Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt na PIT - co warto wiedzieć?

Fot.

Kredyt na PIT jest coraz częściej pojawiającym się produktem bankowym. Taki rodzaj kredytowania obecny jest w ofercie banków w okresie rozliczeń z fiskusem i trwa zazwyczaj do końca czerwca. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej z wybraną instytucją finansową na podstawie druku PIT, warto jest poznać szczegóły, procedury oraz zasady takiej pożyczki.

Kredyt na PIT - czym jest?

Kredyt gotówkowy na PIT jest nowym produktem bankowym. Rozumiany jest jako pożyczka, przyznawana kredytobiorcy na podstawie druku PIT za poprzedni rok, potwierdzonego przez urząd skarbowy. Pieniądze uzyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane na dowolny cel. Istnieje również kredyt na PIT rozumiany jako pożyczka przyznawana na zapłatę podatku dochodowego, jest to jednak inny produkt bankowy.

R E K L A M A

Masz PIT? Weź kredyt gotówkowy w Getin Banku!
Sprawdź bezpłatnie >>

Pożyczki przyznawane na podstawie rocznego rozliczenia podatkowego wiążą się z mniejszymi formalnościami, niż jest to w przypadku tradycyjnych kredytów. Podstawową różnicą są dokumenty wymagane do uzyskania pożyczki na PIT. Ubiegając się o kredyt na tradycyjnych zasadach musimy dostarczyć wiele dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie oraz zarobki – zaświadczenia z zakładu pracy, o niezaleganiu w podatkach, a w przypadku emerytów i rencistów dokumenty stwierdzające przyznanie świadczenia. W okresie rozliczeniowym instytucje finansowe zamiast powyższych dokumentów przyznają kredyty właśnie na podstawie druku PIT.

Pożyczka na PIT - jakie dokumenty są wymagane?

Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy na PIT, musisz przedstawić wybranej instytucji finansowej dokument potwierdzający twoją tożsamość oraz roczne rozliczenie podatkowe za poprzedni rok. Na postawie informacji zawartych w zeznaniu podatkowym PIT-11, PIT-40 lub PIT-40a bank szacuje zdolność kredytową klienta, a następnie przyznaje kredyt gotówkowy. Oznacza to, że o kredyt na PIT mogą ubiegać się jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także emeryci oraz renciści. Wybrane instytucje finansowe mogą ograniczać przyznawanie kredytów np. tylko dla osób rozliczających się za pomocą PIT-11, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Kredyt na PIT - co oferują banki?

Oferty banków, które przyznają kredyty na PIT, różnią się od siebie wysokością przyznawanej kwoty oraz okresem spłaty, a przede wszystkim oprocentowaniem. Omawiany rodzaj kredytowania znajduje się w ofercie takich banków jak PKO BP, Bank Pocztowy, Getin Bank, BGŻ oraz w Kasie Stefczyka. W Getin Banku możesz na podstawie zeznania podatkowego zaciągnąć pożyczkę nawet do 150 000 złotych na okres do 84 miesięcy. W Banku Pocztowym taką samą kwotę spłacisz nawet do 150 miesięcy. Bank PKO BP w ofercie Mini ratka na PIT oferuje kwotę do 30 000 złotych oraz 96-miesięczny okres kredytowania. W Kasie Stefczyka, przedstawiając rozliczenie roczne, możesz uzyskać do 60 000 złotych pożyczki, a okres kredytowania wynosi 120 miesięcy. Wybierając ofertę BGŻ pożyczysz do 10 000 złotych przy okresie kredytowania wynoszącym 96 miesięcy.

Rozważając zaciągnięcie pożyczki na PIT musimy pamiętać o tym, że jest to produkt sezonowy, oferowany w okresie rozliczeń z fiskusem. Banki w różnych terminach kończą przyznawanie tego rodzaju pożyczek, dlatego aby nie przegapić najkorzystniejszej oferty, nie możemy za długo zwlekać z podjęciem decyzji.

Podobne artykuły