Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt pod zastaw mieszkania

Fot.

Marzysz o własnych czterech kątach? A może planujesz remont? Jednak twoja zdolność kredytowa nie jest najlepsza? Nic straconego! Rozwiązaniem jest kredyt lub pożyczka hipoteczna. Hipoteka to jedno z najlepszych zabezpieczeń twojego zobowiązania. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję.

Trzeba zacząć od tego, że zwrot „kredyt pod zastaw mieszkania” jest mylący. Jeżeli zabezpieczeniem kredytu lub pożyczki ma być nieruchomość, to wierzyciel (np. bank) ustanawia na nieruchomości hipotekę. Faktycznie zatem należy mówić o kredycie lub pożyczce hipotecznej. Wspomniana hipoteka, czyli obciążenie nieruchomości, jest ujawniana w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości (dokładniej w dziale III księgi).

 

Kiedy warto wziąć pożyczkę lub kredyt pod hipotekę?

Kredyt pod hipotekę możesz przeznaczyć tylko na cel związany z nieruchomością: zakup, budowę domu, remont, modernizację, przebudowę, nadbudowę itp.

Za środki z pożyczki hipotecznej możesz zrealizować dowolny cel i warto w tym przypadku pamiętać, że pożyczka taka będzie tańsza od kredytu gotówkowego lub samochodowego. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, w przypadku pożyczki nie musisz informować na jaki cel będziesz chciał przeznaczyć pieniądze, ani rozliczać się z ich wykorzystania.

Z uruchomieniem kredytu lub pożyczki hipotecznej są jednak związane wyższe koszty oraz większa liczba formalności. Aby dowiedzieć się, czy taki kredyt rzeczywiście będzie ci się opłacać, musisz uwzględnić np. koszt wyceny nieruchomości, ustanowienia hipoteki czy tzw. ubezpieczenia pomostowego.

Zanim zaczniesz starania o pożyczkę lub kredyt hipoteczny warto sprawdzić swoją zdolność kredytową.

 

Kredyt czy pożyczka hipoteczna?

Na kredyt hipoteczny najczęściej decydują się osoby, które chcą posiadać swoje własne mieszkanie czy dom. Nie jest to jednak jedyna możliwość, bo kredyt hipoteczny może zostać przyznany również na remont, modernizację czy wyposażenie mieszkania.

Pożyczkobiorca natomiast za pożyczone od banku pod zastaw nieruchomości pieniądze może wyremontować mieszkanie, pojechać na wakacje czy też kupić samochód. Ponieważ taka pożyczka najczęściej jest tańsza niż kredyt gotówkowy (co wynika oczywiście z faktu, że interes banku zostaje zabezpieczony), warto ją rozważyć w sytuacji zakupu droższych dóbr.

Ważne

Kredyt hipoteczny udzielany jest na konkretny cel np. zakup mieszkania.

Pożyczkę hipoteczną możesz przeznaczyć na dowolny cel np. na wakacje.

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny?

Obecnie większość banków oferuje konsumentom pożyczki i kredyty hipoteczne. Poszczególne oferty różnią się jednak szczegółami, np. wysokością oprocentowania. Właśnie dlatego, przed podjęciem decyzji, musisz zapoznać się z tym co proponują banki (możesz sprawdzić u nas propozycje kredytów i pożyczek hipotecznych lub zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

 

Co z oprocentowaniem i marżą kredytu hipotecznego?

Zdecydowana większość kredytobiorców zwraca szczególną uwagę na wysokość oprocentowania, z czego korzystają... banki. Chcąc skusić cię do skorzystania ze swoich usług, obniżają oprocentowanie, podnosząc jednocześnie inne koszty, np. prowizję.

Większość banków oferuje oprocentowanie zmienne, składające się ze zmiennej stawki WIBOR i stałej marży.

 

Kredyt pod hipotekę – na co zwrócić uwagę?

Poza oprocentowaniem czy wysokością prowizji, warto sprawdzić, czy bank umożliwi ci skorzystanie, np. z wakacji kredytowych. Takie mogą się przydać, bo trudno przewidzieć przyszłość i wysokość swoich dochodów. Wakacje kredytowe powinny być szczególnie istotne dla klientów będących przedsiębiorcami i osiągających nieregularne dochody.

Ponieważ konkurencja między bankami w zakresie kredytów hipotecznych jest bardzo duża, dobrze zorientować się, czy korzystanie z innych produktów wybranego banku (np. konta osobistego, lokat terminowych, rachunku oszczędnościowego) pozwoli obniżyć wysokości marży lub oprocentowania. Taką praktykę stosuje aktualnie większość banków, ale tylko niektóre rzeczywiście obniżają koszty kredytu hipotecznego w sposób odczuwalny dla twojej kieszeni.

Oferty najlepszych kredytów hipotecznych znajdziesz w naszej porównywarce kredytów hipotecznych.

Podobne artykuły