Alimenty natychmiastowe - reforma prawa rodzinnego 2018

 • 16 Kwi 2018
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(5)
Alimenty natychmiastowe to nowy pomysł rządu w ramach reformy prawa alimentacyjnego. Sprawdź, na czym polega i co cię czeka!
Alimenty natychmiastowe - reforma prawa rodzinnego 2018

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w prawie alimentacyjnym, dzięki którym rodzice samotnie wychowujący dzieci otrzymają pieniądze szybciej. Czym są i ile będą wynosiły alimenty natychmiastowe? Prace nad projektem trwają, ale znane są już ogólne założenia. Sprawdź, co cię czeka.

Alimenty natychmiastowe to nowy projekt zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który ma zagwarantować samotnym rodzicom szybsze otrzymywanie świadczeń z tytułu alimentów. Jakie są główne założenia pomysłu? Procedura przyznawania świadczeń ma być szybka i uproszczona, a decyzja o wypłacie alimentów udzielona nawet w kilka dni. O szczegółach przeczytasz poniżej.
 

Alimenty natychmiastowe – na czym polegają?

Z inicjatywą zmiany dotychczasowego prawa alimentacyjnego wyszło Ministerstwo Sprawiedliwości. Głównym celem jest przyspieszenie procedury orzekania w sprawie alimentów. Takie sprawy obecnie trwają miesiącami, a samotni rodzice muszą w tym czasie radzić sobie sami. Właśnie to ma się zmienić! Taka inicjatywa ze strony państwa ma ci pomóc w sytuacji, kiedy twój były mąż lub żona nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych na rzecz waszych dzieci. Alimenty natychmiastowe otrzymasz zdecydowanie szybciej niż w toku standardowego sądowego procesu alimentacyjnego.
 

Alimenty natychmiastowe – jak je otrzymać?

Formalności mają zostać ograniczone do minimum. Jakie są plany? Po pierwsze jeśli będziesz chciał ubiegać się o alimenty natychmiastowe wystarczy, że złożysz pozew przez internet. Formularz ma być łatwy do wypełnienia, a wydanie decyzji ma nastąpić w ciągu kilku dni. Uprawnienia do orzekania w sprawach alimentacyjnych mają otrzymać również referenci, co także znacznie wpłynie na czas oczekiwania na decyzję. Warto zaznaczyć, że od decyzji w sprawie alimentów natychmiastowych będzie można się odwołać.

Ważne
Według deklaracji pomysłodawców projektu przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do starania się o przyznanie kwoty w standardowej procedurze. Wówczas kwota alimentów może okazać się wyższa.

Po drugie projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje, że obowiązek alimentacyjny będzie wygasał automatycznie wraz z ukończeniem przez twoje dziecko 25. roku życia. To kolejny krok w ułatwieniu procedury, ponieważ obecnie należy w tej sprawie występować z wnioskiem do sądu.


Wysokość alimentów natychmiastowych

Ile wyniesie kwota świadczenia alimentacyjnego? Założenie jest takie, że zasada wyliczenia kwoty alimentów ma być jedna dla wszystkich. Oznacza to, że nie będzie brane pod uwagę np. kryterium dochodowe. Co roku będzie ogłaszana kwota uzależniona m.in. od minimalnego wynagrodzenia netto i współczynnika dzietności.

Według wstępnych wyliczeń aktualna kwota alimentów natychmiastowych wyniosłaby:
 • 460 zł na jedno dziecko
 • 840 zł na dwoje dzieci
 • 1140 zł na troje dzieci

Dobro dziecka jest najważniejsze

Zmian w prawie alimentacyjnym i rodzinnym ma być więcej, a wszystko po to, aby dzieci były lepiej chronione. Kolejne zaproponowane zmiany dotyczą funkcjonowania rodziny. Co autorzy projektu mają tutaj na myśli? Chodzi przede wszystkim o dobro dzieci w rodzinach, w których doszło do konfliktu między rodzicami. Rząd zapowiada wprowadzenie postępowania informacyjnego. Jego głównym założeniem jest możliwość porozumienia się małżeństwa, będącego w trakcie rozwodu lub separacji w sprawie sprawowania opieki nad dziećmi zanim ustali to sąd. Dużą rolę mają odgrywać rodzinni mediatorzy.

Kolejnym pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości jest szybka i zdecydowana reakcja w sprawach o ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich w rodzinach, w których dzieci doznały krzywdy. Jeśli dojdzie do znęcania, wtedy sprawa automatycznie trafi do prokuratury.

Zaproponowane zmiany w sprawie alimentów natychmiastowych mają skutecznie ochronić samotnych rodziców. Czy okażą się realnym wsparciem? Tego jeszcze nie wiadomo. Pomysł zmian został ogłoszony w marcu, ale prace nad nowelizacją przepisów wciąż trwają. Ministerstwo Sprawiedliwości nie ogłosiło, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie.

Masz problemy finansowe? Komornik zajął ci alimenty? Sprawdź, czy miał do tego prawo.

Dodano:
16 Kwi 2018

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

5 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • elisa1981 Ekspert 03 sierpnia 2020
  czy ktoś wie gdzie iść z roszczeniem o natychmiastowe alimenty wydanym przez Sąd?komornik czy też do funduszu? jak to działa?
  Sudoł Dagmara Ekspert 05 sierpnia 2020
  Pozytywne rozpatrzenie wniosku powinno skutkować wyznaczeniem organu egzakucyjnego, który zajmie się egzekwowaniem alimentów.
 • aven data Ekspert 03 lipca 2018
  A ja proponuje przestać traktować ojca jak bankomat tylo pójść do roboty. Dobrze ci się z tym żyje?
 • Pepeoe Ekspert 27 czerwca 2018
  A ja jestem samotnie wychowującym Ojcem i moja ex wikła się z płaceniem.:)
 • Dagmara Sudoł Ekspert 11 maja 2018
  Niestety tak jest, że w większości tego typu przypadków wychowanie i koszty utrzymania dziecka obciążają jednego rodzica - mamę. Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoim zdaniem. Pozdrawiam
 • samotna mama Ekspert 10 maja 2018
  Może jeszcze ktoś by się wziął za tych co ukrywają dochody. Rodzina żyła na wysokim poziomie, a jak przychodzi do alimentów to "tatuś" w świetle prawa i mając możliwości (koneksje rodzinne) okazuje się biedny. Dziecko przyzwyczajone latami do prawie nierealnego życia teraz jest gwałtownie wszystkiego pozbawione, bo "tatuś" już ma nowe życie.To jest zdecydowanie do rozxpracowania, bo i skarbówka się mocno pożywi na ukrywanych i już nielegalnych dochodach

Podobne artykuły