Praca na wakacje

 • 20 Maj 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdź, jak zorganizować pracę na wakacje?
Praca na wakacje

Jedni planują wakacyjne lenistwo na rajskich plażach lub aktywny wypoczynek i zdobywanie górskich szczytów, inni w wakacje zamierzają pracować. Na co zwrócić uwagę, gdy należysz do tej drugiej grupy? Czy warto podejmować się sezonowych zleceń?

Sezonowa praca kojarzy ci się pewnie ze studentami, którzy mają trzy miesiące wakacji. Jednak to zajęcie nie oznacza tylko kelnerowania w smażalni ryb nad morzem. Jeśli pracujesz na etacie i możesz sobie pozwolić na przerwę, to warto zmienić pracę na kilka miesięcy. Po co?

Dlaczego warto pracować w wakacje?

Do głównych powodów dla, których decydujemy się na pracę sezonową należą:

 • Zarobienie dodatkowych pieniędzy,
 • zdobycie doświadczenia,
 • poznawanie nowych ludzi,
 • podróżowanie i odkrywanie nowych miejsc.

Praca podczas wakacji ma wiele zalet i z pewnością sprzyja zdobywaniu doświadczenia, co jest prawie niemożliwe podczas studiów czy pracy na etacie. Zazwyczaj osoby, które wybierają możliwość wyjazdu połączonego z pracą czy wolontariatem, są postrzegane jako bardziej zaradne na rynku pracy. Uważaj jednak na nieuczciwych pracodawców, na których pracownicy sezonowi są wyjątkowo narażeni. . Dlatego zanim podejmiesz taką pracę zwróć uwagę na:

 • opinie o przyszłym pracodawcy,
 • zasady panujące podczas wykonywania pracy, którą wybierzesz,
 • trudności związane z wykonywaną pracą (sprawdź, czy podołasz wymaganiom i czy wykonywane czynności nie wpłyną negatywnie na twoje zdrowie),
 • zapisy w umowie( nigdy nie podejmuj pracy bez zapoznania się z umową i podpisania jej).

Opcje pracy podczas wakacji

 • Praca zarobkowa- jest wiele możliwości podjęcia pracy, która pozwoli na zdobycie dodatkowych pieniędzy podczas wakacji. Warto jednak rozejrzeć się za takim zajęciem wcześniej, pozwoli to na znalezienie czegoś ciekawszego niż pracę na siłę, na zmywaku, nawet gdy nie masz zbyt dużego doświadczenia.
 • Wymiana kulturowa, którą proponuje wiele organizacji polega na pracy w zamian za naukę języka, mieszkanie czy zwiedzanie. Jest to połączenie wolontariatu z wakacjami, które zapewnią wiele niezapomnianych doświadczeń.
 • Au pair, czyli opieka nad dziećmi w innym kraju, pomoże ci poznać kraj do, którego się wybierzesz i doprowadzić swój angielski do perfekcji oraz zarobić dodatkowe pieniądze,
 • Wolontariat podczas, którego zdobywasz doświadczenie i masz szansę pracy chociażby przy organizacji dużych wydarzeń, czy w firmie, którą chciałbyś mieć w swoim portfolio. Jednak nie dostajesz za swoją pracę żadnych pieniędzy.

Jak szukać pracy na wakacje?

Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, gdy zdecydujesz się na pracę w sezonie wakacyjnym, jest odnalezienie agencji pracy lub organizacji, która specjalizuje się w pracy sezonowej. Możesz, także szukać na własną rękę, lecz pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Osoby, które organizują wsparcie dla ludzi szukających pracy na wakacje pomogą ci wybrać najlepszy kierunek i zwrócą uwagę na szczegóły, o których nie miałeś pojęcia.

Poza tym, że dzięki wakacyjnej pracy zdobędziesz dodatkowe pieniądze, przeżyjesz niezwykłą przygodę, poznasz nowych ludzi, a często odmienne kultury. Sezonowa praca to dobre rozwiązanie dla młodych osób, które chcą zarobić, ale może być to również ciekawe doświadczenie dla tych, którzy już znaleźli swoje miejsce na rynku pracy, ale poszukują oderwania się od rutynowych zajęć. Tylko od ciebie będzie zależało to, czy wybierzesz opiekę nad leniwcami na Kostaryce czy nauczysz się Hiszpańskiego w zamian za pomoc lokalnej społeczności.

Dodano:
06 Cze 2017

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły