5 usług, za które nie warto przepłacać

  • 02 Gru 2019
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zobacz, gdzie możesz poszukać oszczędności w swoim domowym budżecie!
5 usług, za które nie warto przepłacać

Konto bankowe, abonament za telefon czy domowe rachunki kosztują Cię pewnie minimum kilkaset złotych miesięcznie. A gdyby spróbować choć trochę na tym zaoszczędzić, nadwyżkę wpłacić na konto oszczędnościowe i po kilku miesiącach dołożyć do rodzinnego wyjazdu albo nowego telefonu? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przejrzyj swój domowy budżet. Czasami trudno znaleźć pieniądze na ubezpieczenie auta, bo termin zapłaty zawsze przychodzi za szybko albo na wymianę telefonu, bo Twój nieustannie się zawiesza. Kluczem do sukcesu mądrego zarządzania własnymi finansami jest oszczędzanie na małych wydatkach, aby zbudować poduszkę finansową albo po prostu kupić coś, o czym marzysz.

Konto bankowe

Jakie jest najlepsze konto bankowe? Przede wszystkim powinno być bez opłat. Czy wiesz, że w jednym banku jest rachunek, którego prowadzenie kosztuje 17,90 zł miesięcznie? To prawie 215 zł rocznie, które płacisz za coś, co możesz mieć kompletnie bezpłatnie. Dlatego warto poszukać darmowego konta bankowego, które dodatkowo zapewnia Ci jeszcze korzyści. Może Ci to zaproponować Alior Bank. Konto bankowe, które ma on w ofercie to Konto Jakże Osobiste. Po spełnieniu naprawdę prostych warunków otrzymasz:

  • darmowe prowadzenie konta – po zapewnieniu wpływu min. 1,5 tys. zł miesięcznie (warunek Cię nie obowiązuje, jeśli nie masz jeszcze 26 lat),
  • darmowa karta – gdy zapłacisz nią na łączną kwotę 300 zł miesięcznie.

Już bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków możesz bezpłatnie i bez limitów przelewać pieniądze przez internet oraz otrzymujesz dwie korzyści, które sam wybierasz i co miesiąc możesz zmieniać. A do wyboru masz aż 10:

1. 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
2. 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą
3. Płatności kartą bez kosztów przewalutowania w 152 walutach – nowość
4. Ubezpieczenie zagranicznych podróży (pokryje m.in. koszty leczenia, następstw nieszczęśliwych wypadków, zgubienia bagażu czy pomoc prawną)
5. Podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – 3% do 20 tys. zł
6. Atrakcyjne warunki limitu na koncie (RRSO:12,83%).
7. Zwrot 1% wydatków za płatności telefonem (BLIK, Google Pay i Apple Pay), które wykonasz w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych – do 20 zł miesięcznie
8. Pakiet assistance – ubezpieczenie samochodowe, domowe oraz medyczne
9. Pakiet 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych
10. Pakiet 30 bezpłatnych powiadomień SMS o zdarzeniach na Twoim koncie (np. otrzymanym przelewie czy wypłacie z bankomatu)

Załóż konto bankowe w Alior Banku >>

Ubezpieczenie od wszystkiego

To jasne, że warto się ubezpieczać, ale trzeba znaleźć złoty środek. Gdybyś chciał wykupić najbardziej rozbudowane polisy dla swojego mieszkania, auta, siebie, dzieci i na podróże, to składki mogą Cię wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Co warto w takiej sytuacji zrobić? Polecam przejrzeć umowy ubezpieczeń, które masz i zobaczyć, za co faktycznie płacisz. Zwróć uwagę na:

  • zakres ubezpieczenia, czyli w jakich przypadkach jesteś chroniony,
  • sumę ubezpieczenia, czyli do jakiej kwoty szkód jesteś ubezpieczony,
  • wykluczenia, czyli w jakich przypadkach nie otrzymasz odszkodowania.

Może Twoja polisa na dom chroni Cię od zalania, a od dłuższego czasu nikt nad Tobą nie mieszka? Albo masz wykupione ubezpieczenie opon, a przez kilka lat Twoje auto zdążyło się zestarzeć i już Ci nie zależy, aby było w ten sposób chronione? Może Twoje dzieci już się wyprowadziły i uważasz, że same powinny opłacać swoją polisę? W ten sposób możesz zobaczyć, czy nie da się gdzieś zaoszczędzić i wydawać kilkaset złotych mniej.

Pakiet mobilny, którego i tak nie wykorzystasz

Nielimitowany internet, nielimitowane rozmowy i SMS-y bez ograniczeń – skąd Ty to znasz? Być może konsultant u Twojego operatora namówił Cię na najdroższy pakiet usług, abyś mógł rozmawiać, pisać i surfować po internecie bez limitów. Może nie pamiętasz, kiedy ostatnio pisałeś SMS-a lub dzwoniłeś do kogoś i dużo częściej korzystasz z komunikatorów internetowych? Warto się temu przyjrzeć. Jeśli w swoim abonamencie masz usługi, z których nie korzystasz, warto wybrać się do operatora i zmienić pakiet. Przykładowo, u jednego z operatorów możesz wybrać pakiet, który kosztuje od 35 zł do 75 zł miesięcznie. Jeżeli masz najdroższy, a przejdziesz na tańszy, to rocznie zaoszczędzisz nawet 480 zł!

