Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?

Kredyt mieszkaniowy często jest nazwany pożyczką, co jest błędem. Pomimo wielu podobieństw kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to tak naprawdę dwa różne produkty.

Pożyczka hipoteczna - należy do szerokiej grupy kredytów hipotecznych. Bank zabezpiecza się na nieruchomości kredytobiorcy, można ją zaciągnąć na długi okres, a jej marża jest znacznie niższa od zwykłych pożyczek gotówkowych.

Kłopot z terminologią

Używanie określenia pożyczka dla kredytu hipotecznego jest nieprawidłowe i wynika najprawdopodobniej z dużo większej popularności hipotek, a także takiego samego procesu udzielania i rodzaju zabezpieczenia dla obydwu produktów. Zdecydowanie różni je jednak przeznaczenie.

Środki z kredytu hipotecznego zawsze muszą być przeznaczone na konkretny cel, określony w umowie. Nie zawsze musi to być jednak zakup mieszkania. Pieniądze z kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć na remont lub wykończenie mieszkania, ale także na refinansowanie wniesionego wcześniej wkładu własnego.

W przypadku pożyczki hipotecznej cel nie jest określony i pieniądze z niej uzyskane można wydać według własnego uznania. Można zrobić remont, ale także kupić samochód. Jedynym ograniczeniem pożyczki jest zakaz przeznaczenia środków na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.

Pożyczka hipoteczna czy gotówkowa?

Przed decyzją o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej, warto dokładnie przemyśleć czy te środki są nam faktycznie niezbędne. Wypłata środków poprzedzona jest niemalże identycznymi formalnościami jak przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Wiąże się również z kosztami wstępnymi – prowizją, wyceną nieruchomości,ubezpieczeniami. Pamiętajmy, że udzielając pożyczki hipotecznej, bank będzie wymagał wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Jeśli jednak potrzebujemy większej ilości gotówki to pożyczka hipoteczna będzie najlepszym rozwiązaniem. Oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Dodatkowo możliwy jest 20 czy nawet 30 letni okres spłaty, co zdecydowanie wpływa na wysokość rat. Oczywiście należy pamiętać, że całkowity koszt długoterminowej pożyczki będzie wyższy niż dla kredytu gotówkowego. Pożyczkę hipoteczną jednak zawsze można szybciej spłacić i dzięki temu zyskać tanią gotówkę na większe wydatki.

Podobne artykuły