Auto używane - jak wybrać i skąd wziąć pieniądze?

 • 12 Sie 2019
 • 11 min. czytania
 • Komentarze(18)
Sprawdziłem jak wybrać samochód używany, jak sfinansować jego zakup i jakie auta używane są najbardziej popularne
Auto używane - jak wybrać i skąd wziąć pieniądze?

Samochód nowy czy używany? Pewnie zadajesz sobie to pytanie, jak wielu Polaków. Kupując nowy samochód masz pewność, że nikt przed tobą nim nie jeździł i że przynajmniej przez najbliższe 2 lata, obejmować go będzie gwarancja producenta. Natomiast auta używane są sporo tańsze. Które wybrać, aby niezawodnie Ci służyło? Podpowiadam!

Sprawdziłem, jakie modele są najbardziej popularne na rynku wtórnym i jak sfinansować ich zakup.

Używany samochód – gdzie znaleźć informacje?

Mając już wybrany model auta, które cię interesuje najlepiej poczytać o nim jeszcze w serwisach motoryzacyjnych lub na forach grupujących użytkowników danej marki. Takie fora mogą być kopalnią informacji. Wypowiadają się na nich osoby, które tymi autami jeżdżą na co dzień, nierzadko od wielu lat i mogą o nich wiele powiedzieć. Warto jeszcze popytać wśród rodziny czy znajomych. Może mają samochód marki, którą chcesz kupić.

Im więcej czasu poświęcisz na znalezienie informacji o samochodzie, tym bardziej świadoma decyzja o zakupie.

Używany samochód – gdzie go znaleźć?

Miejsc, w których możesz kupić używany samochód jest sporo. Auta z drugiej ręki znajdziesz np. w komisach lub salonach prowadzonych przez dealerów danej marki. Są one relatywnie najbezpieczniejszymi miejscami zakupu auta. Auta możesz również szukać przez internet – w serwisach z ogłoszeniami lub na stronach firm sprowadzających samochody z za granicy. Firmy można podzielić na dwie kategorie:

 • przywożące do Polski różne samochody, które następnie wstawiane są do komisów lub ogłaszane w internecie,
 • znajdujące i przywożące do Polski samochody na zamówienie. Przedstawicielowi takiej firmy mówisz jakim budżetem dysponujesz i jaki samochód chciałbyś kupić. Następnie wyszukuje on dla ciebie pojazd i po uzyskaniu twojej aprobaty, przywozi go do ciebie.
Pamiętaj!
Bądź ostrożny szukając samochodu przez internet i najlepiej ogranicz wyszukiwania do najbliższej okolicy, tak abyś mógł w miarę szybko obejrzeć auto, które cię zainteresowało. Stan pojazdów wystawianych w internecie może różnić się od opisu w ogłoszeniu, zatem pamiętaj by po pierwsze potwierdzić dostępność auta oraz jego stan zanim wybierzesz się je obejrzeć.

Znalazłeś już samochód? Teraz czas na kontakt ze sprzedającym. Dobrze przeprowadzona rozmowa pozwoli ci stwierdzić, czy ogłoszenie zostało wystawione przez handlarza czy przez indywidualnego sprzedającego.

Jak to sprawdzić? Bardzo prosto. Jeżeli na twoje „Dzień dobry, dzwonię w sprawie samochodu” usłyszysz „Którego samochodu?”, możesz być pewny, że rozmawiasz z handlarzem. Na tym etapie możesz zrezygnować z dalszej rozmowy lub ją kontynuować. Zależy to wyłącznie od ciebie.

Postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji na temat samochodu. Pytaj zwłaszcza o jego pochodzenie i dane na podstawie, których będziesz mógł sprawdzić samochód i zweryfikować prawdomówność sprzedającego. O czym mowa? O numerze VIN i numerze rejestracyjnym.

R E K L A M A

Auto używane - jak wybrać i skąd wziąć pieniądze?

Jak sprawdzić samochód używany przed zakupem?

