Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Apple Pay – jak korzystać i co trzeba o nim wiedzieć?

Fot.

Jestem fanem nowoczesnych rozwiązań. Bardzo chętnie płacę za zakupy smartfonem czy zegarkiem. Miałem już okazję przetestować wszystkie dostępne w Polsce usługi płatności mobilnych: Fitbit Pay, Garmin Pay i Google Pay. Teraz przyszła kolej na Apple Pay. Sprawdziłem, jak płacić Apple Pay.

Klienci polskich banków mogą korzystać z wielu rodzajów płatności mobilnych: Fitbit Pay, Garmin Pay, Google Pay. Usługą najbardziej wyczekiwaną przez rzesze posiadaczy smartfonów, smartwatchy i innych urządzeń mobilnych z nadgryzionym jabłkiem w logo, był Apple Pay. Sprawdziłem co trzeba wiedzieć o Apple Pay i jak korzystać z tej usługi.

Historia Apple Pay w USA i w Polsce

Wprowadzenie Apple Pay zostało zapowiedziane podczas konferencji, na której zaprezentowane zostały m.in. iPhone'y 6 i 6 Plus oraz pierwsza generacja Apple Watcha. Pierwszym rynkiem, na którym pojawiło się Apple Pay były – co oczywiste – Stany Zjednoczone. Apple Pay w USA zadebiutowało 20 października 2014 r.

Czy wiesz, że...
Tygodnik „Time” poinformował, że w ciągu pierwszych trzech dni od wdrożenia Apple Pay, posiadacze iPhone'ów 6 zarejestrowali w tej usłudze ponad milion kart kredytowych.

25 marca 2019 r. podczas wiosennej konferencji Apple Special Event, prezes Apple'a, Tim Cook powiedział, że od początku 2019 r. użytkownicy Apple Pay przeprowadzili przy pomocy tej usługi już 10 miliardów transakcji.

Pierwszym krajem europejskim, w którym można było płacić Apple Pay była Wielka Brytania. Usługa ta zadebiutowała tam w 2015 r. Wdrożenie Apple Pay w każdym kolejnym kraju powodowało, że polscy posiadacze iPhone'ów zadawali pytania, odmieniane przez wszystkie przypadki: „kiedy Apple Pay w Polsce?”, „kiedy Apple Pay będzie w polskich bankach?”, „kiedy będzie można płacić Apple Pay w Polsce?”.

Ostatecznie, Apple Pay w Polsce pojawiło się 19 czerwca 2018 r. Pierwszymi bankami, których klienci (posiadacze kart debetowych i kredytowych) mogli płacić urządzeniami mobilnymi Apple'a były:

W ciągu kilkunastu miesięcy, jakie upłynęły od uruchomienia Apple Pay w Polsce, lista banków, w których ta usługa jest oferowana powiększyła się o:

Do Apple Pay można dodać karty Revolut i Monese.

Jak działa Apple Pay?

Apple Pay wykorzystuje technologię NFC (Near Field Communication, czyli działającą na odległość do 20 cm, wykorzystującą fale radiowe technologię komunikacyjną).

Jak dodaje się kartę do Apple Pay? Dodanie karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) nie zajmie ci więcej niż kilka minut.

Jeżeli oprócz iPhone'a używasz też Apple Watcha, to możesz też dodać kartę/karty do zegarka. Jak to zrobić?

  1. Na iPhone otwórz aplikację Watch.
  2. Z listy aplikacji wybierz Wallet i Apple Pay.
  3. Naciśnij „Dodaj kartę”.
  4. Gotowe! Dodałeś kartę do Apple Watcha. Możesz już nim płacić.
To ważne!
Dane karty dodanej do Apple Pay są szyfrowane i wysyłane na serwery Apple'a. Jeśli do wprowadzenia danych karty użyłeś aparatu, to zdjęcie karty nie jest zachowywane na urządzeniu ani w bibliotece zdjęć.

Apple odszyfrowuje dane, ustala sieć płatniczą karty i ponownie szyfruje dane kluczem, który może odblokować wyłącznie sieć płatnicza (tj. organizację przetwarzającą płatności kartami, np. Visa czy Mastercard) lub dostawcy upoważnieni przez wydawcę karty do świadczenia usług związanych z tokenami.

