientom indywidualnym wybieramy Profil Kredytowy Plus.

  1. Rejestracja użytkownika – założenie konta wiąże się z podaniem adresu e-mail oraz akceptacją regulaminu.
  2. Wybór konta – do dyspozycji mamy konto Próbne dające możliwość wygenerowania jednego raportu (bezpłatne przez 60 dni) lub konto Premium dające możliwość wygenerowania 12 raportów.
  3. Potwierdzenie tożsamości – do wyboru są trzy opcje: skan dowodu osobistego, kwalifikowany podpis elektroniczny, list polecony z potwierdzeniem odbioru. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa i potwierdzenia wiarygodności.
  4. Generowanie profilu kredytowego – w tym celu należy zalogować się, wpisując adres e-mail podany przy rejestracji oraz ustalone hasło. Możemy przeglądać swój profil albo wygenerować raport w formacie PDF. Mając dostęp do pełnego profilu, poznamy także ocenę punktową (tzw. scoring) – bankom daje ona możliwość oszacowania ryzyka kredytowego, a kredytobiorcom – szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Weryfikacja profilu kredytowego możliwa jest wyłącznie online. O swojej historii kredytowej nie można dowiedzieć się telefonicznie ani bezpośrednio w siedzibie BIK.

Dla wielu klientów indywidualnych BIK jest czymś w rodzaju motywacji do rzetelnego spłacania należności. Zachęca bowiem do budowania pozytywnej historii kredytowej, pozwalającej uzyskać zaufanie banków i innych instytucji.

Podobne artykuły