Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement Advertisement

Na co przeznaczyć kredyt na start firmy?

Fot. Fotolia

Sam pomysł na biznes nie zawsze będzie wystarczający, by znaleźć klientów i rozkręcić interes. Potrzebne są także środki finansowe, pozwalające ruszyć z własną działalnością, która dopiero z czasem zacznie nabierać tempa. Problem w tym, że nie każdy posiada zgromadzone oszczędności. Zaś ich brak jest jednym z tych powodów, dla których najlepszy pomysł na biznes płonie na panewce. Z pomocą przychodzą więc banki, które kuszą kredytami na start.

Warto jednak mieć świadomość, że z kredytami na start wcale nie jest tak kolorowo. Bo chociaż ofert na rynku można znaleźć wiele, w niektórych przypadkach ciężko je uzyskać osobom, których działalność dopiero co stawia pierwsze kroki. Dlaczego tak się dzieje? To proste – jest to efekt zbyt dużego ryzyka dla banku. Firma nieposiadająca ugruntowanej pozycji i nie osiągająca przychodów nie jest wiarygodna. To zaś zwiększa prawdopodobieństwo, że stanie się niewypłacalna.

Kto może uzyskać kredyt na start?

Większość banków swoje propozycje kieruje do przedsiębiorstw działających na rynku co najmniej od 12 miesięcy. Dotyczy to jednak oferty standardowej. Kredyt na start dostępne są nawet od pierwszego dnia działalności, mogą więc skorzystać z nich firmy bez jakiegokolwiek stażu.

Ile pieniędzy można uzyskać w ramach kredytu na start?

Banki cały czas mają na uwadze ryzyko, dlatego nie rozdają pochopnie pieniędzy. Zwykle więc kredyty na start firmy nie opiewają na wysokie kwoty, ale mogą być wystarczające do rozkręcenia biznesu lub w znaczący sposób wspomóc jego rozpoczęcie.

R E K L A M A

Kwoty kredytu na start firmy są dość zróżnicowane – najczęściej jednak do 10 000 zł lub 20 000 zł. Wśród ofert zdarzają się jednak wyjątki, czyli banki proponujące nawet ponad milion złotych kredytu. Wtakim przypadku wymagane jest jednak dobre zabezpieczenie np. kaucja na rachunku lub hipoteka na nieruchomości.

Pieniądze z kredytu na dowolny cel

Banki zwykle dają pełną dowolność, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy pochodzących z kredytu na start. W większości przypadków nie trzeba nawet dokumentować swoich wydatków. Na co możemy więc przeznaczyć środki pochodzące z kredytu? Tak naprawdę zależy to wyłącznie od potrzeb firmy oraz specyfiki branży.

Środki z kredytu na start możemy wydać na:

Wyposażenie biura

Chodzi o zakup wszystkich niezbędnych elementów, które pozwolą na prowadzenie działalności gospodarczej. Wliczyć w to można m.in. biurka, krzesła, meble.

Zakup towarów

Jeśli firma będzie się zajmować sprzedażą, by zacząć biznes potrzebne bądą właśnie towary. To dzięki nim będzie można zdobywać klientów.

Zakup urządzeń i maszyn

W wielu przypadkach maszyny i urządzenia są nieodłączną częścią prowadzonej działalności. Pozyskane z kredytu pieniądze można przeznaczyć na zakup komputerów oraz innego sprzętu (np. wózków widłowych, szlifierek, itp.), bez którego prowadzenie firmy nie jest możliwe.

Zakup gruntu

Niektóre firmy do prowadzenia działalności potrzebują gruntu, np. komisy samochodowe, parkingi. Zakup można sfinansować w ramach kredytu na start.

Zakup nieruchomości

Pieniądze pochodzące z kredytu na start mogą zostać przeznaczone na przykład na zakup lokalu, w którym działalność będzie prowadzona. Za pożyczone środki możemy nabyć również magazyny czy hale.

Przed złożeniem wniosku należy jednak dokładnie zapoznać się z konkretną ofertą wybranego banku. Bo chociaż większość instytucji nie ma sprecyzowanych wymagań co do przeznaczenia kwoty kredytu, w niektórych przypadkach banki mogą regulować te kwestie.

Działania marketingowe

Ponieważ to reklama jest dźwignią handlu, pieniądze na start można przeznaczyć również na cele marketingowe. To jednak sporo kosztuje, jeśli działania przeprowadzane są przez profesjonalną, renomowaną agencję. Warto jednak mieć świadomość, że dobrze wydane środki to większe prawdopodobieństwo skutecznej kampanii reklamowej, bez której nawet najlepszy pomysł sam się nie sprzeda.

Pamiętaj, że pozyskane z kredytu na start środki możesz przeznaczyć na więcej niż jeden cel.

Oferta kredytów na start w direct.money.pl: LINK