Po zatwierdzeniu karty bank tworzy dla twojego urządzenia specjalny numer konta (ang. Device Account Number, DAN), szyfruje go i przesyła wraz z innymi danymi (takimi jak klucz służący do generowania dynamicznych kodów zabezpieczających unikatowych dla każdej transakcji) do Apple'a. Numer DAN nie może zostać odszyfrowany przez Apple'a. Jest przechowywany w tzw. Bezpiecznym Elemencie (ang. Secure Element), czyli procesorze zaprojektowanym w celu bezpiecznego przechowywania informacji dotyczących płatności na twoim urządzeniu. Numer DAN w Bezpiecznym Elemencie jest odizolowany od systemów iOS, watchOS oraz macOS, nigdy nie trafia na serwery Apple'a i nigdy nie jest zapisywany w backupie w usłudze iCloud.

Apple nie przechowuje oryginalnych numerów kart płatniczych dodanych do usługi Apple Pay i nie ma do nich dostępu. W usłudze Apple Pay przechowywana jest jedynie część rzeczywistego numeru karty i część numeru DAN wraz z opisem karty. Karty są powiązywane z kontem Apple ID, aby ułatwić ci zarządzanie nimi oraz dodawanie ich na wszystkich urządzeniach.

Ze względów bezpieczeństwa karty nie synchronizują się między urządzeniami. Dlatego jeżeli chcesz np. zmienić kartę domyślną, to musisz zrobić to osobno na telefonie i zegarku.

Do starszych modeli iPhone'a (np. do iPhone'a 6 czy iPhone'a 7) możesz dodać 8 kart. Do nowszych iPhone'ów (np. do iPhone'a 8, iPhone'a X, iPhone'a Xr czy iPhone'a Xs) możesz dodać aż 12 kart!

Pierwsza karta dodana do Apple Pay jest kartą domyślną. Jeśli chcesz ustawić inną kartę jako domyślną wystarczy, że:

  • na iPhone wybierzesz po kolei Ustawienia > Wallet i Apple Pay > Wartości domyślne transakcji > Domyślna karta – wyświetli się lista kart dodanych do Apple Pay, spośród których możesz wskazać nową kartę domyślną. Możesz to też zrobić w aplikacji Wallet – wystarczy, że „złapiesz” i przytrzymasz kartę, a następnie przeciągniesz ją na wierzch,
  • W przypadku Apple Watch wystarczy, że otworzysz na iPhone aplikację Watch a następnie wybierzesz Wallet i Apple Pay > Wartości domyślne transakcji > Domyślna karta – wyświetli się lista kart dodanych do Apple Pay, spośród których możesz wskazać nową kartę domyślną.

Jak się płaci (zegarkiem i telefonem)? Krótko mówiąc – bardzo szybko i sprawnie.

Kiedy płacisz przy użyciu Apple Pay w sklepach przyjmujących płatności zbliżeniowe, usługa nawiązuje połączenie między twoim urządzeniem a terminalem płatniczym za pomocą z technologii NFC. Żeby wysłać informacje dotyczące płatności, musisz uwierzytelnić transakcję za pomocą Face ID, Touch ID lub kodu.

Po uwierzytelnieniu transakcji Bezpieczny Element udostępnia terminalowi w sklepie numer DAN oraz specyficzny dla transakcji dynamiczny kod zabezpieczający wraz z dodatkowymi informacjami wymaganymi do ukończenia transakcji (nie jest wysyłany rzeczywisty numer karty płatniczej). Przed zatwierdzeniem płatności bank, wydawca karty bądź sieć płatnicza mogą zweryfikować dane dotyczące płatności przez sprawdzenie, czy dynamiczny kod zabezpieczający jest unikatowy i czy jest powiązany z twoim urządzeniem.

Testujemy usługę Apple Pay! – Zobacz jak wyszło

Apple Pay testowałem na dwóch urządzeniach – iPhone XR i Apple Watchu.

Test Apple Pay na Apple Watchu

Karty płatnicze dodałem do obu urządzeń. Jednak o wiele częściej płaciłem zegarkiem. Działo się tak z bardzo prostego powodu – zegarek mam zawsze na ręce a płatność przy jego użyciu jest po prostu szybsza niż ta dokonywana z wykorzystaniem telefonu.

Chcąc zapłacić Apple Watchem wystarczy, że dwa razy szybko naciśniesz przycisk znajdujący się po prawej stronie urządzenia (pod cyfrową koronką). Na ekranie zegarka wyświetli się wówczas domyślna karta płatnicza (jeżeli chcesz zapłacić inną kartą dodaną do cyfrowego portfela, wystarczy, że przesuniesz palcem po ekranie i ją wybierzesz). Nad wybraną kartą pojawi się napis „Gotowe...”, a pod nią – „Zbliż do czytnika, aby zapłacić”.