Prąd

Od 1 stycznia przyszłego roku mają wzrosnąć ceny prądu o ok. 10 – 20%. Oznacza to, że będziemy płacić jeszcze więcej. Co możesz w takiej sytuacji zrobić? Warto rozważyć zmianę taryfy. Jeśli aktualnie masz jednostrefową, to zastanów się, czy nie opłaca Ci się wybrać dwustrefowej – nocnej lub weekendowej. Większość dnia i tak przebywasz poza domem, a pralkę, zmywarkę i tak włączasz na noc lub w weekendy? Wtedy, kiedy prąd jest tańszy (np. w weekend), organizuj wielkie ogarnianie domu, czyli pranie, zmywanie, prasowanie, odkurzanie i gotowanie. Dzięki temu odczujesz spore oszczędności już przy pierwszym rachunku za prąd.

Wynajem mieszkania

Czynsz za mieszkanie pochłania co miesiąc niemały majątek z Twojej kieszeni? Zastanów się, czy nie chcesz zmienić lokum. Może przerażać Cię wizja przeprowadzki, ale wynajmowanie zbyt drogiego mieszkania to wyrzucanie w błoto kilku tysięcy złotych rocznie. Wiadomo, komfort jest ważny i nie przeprowadzisz się nagle z 3 – pokojowego mieszkania w centrum do kawalerki w kamienicy na obrzeżach miasta. Warto jednak sprawdzić swoje aktualne potrzeby. Może się zmieniły, odkąd podpisałeś umowę? Może w międzyczasie zmieniłeś pracę i teraz wygodniej będzie Ci dojeżdżać z innej dzielnicy? Albo Twoje dziecko się wyprowadziło i jeden pokój stoi pusty? Może nie wracasz już z imprez piechotą nad ranem i teraz zdecydowanie wolisz mieszkać bliżej parku niż w centrum?

Warto sprawdzić, czy w tańszym lokum, nie będzie mieszkało Ci się równie albo bardziej komfortowo niż w obecnym.

Co zrobić, aby nie przepłacać za coś, za co i tak płacić musisz? Nie rób przelewów bez zastanowienia, tylko regularnie sprawdzaj, czy Twoje potrzeby się nie zmieniły albo czy nie możesz skorzystać z nowej promocji. Jeśli chcesz mieć dobre konto bankowe, za które nie tylko nie będziesz musiał płacić, ale jeszcze zyskasz, to warto przetestować propozycję Alior Banku.

Alior Bank nie pobierze opłaty 10 zł za prowadzenie konta, jeśli w danym miesiącu kalendarzowym na konto wpłynie jednorazowo min. 1500 zł z innego banku lub z konta firmowego w Alior Banku banku lub jeśli nie masz ukończonych 26 lat. Alior Bank nie pobierze opłaty 5 zł za obsługę karty do konta, jeśli od ostatniego dnia poprzedniego miesiąca do przedostatniego dnia danego miesiąca zrobisz nią transakcje bezgotówkowe na łącznie min. 300 zł. Dwie aktywne korzyści do konta są bezpłatne, każda kolejna to 3,50 zł miesięcznie. Konto oszczędnościowe oraz limit na koncie otworzysz na podstawie odrębnych umów. Decyzja o przyznaniu limitu zależy od zdolności kredytowej. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która dla limitu wynosi 12,83%. Oprocentowanie 3% w skali roku na koncie oszczędnościowym do kwoty 20 tys. zł obowiązuje do 15.01.2019 r. Informacje o oprocentowaniu znajdziesz w Tabeli Oprocentowania Alior Banku SA dla Klientów Indywidualnych, a warunki ubezpieczeń w Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży za granicą dla Klientów Alior Banku SA oraz Ogólnych warunkach ubezpieczenia pomocy w nagłych wypadkach – pakiet assistance dla Klientów Alior Banku SA. W ramach korzyści do konta „Płatności zagraniczne bez kosztów przewalutowania” operacje w EUR, USD lub GBP są przeliczane na PLN po średnim kursie NBP z dnia ich rozliczenia. Pozostałe waluty są przeliczane na USD po kursie organizacji płatniczej Mastercard, a następnie na PLN po średnim kursie NBP z dnia rozliczenia operacji. Szczegółowe zasady znajdziesz w Regulaminie Korzyści do Konta Jakże Osobistego. Wskazane dokumenty udostępniamy w naszych placówkach oraz na stronie www.aliorbank.pl. Konto jest dostępne dla osób pełnoletnich.
Zastosowane w niniejszym materiale pojęcia oznaczają zgodnie z wykazem usług reprezentatywnych: konto – rachunek płatniczy; przelew – polecenie przelewu; karta – karta płatnicza debetowa; limit na koncie – kredyt w rachunku płatniczym; transakcja – transakcja płatnicza; wypłata z bankomatów za granicą – wypłata gotówki z bankomatów za granicą, w tym transgraniczna transakcja płatnicza przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych dokonywana w bankomatach (wypłata środków w bankomatach na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EOG); powiadomienia SMS-em – powiadamianie SMS-em. Android, Google Pay i Google Play to znaki towarowe Google Inc.

 

Podobne artykuły