Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

6 zachowań, które oddalają od bogactwa

Fot.

Pieniądze dosłownie topnieją na twoim koncie, a o oszczędnościach nawet nie myślisz? Możesz to zmienić! Wystarczy, że ograniczysz złe nawyki związane z zarządzaniem swoim budżetem. Sprawdź, co oddala cię od finansowej stabilizacji.

Jeśli nadal żyjesz „od pierwszego do pierwszego” to zastanów się, co robisz nie tak. Prawdopodobnie popełniasz przynajmniej jeden z najbardziej popularnych błędów, które znajdziesz poniżej. Pierwsze co musisz zrobić, to poznać swojego wroga. Więc nie trać czasu i sprawdź z jakimi słabościami musisz się zmierzyć.

1. Brak konsekwencji w budowaniu poduszki finansowej jest to prawdopodobnie największy problem, który niezauważalnie wkrada się do twoich finansów. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta. Każdy z nas lubi mieć coś nowego. To całkowicie normalne, że cieszą nas nowe rzeczy. Jednak wpadając w wir zakupów, zapominamy, że mieliśmy przeznaczyć te pieniądze na oszczędności.

Rozwiązanie: Określ kwotę, którą chcesz oszczędzać i od razu po wypłacie przekaż ją na konto oszczędnościowe lub ustaw zlecenie stałe na tę czynność. Zobacz, jak zbudować poduszkę finansową.

2. Zadłużanie się bez umiaru, zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie. Zaczynasz korzystać z małych rat na sprzęt AGD, następnie z karty kredytowej na zakupach bez przekonania czy uda ci się ją spłacić. Zobowiązania rosną, a ty zaczynasz tracić nad nimi kontrolę. Warto pamiętać, że każde zadłużenie generuje dodatkowe koszty, szczególnie w chwili, gdy korzystasz z wielu różnych produktów kredytowych w jednym czasie.

Rozwiązanie: Zastanów się, czy wszystkie kredyty i karty kredytowe są ci naprawdę potrzebne. Jeśli masz zadłużenia, które generują koszty z tytułu opóźnienia w ich spłacie, to potraktuj ich spłatę priorytetowo. Nie noś ze sobą karty kredytowej. Sprawdź, czy potrafisz się bez niej obyć co najmniej przez jeden miesiąc. Pamiętaj, że jeśli stracisz kontrolę nad swoimi zobowiązaniami, możesz wpaść w spiralę zadłużenia, a wyjście z niej może być bardzo skomplikowane. Sprawdź, jak uniknąć i wyjść ze spirali zadłużenia.

3. Nie traktujesz swoich oszczędności poważnie, gdy w przypływie emocji wypłacasz je ze swojego konta, bo nagle pojawiła się jakaś „wyjątkowa” okazja, popełniasz błąd. Gdy zdarzyło ci się to raz, możesz sobie to wybaczyć. Jednak jeśli robisz to co miesiąc, to musisz zacząć z tym walczyć. Przez takie zachowanie, nigdy nie uzbierasz satysfakcjonującej kwoty.

Rozwiązanie: Jeśli masz kartę płatniczą do konta oszczędnościowego, zrezygnuj z niej. Za każdym razem gdy wejdziesz na rachunek ze swoimi oszczędnościami zastanów się czy zakup, na który chcesz wydać swoje pieniądze,naprawdę jest konieczny. Pamiętaj, że zazwyczaj banki pobierają opłatę za wypłacanie pieniędzy z tego typu konta.

4. Nie ustalasz finansowych priorytetów, dostajesz wypłatę i pierwsze co robisz to maraton po sklepach? Nowy telefon, tablet czy kolejna para butów mogą sprawić, że pierwszy tydzień miesiąca będzie fantastyczny. Jeśli jednak te zakupy nie będą dokładnie zaplanowane, a konieczne wydatki takie jak opłacenie rachunków, czynszu czy rat kredytu zrzucisz na drugi plan, będziesz skazany na budżetową porażkę.

Rozwiązanie: Planuj wydatki, a na koniec każdego miesiąca rób sobie listę z najważniejszymi płatnościami. Powinieneś zawrzeć na niej opłaty, raty oraz oszczędności. Następnie zastanów się, co w danym miesiącu może być dla ciebie naprawdę ważne i zaplanuj mniejsze wydatki. Jeśli takie działanie wejdzie ci w krew, szybko odczujesz ulgę i już nigdy nie będziesz musiał się zastanawiać, jak przeżyć do końca miesiąca.

5. Krótkodystansowe zarządzanie budżetem, może spowodować finansowy „efekt jo-jo”. Uznajmy, że pół roku temu przeczytałeś artykuł o tym jak zapanować nad swoim budżetem. Motywacja była ogromna i nawet zacząłeś stosować się do wskazówek, o których przeczytałeś. Jednak po kilku miesiącach wróciłeś do swoich przyzwyczajeń i znów, portfel zaczyna świecić pustkami.

Rozwiązanie: Wyznaczaj sobie cele, do których dążysz poprzez świadome zarządzanie budżetem. Zamień złe nawyki, na te, które pomogą ci opanować nawet nieoczekiwane wydatki bez konieczności zadłużania się. Jeśli dzięki temu uda ci się spełniać marzenia, będziesz systematycznie pracował nad dojściem do perfekcji.

6. Brak podziału pieniędzy często prowadzi do chaosu w finansach. Teoria głosząca, że posiadając więcej rachunków niż jeden, spowoduje że nie będziesz mógł nad nimi zapanować to mit.

Rozwiązanie: Jeśli mądrze zaplanujesz podział finansów pozwoli ci to na oszczędność, wygodę i porządek w finansach. Oceń ile rachunków będzie ci potrzebnych. Rozłóż swoje oszczędności, codzienne wydatki i pieniądze na wakacje lub inne przyjemności. Pomyśl również o rachunku walutowym, na którym możesz oszczędzać na kolejne zagraniczne wakacje. Zadbaj aby twoje finanse były w idealnym dla ciebie porządku.

Ograniczając powyższe zachowania, masz duże szanse na zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy niż dotychczas. Zarządzanie budżetem nie należy do najprostszych, jednak jest wiele rozwiązań, które sprawią, że będzie to dla ciebie dziecinnie proste. Z pewnością znasz powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej jest płakać w ferrari. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy znów przestaniesz panować nad pustkami w swoim portfelu.