To ważne!
Apple Watch wykorzystywany do płatności musi być zabezpieczony PIN-em. Nie musisz podawać go za każdym razem, kiedy chcesz zapłacić zegarkiem. Wystarczy, że zrobisz to raz dziennie – np. zakładając rano zegarek. Apple Watch blokuje się automatycznie po zdjęciu go z ręki.
Płacąc Apple Watchem nie musisz podawać PIN w przypadku transakcji przekraczających 50 zł.

Po dokonaniu płatności Apple Watch wibruje, a na jego ekranie wyświetla się grafika potwierdzająca przeprowadzenie płatności.

Ile kosztuje Apple Watch?

W oficjalnym sklepie internetowym Apple'a oraz u resellerów Apple'a możesz znaleźć Apple Watche 3 i 4 generacji. Apple Watch 3 generacji kosztuje do 1 349 zł, a 4 generacji – od 1 899 zł. Ceny wszystkich wersji Apple Watcha 3 i 4 generacji znajdziesz w poniższej tabeli.

Ile kosztuje Apple Watch? *)
ModelWielkość kopertyCena
Apple Watch Series 3 1) 38 mm 1 349 zł
Apple Watch Series 3 1) 42 mm 1 499 zł
Apple Watch Series 4 1) 40 mm 1 899 zł
Apple Watch Series 4 1) 44 mm 2 049 zł
Apple Watch Series 4 2) 40 mm 3 649 zł
Apple Watch Series 4 2) 44 mm 3 899 zł
Apple Watch Nike+ Series 4 1) 40 mm 1 899 zł
Apple Watch Nike+ Series 4 1) 44 mm 2 049 zł

1) Podana cena dotyczy wersji GPS. Apple Watch GPS + Cellular jest droższy o 450 zł
2) Cena dotyczy Apple Watcha z kopertą ze stali nierdzewnej i z bransoletą mediolańską w wersji GPS + Cellular

*) Ceny ze oficjalnego sklepu internetowego Apple'a.

U jednego z resellerów Apple'a znalazłem też Apple Watcha Series 2 z kopertą 38 mm i czarnym paskiem sportowym. Cena tego zegarka to 1 299 zł. Nawet te najstarsze smartwatche Apple'a wspierają płatności mobilne Apple Pay.

Test Apple Pay na iPhone XR

Drugim urządzeniem, na którym korzystałem z Apple Pay był iPhone XR.

iPhone XR zadebiutował na rynku we wrześniu 2018 r. Razem z nim Apple wprowadziło do sprzedaży iPhone'a XS i XS Max. XR jest modelem najtańszym spośród zaprezentowanych w ubiegłym roku (z ekranem LCD a nie OLED i z aparatem fotograficznym z pojedynczym obiektywem).

Chcąc zapłacić iPhonem XR wystarczy, że dwa razy szybko naciśniesz przycisk po prawej stronie telefonu. Zostaniesz uwierzytelniony przez Face ID, a po chwili na ekranie telefonu wyświetli się komunikat „Zbliż do czytnika”. Podobnie jak w przypadku płatności z użyciem Apple Watcha, tak i tutaj możesz przeprowadzić transakcję przy użyciu karty domyślnej lub wybrać inną kartę dodaną do Apple Pay.

Wśród transakcji wykonanych iPhonem był m.in. zakup biletu komunikacji miejskiej we Wrocławiu (w tym mieście bilet na autobus czy tramwaj możesz zakodować na swojej karcie płatniczej czy smartfonie. To – moim zdaniem – jeden z najlepszych sposobów płacenia za przejazd).

To ważne!

W iPhone'ach X, XR i XS uwierzytelniasz transakcję przy pomocy Face ID.

W starszych modelach iPhone'a (np. 6, 7 czy 8) żeby zapłacić przy użyciu Apple Pay trzeba dwa razy wcisnąć przycisk blokady (w ten sposób uruchamiasz funkcję płatności), a następnie zbliżyć telefon do terminala trzymając palec na przycisku Touch ID.

 

Płacąc iPhonem nie musisz podawać PIN w przypadku transakcji przekraczających 50 zł.

Po przeprowadzeniu płatności na ekranie iPhone'a wyświetla się grafika z jej potwierdzeniem.

Ile kosztuje iPhone?

W sklepie internetowym Apple'a możesz znaleźć nie tylko najnowsze modele iPhone'ów (XR, XS i XS Max), ale też te trochę starsze – 7 i 8. Z kolei „flagowiec” z Cupertino z 2017 r. (iPhone X) jest dostępny tylko u pośredników. Został wycofany z oficjalnego internetowego sklepu producenta po premierze iPhone'a XR, XS i XS Max.

