Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Auto na minuty - Sprawdź, jak to działa i czy się opłaca

Fot. fotolia

W wielu miastach pojawiła się możliwość wypożyczenia samochodu „na minuty”. Idea carsharingu jest znana na całym świecie i przekonało się do niej wielu kierowców. Z wypożyczonego auta warto skorzystać, gdy twoje stoi u mechanika, albo zwyczajnie nie posiadasz swojego samochodu. Sprawdź, jak możesz wypożyczyć auto i czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Wypożyczalnie aut są z pewnością dużą konkurencją dla standardowych taksówek oraz UBERA. To świetna alternatywa dla osób, które pokonują krótkie dystanse, nie mają potrzeby posiadania własnego samochodu lub chcą zaoszczędzić i zadbać o środowisko.

Jak wypożyczyć auto na minuty?

Aby wypożyczyć auto musisz zarejestrować się w aplikacji mobilnej usługodawcy, który poprosi cię o zostawienie takich danych jak imię i nazwisko, numer pesel, numer prawa jazdy oraz przesłać skany dokumentów. Gdy twoje konto będzie już aktywne, będziesz mógł sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się auto w twojej najbliższej okolicy lub innym miejscu, z którego będziesz chciał je wypożyczyć. W chwili, kiedy już wybierzesz samochód, możesz go zarezerwować, aby nikt cię nie ubiegł. Następnie masz 15 minut na dotarcie do pojazdu i zeskanowanie umieszczonego w nim kodu QR.

Wypożyczalnie działają w otwartym systemie. Oznacza to, że wypożyczone auto możesz odstawić w dowolnym miejscu, w strefie objętej usługą. Warto pamiętać, że nie możesz oddać auta, gdy jest ono zaparkowane na parkingu prywatnym, płatnym, podziemnym oraz należącym do osoby prywatnej, sklepu czy urzędu.W każdym samochodzie znajduje się instrukcja obsługi wraz z dowodem rejestracyjnym.

Dla kogo Carsharing jest najlepszym rozwiązaniem?
„Carsharing to zbawienie dla ludzi, którzy nie chcą się martwić o kilka aspektów związanych z posiadaniem własnego auta. Za kilka złotych można dostać się z jednego końca miasta na drugi, a później zaparkować auto i nie martwić się o koszt parkowania w strefie, garaż, ubezpieczenie, paliwo i inne koszty związane z posiadania auta na własność.”
Jakub Tujaka dziennikarz motoryzacyjny wp.pl

Czy wypożyczanie auta się opłaca?

Osoby, które pokonują krótkie dystanse na terenie swojego miasta za pomocą wypożyczalni aut, przyznają, że jest to opłacalne rozwiązanie. Gdy weźmiemy pod uwagę koszt utrzymania auta, przeglądy, ubezpieczenia oraz naprawy, bardzo łatwo zauważyć, że skorzystanie z wypożyczalni jest korzystniejszym rozwiązaniem. Skorzystanie z auta na minuty to porównywalny koszt do tego, który musisz ponieść, gdy wsiadasz do taksówki. Za 10 minut i ok 5 km. przejechanych autem na minuty zapłacisz średnio 8 zł. Na takim samym dystansie wsiadając do taksówki zapłaciłam 17 zł.

Czy carsharing to opłacalne rozwiązanie?
„Cenniki są przemyślane, bo inny jest koszt minuty jazdy, inny minuty postoju np. w korku, a jeszcze inny jeśli chcemy zostawić auto np. pod sklepem. Dodatkowo, wszystkie firmy dbają o to, żeby samochody były w miarę równomiernie rozstawione po mieście, a także o to, żeby auta były czyste i zatankowane. Na rynku jest spora konkurencja, a to wpływa na korzyści oferowane klientom. Najwięcej skorzystają Ci, którzy mieszkają i pracują w strefie objętej usługą. Warto też wiedzieć, że proces aktywacji konta może trwać kilkanaście godzin, więc lepiej pobrać aplikację i zalogować się, zanim okaże się, że potrzebujemy skorzystać z samochodu na minuty.”
Jakub Tujaka dziennikarz motoryzacyjny wp.pl

