5 powodów, dla których warto założyć konto oszczędnościowe

 • 17 Paź 2019
 • 10 min. czytania
 • Komentarze(6)
Konto oszczędnościowe to bardzo dobry pomocnik w oszczędzaniu pieniędzy. Nieważne, czy za zebrane środki chcesz kupić nowy samochód, zapewnić sobie poduszkę finansową, czy – oszczędzać bez konkretnego celu. Sprawdziłem, jakie są najważniejsze powody żeby założyć konto oszczędnościowe.
5 powodów, dla których warto założyć konto oszczędnościowe

Przypomnij sobie, ile razy myślałeś o tym żeby zacząć oszczędzać? Ile razy sam siebie przekonywałeś, że nie stać Cię na oszczędzanie, ile razy mówiłeś sobie „za mało zarabiam, żeby oszczędzać”? Na pewno nie raz i nie dwa… Wolałeś trzymać pieniądze na koncie osobistym (przecież jego nazwa to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Czułeś się bardziej komfortowo wiedząc, że masz do nich stały dostęp.

Podobnie było ze mną. Nadwyżki finansowe zostawiałem na koncie osobistym lub przeznaczałem na bieżące wydatki. Z czasem jednak przekonałem się, że oszczędzanie wcale nie jest czymś skomplikowanym.

Oszczędzanie pieniędzy – czy to takie trudne?

Nie, oszczędzanie nie jest trudne. Warto zacząć je od… uporządkowania domowego budżetu. Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej frazy „ile trzeba oszczędzać?” otrzymasz wiele wyników. Moim zdaniem najciekawsza i najbardziej skuteczna jest zasada 50/30/20. Polega ona na dzieleniu Twoich zarobków na trzy części:

 • 50 proc. powinieneś przeznaczyć na wydatki niezbędne, czyli takie, których nie możesz uniknąć (rachunki, czynsz, opłaty za media, jedzenie itp.).
 • 30 proc., które przeznaczone będą na tzw. tryb życia, czyli np. na paliwo do samochodu, wyjścia do restauracji czy klubu ze znajomymi.
 • 20 proc., które powinieneś oszczędzić.

Nie oznacza to oczywiście, że swoje dochody musisz dzielić na takie właśnie części. Potraktuj tę zasadę jako punkt wyjścia do analizy domowego budżetu. Sprawdź, na co wydajesz pieniądze (jeżeli płacisz kartą wydaną do konta osobistego, pomocna w tym będzie aplikacja mobilna banku. Umożliwi Ci ona np. przeglądanie wydatków w podziale na kategorie).

Możesz też ograniczyć niektóre wydatki – np. zamiast kupować codziennie kanapkę u biurowego „pana kanapki” (kosztuje ona od 5 do 7 zł) możesz poświęcić kilka minut i przygotować ją w domu. Na pewno nie będzie gorsza!. Kawa z biurowego ekspresu (lub zaparzona w domu) dostarczy Ci takiej samej porcji kofeiny, jak ta kupowana na mieście w drodze do pracy, a zaoszczędzisz co najmniej 10 zł dziennie.

Pamiętaj!

Rezygnując z codziennej kanapki kupowanej w pracy i z kawy na mieście możesz oszczędzić w tygodniu nawet 85 zł. W skali miesiąca przełoży się to na 340 zł!

Analiza domowego budżetu i ograniczenie zbędnych wydatków to najważniejsza lekcja z cyklu „jak oszczędzać pieniądze”. Skoro już wiesz, ile pieniędzy możesz odłożyć w każdym miesiącu, pora sprawdzić, gdzie je wpłacić żeby  na siebie zarabiały.

Bankowe możliwości oszczędzania – czy znasz wszystkie?

W bankach znajdziesz przede wszystkim lokaty i konta oszczędnościowe. Oferty różnią się oprocentowaniem czy kwotą, jaką możesz na nie wpłacić żeby skorzystać z promocyjnych warunków oszczędzania.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Podstawowa różnica między lokatami i kontami oszczędnościowymi polega na tym, że na lokatę wpłacasz jednorazowo większą kwotę pieniędzy (np. 500 czy 1 000 zł) a odsetki są doliczane do niej jednorazowo, po zakończeniu okresu umownego (np. po 3, 6 czy 12 miesiącach). Z kolei, na konto oszczędnościowe możesz wpłacać nawet niewielkie kwoty w dowolnym momencie, a odsetki są – w większości przypadków – naliczane co miesiąc.

