Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy - czy to możliwe?

Fot.

Czy możesz wziąć kredyt gotówkowy, jeśli pracujesz na umowie zlecenie? Okazuje się, że banki nie mają nic przeciwko, o ile masz odpowiedni staż pracy i wykażesz optymalne dochody. Sprawdziłam, jakie konkretnie wymagania, co do kredytu gotówkowego na umowę zlecenie mają najpopularniejsze banki w Polsce.

Zdolność kredytowa, czyli ocena banku, dotycząca tego, czy będziesz spłacać kredyt, zależy od wielu czynników. Głównie mają na nią wpływ Twoje dochody, wiek, stan cywilny, liczba osób na Twoim utrzymaniu, zawód i historia spłacania Twoich poprzednich kredytów. Oprócz tego, bardzo ważna jest Twoja forma zatrudnienia oraz staż pracy. Banki najchętniej udzielą kredytu gotówkowego osobom, które pracują na umowę o pracę. Jest to teoretycznie najbardziej stabilne zatrudnienie. Ale jak obliczyć zdolność kredytową dla osób, które pracują na umowie zlecenie?

Banki robią to tak samo jak przy innych formach zatrudnienia. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić zdolność kredytową, jeszcze przez zapytaniem w banku, pomocny Ci będzie nasz kalkulator.

Zdolność kredytowa – kalkulator >>

Kredyt gotówkowy na umowie zlecenie – czy można go wziąć?

Banki mówią zgodnie, że umowa zlecenie nie wyklucza Cię z otrzymania finansowania. Potwierdza to Wioletta Pawińska z Banku Millennium.

Zasady oceny wiarygodności i zdolności kredytowej są takie same dla wszystkich klientów, niezależnie od rodzaju umowy o pracę. Szanse na uzyskanie kredytu zależą przede wszystkim od tego, czy klient ma profil ryzyka akceptowany przez bank oraz czy posiada nadwyżkę finansową, która umożliwi mu spłatę miesięcznej raty. Analiza sytuacji finansowej i profilu ryzyka klienta jest wykonywana przed wydaniem decyzji o przyznaniu produktu kredytowego, przy wykorzystaniu szeregu źródeł informacji o sytuacji finansowej klienta, w tym zewnętrznych baz informacji kredytowej i gospodarczej jak np. Biuro Informacji Kredytowej. Pozwala to bankowi z jednej strony ocenić terminowość i rzetelność klienta w regulowaniu zobowiązań kredytowych i finansowych, z drugiej strony ocenić prawidłowo jego zdolność do obsługi kolejnego produktu kredytowego.

W niektórych bankach możesz nawet wziąć kredyt gotówkowy online. Najważniejsze jednak jest, abyś zarabiał tyle, żeby bez problemu starczyło Ci na spłatę rat kredytu gotówkowego, o który wnioskujesz, przez cały okres kredytowania. Przy ocenie Twojej zdolności kredytowej, bank zapyta Cię nie tylko o to, ile zarabiasz, ale także od kiedy pracujesz u konkretnego pracodawcy. Większość ofert to kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, ale pamiętaj, że swoje dochody musisz udokumentować historią z Twojego konta osobistego. Wystarczy wydrukować historię z ostatnich 3 – 6 miesięcy (ile dokładnie, dowiesz się podczas rozmowy z doradcą banku), gdzie są widoczne wpływy od Twojego zleceniodawcy.

Kredyt na umowę zlecenie – jaki bank?

Zapytałam o kredyt gotówkowy na umowę zlecenie w pięciu najpopularniejszych bankach, które znajdziesz w naszej porównywarce. Wszystkie banki chętnie udzielą takiego kredytu, o ile spełnisz podstawowe wymagania, dotyczące wysokości dochodów oraz stażu pracy. Pamiętaj, że ostateczna kwota kredytu gotówkowego, który możesz otrzymać oraz jego warunki zależą od Twojej zdolności kredytowej.

Kredyt gotówkowy – umowa zlecenie
BankMinimalny dochód, niezbędny do złożenia wnioskuMinimalny staż pracy, niezbędny do złożenia wniosku
Alior Bank 500 zł 6 miesięcy Zapytaj o kredyt!
BNP Paribas 1 000 zł 12 miesięcy Zapytaj o kredyt!
Citi Handlowy 1 200 zł 12 miesięcy Zapytaj o kredyt!
PKO BP bank nie określa 12 miesięcy Zapytaj o kredyt!
Santander BP 650 zł 6 miesięcy Zapytaj o kredyt!

Źródło: Dane z banków

Zastanawiasz się, która z powyższych ofert to najtańszy kredyt gotówkowy? Możesz to sprawdzić z pomocą naszej porównywarki. Wystarczy, że u góry strony wybierzesz kwotę i okres kredytu gotówkowego. Kalkulator od razu przeliczy, jaką ratę mogą zaproponować różne banki. Możesz zobaczyć, kto oferuje najtańszy kredyt gotówkowy i od razu skontaktować się z wybraną instytucją. Doradca przedstawi Ci ofertę dostosowaną do Twojej sytuacji i będziesz miał szansę wypytać o szczegóły. Taki kontakt jest bezpłatny i nie zobowiązuje do wzięcia kredytu gotówkowego.

To, że jesteś zatrudniony na umowę zlecenie nie robi bankowi większej różnicy. Ocenia Twoją szansę na kredyt tak samo, jak w przypadku innych klientów. Jeśli możesz pochwalić się odpowiednimi zarobkami, stażem pracy oraz historią kredytową, to bez problemu uzyskasz kredyt gotówkowy.

Zobacz też: Jak zbudować dobrą historię kredytową?


Podobne artykuły