Zobacz, jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem pieniędzy na Twoje dane

  • 11 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Odpowiedzią na falę oszustów, związanych z wyłudzaniem kredytów i pożyczek na cudze dane, mogą być alert BIK. Czym są i jak działają?
Zobacz, jak się zabezpieczyć przed wyłudzeniem pieniędzy na Twoje dane

Co to jest alert BIK?

Alert BIK to rodzaj sygnału ostrzegawczego dla właściciela konta osobistego w sytuacji, gdy na jego dane zaciągana jest pożyczka lub pojawi się nowe zobowiązanie, przypisane do danych. Jest to SMS lub e-mail. Aby uruchomić alert BIK, należy się zarejestrować na stronie www.bik.pl. Usługa ta nie jest płatna. W jej ramach można tez zastrzec swój dowód osobisty niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajduje. Nie trzeba iść  do urzędu.

Dzięki alertom można szybko zareagować na takie sytuacje – jeszcze zanim oszuści wyrządzą szkodę. A ryzyko jest duże, bo według danych Związku Banków Polskich, w latach 2008-2019 działający na terenie Polski złodzieje próbowali wyłudzić ponad 85 tys. kredytów na łączną kwotę 4 mld i 709 mln zł. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku doszło do 1607 prób wyłudzenia kredytu – na łączną wartość 58,4 mln zł. Z badań wynika, że oszuści są najaktywniejsi na Podkarpaciu (251 prób), a także w województwie łódzkim (196 prób) i opolskim (152 próby).

Nie boją się wyroku, który grozi im zgodnie z art 286 Kodeksu karnego: kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zanim wyjedziesz na wakacje, włącz alert BIK >>

Jak działają alerty BIK?

Alerty zapewniają ochronę przez 12 miesięcy, we wszystkie dni tygodnia, o każdej porze. Jak dotąd wysłane ponad 4 mln razy. Działanie alertów opiera się na informacjach ze wszystkich banków, firm pożyczkowych i rejestrów długu (BIG InfoMonitor).

Kto może aktywować alerty BIK?

Każdy, kto założy konto na stronie BIK na swoje dane, może aktywować alert. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla osób, które często podróżują lub pracują i nie mają czasu na załatwianie formalności w bankach. Konto BIK pozwala na łatwe zastrzeżenie dowodu osobistego, co zablokuje oszustom drogę do wyłudzenia.

Dodano:
11 Lut 2020

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły