Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Mieszkanie dla młodych - co się zmieni?

Fot. Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)

Od początku wrześnie wchodzą w życie zmiany w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Program został rozszerzony o nieruchomości nabywane również na rynku wtórnym, w przypadku rodzin wielodzietnych zlikwidowane zostały praktycznie wszystkie ograniczenia, a dopłata dla nich będzie mogła wynieść nawet 30 proc. wartości nieruchomości. Na nowelizacji zyskają również single, którzy do kredytu będą mogli przystąpić z osobą niespokrewnioną.

Program Mieszkanie dla Młodych pomaga w zakupie pierwszego mieszkania poprzez finansowanie wkładu własnego. Obecnie o dofinansowanie można się starać kupując mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym. Jednocześnie należy spełnić kilka dodatkowych warunków, m.in.: wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków), nie można posiadać teraz lub w przeszłości żadnej nieruchomości mieszkalnej, a nabywana nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego. Nowelizacja ustawy znosi część ograniczeń i radykalnie zwiększa wysokość wsparcia dla rodzin wielodzietnych.

R E K L A M A

Co nowego?

  1. Dopłatę będzie można uzyskać nie tylko w przypadku zakupu mieszkania lub domu od dewelopera, ale również gdy będziemy chcieli kupić nieruchomość na rynku wtórnym, lub lokal powstały w skutek adaptacji albo przebudowy lokalu niemieszkalnego. Oznacza to, że o wsparcie w finansowaniu wkładu własnego będą mogli się również starać nabywcy mieszkań urządzonych na strychach lub w starych kamienicach.
  2. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego limit ceny metra kwadratowego nie będzie mógł przekroczyć 90% wartości wskaźnika kosztu odtworzenia metra kwadratowego nieruchomości mieszkalnej w danej lokalizacji. Oznacza to, że limit ceny, który obecnie budzi największe kontrowersje i stanowi najpoważniejsze utrudnienie w znalezieniu nieruchomości kwalifikującej się na dopłaty, będzie jeszcze niższy niż w przypadku rynku pierwotnego. Dla nowych mieszkań limit ceny pozostaje on na dotychczasowym poziomie i wynosi 110% wartości wskaźnika kosztu odtworzenia metra kwadratowego.
  3. Z programu będą mogły skorzystać również osoby, które kredytem będą finansować wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej.
  4. W przypadku osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci, powierzchnia nieruchomości będąca podstawą do ustalenia wysokości dofinansowania została zwiększona z 50 m/kw do 65 m/kw.
  5. Wzrosła wysokość dopłat dla kredytobiorców posiadających więcej niż jedno dziecko. Osoby z dwójką dzieci będą mogły uzyskać dopłatę na poziomie 20 proc. wartości odtworzeniowej nieruchomości (obecnie 15 proc.), a osoby z co najmniej trójką dzieci aż 30 proc. (obecnie 20 proc.).
  6. Zniesione zostało ograniczenie uniemożliwiające ubieganie się o wsparcie przez rodziny wielodzietne, w przypadku gdy wcześniej nabywca był właścicielem innego mieszkania lub jest do chwili obecnej. Umożliwi to rodzinom z przynajmniej trójką dzieci zmianę obecnego lokum na większe i tym samym poprawę warunków mieszkaniowych.
  7. W przypadku tych rodzin zniesione zostało również ograniczenie wieku – z pomocy będą mogły skorzystać również osoby starsze niż 35 lat.
  8. O wsparcie będą mogły się również starać osoby, które ze względu na brak zdolności kredytowej przystąpią do umowy kredytowej wraz z innymi, nawet niespokrewnionymi osobami. Obecnie mogła to być jedynie najbliższa rodzina: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.

Podobne artykuły