Ile kosztuje iPhome? *)
ModelCenaPamięć wbudowana
iPhone 7 1) 2 229 zł 32 GB
iPhone 7 1) 2 829 zł 128 GB
iPhone 8 2) 2 979 zł 64 GB
iPhone 8 2) 3 729 zł 256 GB
iPhone Xr 3 729 zł 64 GB
iPhone Xr 3 999 zł 256 GB
iPhone Xr 4 479 zł 512 GB
iPhone Xs 3) 4 979 zł 64 GB
iPhone Xs 3) 5 729 zł 256 GB
iPhone Xs 3) 6 719 zł 512 GB

1) iPhone 7 Plus z ekranem o przekątnej 5,5 cala jest droższy o 600 zł
2) iPhone 8 Plus z ekranem o przekątnej 5,5 cala jest droższy o 500 zł
3) iPhone Xs Max z ekranem o przekątnej 6,5 cala jest droższy o 500 zł

*) Ceny ze oficjalnego sklepu internetowego Apple'a.

Cena iPhone'a X u pośredników Apple'a wynosi – w zależności od pojemności – 4 479 zł (64 GB) lub 5 229 zł (256 GB). U jednego z nich znalazłem iPhone'a X z pamięcią 256 GB kosztującego 4 699,01 zł. U resellerów Apple'a możesz znaleźć też iPhone'y 6S i 6S Plus.

iPhone XR i Apple Watch – podsumowanie testu

Przez miesiąc używałem iPhone'a i Apple Watcha nie tylko do płacenia. Z obu sprzętów korzystałem na co dzień – iPhone był w tym czasie moim głównym telefonem. Przez ten czas przekonałem się, że iPhone XR jest udanym smartfonem, wyposażonym w bardzo dobrze działający system rozpoznawania twarzy (działa o wiele szybciej niż podobne rozwiązania na telefonach z Androidem) i dobrze leżącym w dłoni (przekątna jego ekranu wynosi 6,1 cala).

Mam jednak do niego dwa zastrzeżenia. Po pierwsze do aparatu fotograficznego. Pod tym względem Apple zaczyna odstawać od konkurencji. Sam od kilku miesięcy używam smartfona z aparatem wyposażonym w trzy obiektywy (szerokokątny, „standardowy” i teleobiektyw z 3-krotnym przybliżeniem) i nie muszę używać zoomu cyfrowego. Po drugie – zasilacz. Jestem przyzwyczajony do korzystania z tzw. szybkich ładowarek. W przypadku Apple'a jest ona dodatkowym akcesorium, do telefonu dodawana jest „zwykła” ładowarka.

Apple Watch – w porównaniu do innych smartwatchy, które testowałem wcześniej (m.in. do Fitbita Ionic czy Huaweia Watcha GT Active) jest urządzeniem najbardziej zaawansowanym i dającym najwięcej możliwości. Mam tu na myśli nie tylko opcję płatności zbliżeniowych, ale też pomiar dziennej aktywności, sterowanie odtwarzaniem muzyki, zdalne wyzwalanie migawki w aparacie fotograficznym w telefonie czy odbierania połączeń telefonicznych (co więcej, Apple Watch GPS + Cellular – dzięki eSIM – nie potrzebuje do tego połączenia z iPhonem).
Apple Watch i iPhone tworzą parę idealną. Nie miałem żadnych problemów ze sparowaniem obu urządzeń i instalowaniem na zegarku (za pośrednictwem aplikacji Watch na iPhone) dodatkowych aplikacji czy aktualizacji oprogramowania. Na jednym ładowaniu akumulatora zegarek pracował ok. 2 dni (przy czym zdejmowałem go z ręki na noc), co uważam za całkiem niezły wynik. Akumulator ładował się szybko (w ok. 1,5 godziny). Biorąc to wszystko pod uwagę, nie należy się dziwić, że wg raportu Strategy Analytics, w II kwartale 2019 r. udział rynkowy Apple Watcha wyniósł 46 proc. (na 12,3 mln sprzedanych smartwatchy 5,7 mln stanowiły właśnie Apple Watche).

Apple Pay jest – o czym miałem okazję przekonać się w czasie testu – rozwiązaniem prostym w użyciu, bezpiecznym i przyjaznym dla użytkownika. Przy użyciu tej usługi wykonałem ok. 100 transakcji na różne kwoty. Wszystkie przebiegły bez problemów. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to najlepsze rozwiązanie płatności mobilnych spośród tych, z których korzystam na co dzień czy testowo.

A co wy myślicie o Apple Pay? Korzystaliście już z tej usługi? Dajcie znać w komentarzach.

 

Za wypożyczenie iPhone'a i Apple Watcha do testów dziękuję sklepowi X-Kom.pl