Jeszcze jednym ciekawym sposobem oszczędzania na koncie bankowym jest tzw. oszczędzanie na końcówkach. Możesz je znaleźć m.in. w Credit Agricole (CAsaver), ING Banku Śląskim (Smart Saver) czy w mBanku (cele).

Jak działa oszczędzanie na końcówkach?

W aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej ustawiasz kwotę, o jaką mają być powiększane  Twoje płatności kartą (w niektórych bankach także przelewy). Może to być np. procent od wartości transakcji lub stała kwota (np. 5 zł).

W miesiącu płacisz 30 razy kartą i wykonujesz 10 przelewów. Jeżeli każda z tych transakcji będzie powiększona o 5 zł, to przez miesiąc odłożysz 180 zł.

Mnie w ten sposób – od początku czerwca tego roku – udało się oszczędzić już ponad 1 200 zł.

Który z tych sposobów jest lepszy? Moim zdaniem konto oszczędnościowe. Dlaczego? Możesz wpłacać na nie nawet relatywnie małe kwoty (np. 50 zł), a kiedy będziesz musiał skorzystać z oszczędności - nie tracisz odsetek.

Konto oszczędnościowe – co to właściwie jest?

Konto oszczędnościowe - co to jest? Najkrócej mówiąc, jest to rachunek bankowy, łączący w sobie najlepsze cechy dwóch produktów:

 • konta osobistego – swobodny dostęp do zgromadzonych środków,
 • lokaty – oprocentowanie.

Jak działa konto oszczędnościowe? Bardzo prosto. Podpisujesz umowę, dostajesz numer rachunku, na który będziesz wpłacał pieniądze. Zasilasz konto (dobrze jest to robić regularnie) i obserwujesz, jak rosną Twoje oszczędności.

Konto oszczędnościowe – które najlepsze?

Konta oszczędnościowe znajdziesz w ofercie każdego banku. Różnią się one jednak między sobą np. wysokością oprocentowania, tym, do jakich klientów są adresowane czy warunkami, jakie trzeba spełnić żeby na nich oszczędzać (np. na nowe środki czy dla nowych klientów). W poszczególnych bankach inne mogą być też warunki, na jakich naliczane jest oprocentowanie promocyjne (w jednym banku może ono obowiązywać do 100 000 zł przez 4 miesiące, w innym – do 20 000 zł przez rok).

Sprawdziłem, w którym banku znajdziesz najlepsze konto oszczędnościowe. Konta, które znalazły się w poniższym zestawieniu zostały uszeregowane na podstawie wysokości oprocentowania.

Najlepsze konta oszczędnościowe – październik 2019 r.

Bank

Nazwa konta

Oprocentowanie

Uwagi

Bank Citi Handlowy

Konto Oszczędnościowe

4,00%

Dla osób, które założą Konto Internetowe Citi Priority i będą je zasilać wynagrodzeniem min. 2 000 zł miesięcznie. Oferta obowiązuje przez 4 miesiące do 10 000 zł.

Getin Bank

Konto Oszczędnościowe

3,50%

do 10 000 zł pod warunkiem wpływów na konto osobiste min. 1 000 zł miesięcznie. Oferta dla nowych klientów.

Alior Bank

Konto oszczędnościowe

3,00%

Do 20 000 zł. 3% na koncie oszczędnościowym jest jedną z korzyści na Koncie Jakże Korzystnym

Credit Agricole

Rachunek Oszczędzam

3,00%

Dla osób, które założą Konto dla Ciebie. Kwartalna kapitalizacja odsetek, oprocentowanie dla środków do 30 000 zł przez 4 miesiące

Bank Pekao

Konto Oszczędnościowe

3,00%

Do 30 000 zł przez 6 miesięcy. Promocja trwa do 8.01.2020 r.

T-Mobile Usługi Bankowe

Konto oszczędnościowe

3,00%

Do 50 000 zł przez 3 miesiące. Oferta dla nowych klientów.

Getin Bank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

2,80%

Do 200 000 zł przez 4 miesiące. Dla osób mających konto osobiste w Getin Banku. Oferta dostępna do 3.11.2019 r.