 

Opłaty w wybranych korporacjach
Korporacja cena za minutę jazdy Cena za minutę postoju Dodatkowe opłaty
4Mobility C Standard: 0,55zł/min, C Premium 0,65zł, D Premium 0,75zł, electric Premium 1,30 zł 0.80/0.90zł za każdy rozpoczęty km jazdy
Panek CarSharing 0,50 zł/min(2 pierwsze minuty są bezpłatne) 0,10 zł 0.65 zł za każdy rozpoczęty km. Jazdy,1,00 zł opłata rejestracyjna, 1,00 zł Opłata weryfikacyjna
Traficar 0,50zł/min 0,10 zł 0,80 zł opłata za każdy rozpoczęty km.jazdy
Vozilla 0,75zł/min 0,10 zł brak

Dane zawarte w tabeli są pobrane bezpośrednio z cenników usługodawców z dnia 07.12.2017r.

Zalety carsharingu

Do głównych zalet carsharingu należy fakt, że gdy wypożyczasz auto możesz korzystać z buspasów dzięki czemu unikasz korków. Dodatkowo, jesteś zwolniony z opłat parkingowych. Samochody, które wynajmujesz mają przypisane miejsca parkingowe lub są dla nich przeznaczone miejsca w przestrzeni miejskiej. Dzięki wypożyczaniu auta nie tylko wspierasz ekosystem i dbasz o czystsze powietrze, ale i sprawiasz, że przestrzeń miejska staje się bardziej przyjazna dla każdego mieszkańca. Według obliczeń firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów, jedno auto na minuty jest równe od 8 do 20 prywatnych pojazdów. Oznacza to, że zmniejszą się korki, a korzystanie z infrastruktury będzie przyjazne również dla pieszych i rowerzystów. Ważnym aspektem dla użytkownika jest z pewnością możliwość wyboru klasy auta, którym będą się poruszać.

Aplikacja jest bardzo intuicyjnym narzędziem, dodatkowo nie zajmuje dużo miejsca w twoim smartfonie, za jej pomocą możesz również ocenić czystość wypożyczonego auta.

Wady carsharingu

Osoby, które mieszkają dalej od centrum miasta mogą mieć utrudniony dostęp do usługi, ponieważ zdarza się, że najbliższe auto w ich okolicy jest oddalone o ok. 30min od miejsca zamieszkania. Żadna korporacja wynajmująca auta na minuty nie zabrania wyjazdu nim poza miasto, w którym je wypożyczysz. Jednak musisz odstawić je w tej samej miejscowości nawet jeśli korporacja funkcjonuje też w miejscu, do którego postanowisz się wybrać. Problematyczne dla wielu osób może być również to, że zanim skorzystają z samochodu będzie nim jeździł inny kierowca, który nie zawsze pozostawi po sobie idealny porządek.

Gdzie można wypożyczyć auto?

Do najpopularniejszych firm, które wypożyczają auta na terenie miast Polski, należą m.in.:

  • Traficar,
  • Vozilla,
  • 4Mobility,
  • Panek CarSharing.

Dzisiaj możesz wypożyczyć auto na minuty m.in.: we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu. Wymienione powyżej firmy cały czas prowadzą działania, które mają na celu wprowadzenie możliwości wypożyczenia samochodu w większej liczbie miast.

Idea sharing economy jest doskonałym rozwiązaniem na wielu płaszczyznach naszego życia. Wypożyczalnie aut, rowery miejskie, współdzielenie mieszkań i pokoi to z pewnością duże wsparcie dla budżetu oraz ograniczanie kupowania rzeczy, bez których na co dzień możesz się obyć. Dodatkowo, jeśli wykorzystujesz w swoim codziennym życiu współdzielenie, przyczyniasz się do zadbania o środowisko. To dobre rozwiązanie nie tylko dla osób fizycznych, ale i dla firm. Jeśli pracownicy korzystają z aut okazjonalnie, utrzymywanie floty może stać się mało atrakcyjne. Auto na minuty to również ratunek w firmie, w której jest mało aut do rozdysponowania i pojawia się nagła potrzeba skorzystania z samochodu.