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Profit

2,70%

Dla nowych środków do 100 000 zł przez 100 dni.

Alior Bank

Konto Mocno Oszczędnościowe

2,60%

Dla nowych środków do 100 000 zł przez 3 miesiące. Oferta dla osób zapewniających wpływy na konto osobiste.

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe

2,50%

Do 100 000 zł przez 4 miesiące.

Wszystkie banki, których oferty znalazły się w tabeli, proponują konta oszczędnościowe, których oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez kilka miesięcy (od 3 do 6) dla określonej kwoty oszczędności (od 10 000 zł do nawet 200 000 zł).

To ważne!

Wybierając konto oszczędnościowe zwróć uwagę na to, jakie będzie oprocentowanie zgromadzonych na nim oszczędności po zakończeniu promocji. Oprocentowanie może zmniejszyć się z np. 2,50 proc. do 0,50 proc. Twoje oszczędności mogą też być nadal oprocentowane wysoko, jeżeli będziesz spełniał warunki promocji – np. wpłacał nowe środki na konto (tak jest w Banku Millennium).

Jakie konto oszczędnościowe wybrać, na co zwrócić uwagę? Poza wysokością oprocentowania i kapitalizacją odsetek (w większości banków standardem jest kapitalizacja miesięczna, tj. odsetki dopisywane są do kwoty oszczędności co miesiąc), powinieneś też sprawdzić opłaty związane z korzystaniem z konta. Mam tu na myśli prowizje za przelewy z konta (konta oszczędnościowe są – w znacznej większości przypadków – prowadzone bezpłatnie). Zazwyczaj pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny. Jeżeli w ciągu miesiąca zlecisz drugi przelew z konta, zapłacisz za niego prowizję. Jej wysokość – w zależności od banku – może wynosić nawet 9 zł.

Powody, dla których warto oszczędzać na koncie oszczędnościowym

Przeczytaj 5 najważniejszych powodów, które pomogą przekonać Cię do założenia konta oszczędnościowego.

1) Łatwo i szybko je otworzysz

Konto oszczędnościowe możesz otworzyć bez potrzeby wizyty w placówce banku: przez bankowość internetową i/lub mobilną. Sam proces otwarcia rachunku nie zajmie Ci wiele czasu – zazwyczaj potrzeba na to nie więcej niż kilka minut.

2) Nauczysz się regularnie oszczędzać

Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do lokaty bankowej, jest produktem na który nie powinno się wpłacać pieniędzy jednorazowo, a regularnie. Możesz to robić np. co miesiąc a nawet – kilka razy w miesiącu – np. wtedy, kiedy na Twoim koncie osobistym są nadwyżki finansowe. Jeżeli obawiasz się, że będziesz miał problem z zasilaniem konta (np., że będziesz powtarzał sobie „pomyślę o tym jutro”), możesz ustanowić zlecenie stałe, dzięki któremu pieniądze będą trafiały na konto automatycznie. Sam korzystam z takiego rozwiązania – zlecenie stałe mam ustawione na początek miesiąca – pieniądze trafiają na konto oszczędnościowe krótko po tym, kiedy na mój ROR wpłynie pensja.

3) Skorzystasz z procentu składanego

Odsetki od pieniędzy wpłaconych na konto oszczędnościowe naliczane są co miesiąc. Oznacza to, że każda wpłata powiększa kwotę, od której naliczane są odsetki. Jak to działa? Pokażę to na przykładzie.

Jak działa procent składany?

Zakładając konto oszczędnościowe wpłacasz na nie 1 000 zł. W każdym miesiącu zasilasz je kwotą 500 zł. Oprocentowanie konta wynosi 4 proc. rocznie, a odsetki naliczane są co miesiąc.

W pierwszym miesiącu do wpłaconych przez Ciebie 1 000 zł doliczonych zostanie 2,70 zł odsetek. W następnym miesiącu wpłacisz 500 zł – odsetki będą naliczone od kwoty 1 502,70 zł i wyniosą 4,06 zł. Kolejne miesiące to:

 • odsetki (5,42 zł) naliczane od kwoty 2 006,76 zł,
 • odsetki (6,78 zł) naliczane od kwoty 2 512,18 zł,
 • odsetki (8,15 zł) naliczane od kwoty 3 018,96 zł,
 • odsetki (9,52 zł) naliczane od kwoty 3 527,11 zł,
 • odsetki (10,90 zł) naliczane od kwoty 4 036,63 zł,
 • odsetki (12,28 zł) naliczane od kwoty 4 547,53 zł,
 • odsetki (13,66 zł) naliczane od kwoty 5 059,66 zł.

Im większa będzie kwota na koncie, tym wyższe będą doliczone do niej odsetki – np. w 24 miesiącu wyniosą one 34,86 zł (będą naliczone od kwoty 12 912,07 zł).

4) Będziesz miał swobodny dostęp do oszczędności

Jeżeli w trakcie oszczędzania okaże się, że czeka Cię niezaplanowany wcześniej wydatek, to możesz sfinansować go (choćby częściowo) korzystając ze środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Co ważne, nie stracisz a takiej sytuacji dotychczas naliczonych odsetek! Wystarczy, że zlecisz przelew z konta oszczędnościowego na konto osobiste. Pamiętaj tylko, żeby nie nadużywać tego udogodnienia. Jak wspominałem – darmowy jest pierwszy przelew z konta oszczędnościowego. Za każdy następny będziesz już musiał zapłacić.

5) Zmotywujesz się do oszczędzania

Na koncie oszczędnościowym możesz oszczędzać bez określenia celu, na jaki będą przeznaczone zgromadzone pieniądze. Możesz też oszczędzać na konkretny cel. W takiej sytuacji do dalszego regularnego oszczędzania motywować Cię będzie zwiększająca się kwota na koncie. Jeżeli, w tzw. międzyczasie, przedmiot, który chcesz kupić za zaoszczędzone pieniądze stanieje, zyskasz podwójnie: zapłacisz za niego mniej, a nadwyżkę będziesz mógł pozostawić na koncie (żeby pieniądze dalej na siebie pracowały) lub przeznaczyć na inny, wybrany przez siebie, cel.

Od kilku lat oszczędzam tylko na kontach oszczędnościowych. Dzięki odłożonym pieniądzom częściowo sfinansowałem zagraniczne wakacje, kupiłem też nowy aparat fotograficzny. Przekonałem się też, że od kiedy pieniądze na konto oszczędnościowe przekazywane są automatycznie, nie mam żadnych wymówek do tego żeby w danym miesiącu nie oszczędzać.

Dodano:
17 Paź 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

6 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Kazimierski Ekspert 14 października 2019
  Cześć Wiczkax, o wiele lepiej jest trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym. Jest przede wszystkim oprocentowane (w przeciwieństwie do skarbonki lub skarpety :))
  strata Ekspert 12 czerwca 2020
  Ale musisz płacić za prowadzenie konta. Przy 8.000 na koncie kiedyś straciłam za miesiąc złotówkę, to jakie korzyści?
 • Maciej Kazimierski Ekspert 10 stycznia 2020
  Cześć Martin, całkowicie się z Tobą zgadzam. Najlepszą metodą oszczędzania jest ta, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza i sprawia, że oszczędzanie pieniędzy nie kojarzy Ci się z czymś nieprzyjemnym. Dla mnie takim rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe i "oszczędzanie na końcówkach".
 • Martin Bb Ekspert 08 stycznia 2020
  Nie bardzo jest sens kłócić się które konto, jaka lokata czy choćby i ppk - jaka metoda jest najlepsza na oszczedzanie. Najlepsza jest ta, ktora daje mi swobode życia, nie ogranicza a jendoczesnie jest gwarancja regularnej inwestycji w siebie
 • Maciej Kazimierski Ekspert 14 października 2019
  Pamiętaj tylko o tym, że na lokatę musisz wpłacić jednorazowo co najmniej 500 zł i jeżeli zerwiesz lokatę przed terminem to nie dostaniesz odsetek.
 • wiczkax Ekspert 12 października 2019
  No chyba lepiej trzymać pieniądze na takim koncie oszczędnościowym niż w skarbonce, albo co gorsza w skarpecie :p
 • wiczkax Ekspert 12 października 2019
  W sumie same korzyści, ja jeszcze zastanawiam się czy nie wybrać lokaty

Podobne artykuły