Samochód pochodzący z polskiej dystrybucji możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Potrzebne ci będą do tego: numer rejestracyjny pojazdu, jego VIN i data pierwszej rejestracji. Wystarczy, że wprowadzisz je na https://historiapojazdu.gov.pl i w odpowiedzi dostaniesz: dane techniczne pojazdu i oś czasu dotyczącą pojazdu (znajdują się na niej m.in. daty przeglądów w stacjach diagnostycznych i przebiegi),

W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy sprawa się nieco komplikuje. Nie wszystkie kraje europejskie mają ogólnodostępne bazy, podobne do Polskiego CEPiK. Zdalnie możesz sprawdzić auto pochodzące z Holandii, Szwecji czy Danii. W takim przypadku możesz skorzystać z płatnych serwisów oferujących odpłatne sprawdzenie historii auta.

Ze sprzedającym warto umówić się na jazdę testową oraz przegląd w ASO danej marki. Będzie to – przy okazji – test dla sprzedającego. Jeśli nie będzie chciał zgodzić się na taki przegląd, to będziesz wiedział, że ma coś do ukrycia.

Możesz też na spotkanie ze sprzedającym przyjść w towarzystwie rzeczoznawcy PZM.

Pamiętaj!
Na spotkanie ze sprzedającym umawiaj się w miejscach i w porze dnia, w których będziesz mógł dobrze przyjrzeć się samochodowi. Nie zgadzaj się na spotkania wieczorem, w miejscach oświetlonych sztucznym światłem (np. na parkingach pod centrami handlowymi). Zapalenie „czerwonej lampki” powinien też u ciebie wywołać np. świeżo umyty silnik (w ten sposób sprzedający może chcieć ukryć wycieki oleju).

Jak sfinansować zakup używanego samochodu?

Zakup używanego samochodu możesz sfinansować na trzy sposoby:

 • gotówką,
 • kredytem samochodowym,
 • kredytem gotówkowym.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz do tej listy dodać jeszcze leasing.

Porównam dwa z wymienionych powyżej sposobów: kredyt samochodowy i kredyt gotówkowy.

O udzielenie kredyt samochodowego możesz ubiegać się w jednym z kilku banków oferujących te produkty (są to BNP Paribas Bank Polska, Getin Bank, Inbank, mBank, Santander Consumer Bank). Na rynku działają też banki związane z importerami niektórych marek (np. Volkswagen Financial Services, Toyota Bank czy RCI Banque). Procedurę związaną z udzieleniem finansowania możesz załatwić w oddziale banku, w komisie lub w salonie dealera danej marki.

Decydując się na kredyt samochodowy musisz pamiętać, że w znacznej większości przypadków, bank będzie wymagał od ciebie ustanowienia zabezpieczenia. Najczęściej stosowanymi formami zabezpieczenia kredytu samochodowego są:

 • cesja praw z polisy Autocasco,
 • depozyt karty pojazdu,
 • przewłaszczenie,
 • zastaw rejestrowy.

Kredyt samochodowy jest produktem celowym. W jego umowie będą znajdować się informacje o samochodzie finansowanym przy jego udziale (jego marka, model, rok produkcji czy VIN). Oznacza to, że zanim złożysz wniosek o udzielenie kredytu powinieneś mieć już wybrany samochód i – najlepiej – wpłacić sprzedającemu część jego ceny (np. 10 proc.).

Z kolei w przypadku kredytu gotówkowego możesz dostać od banku gotówkę i dopiero wtedy szukać samochodu. Co ważne - jeżeli weźmiesz np. 50 000 zł kredytu, a interesujący cię model będzie kosztował mniej (np. 40 000 zł), to nadwyżkę możesz przeznaczyć na dowolny cel (niekoniecznie związany z kupowanym samochodem).

Kredyt gotówkowy nie będzie też zabezpieczony, więc odejdzie ci sporo formalności, a wniosek o jego udzielenie możesz złożyć przez internet. Szybko możesz dostać decyzję kredytową, a pieniądze bank przeleje na twój rachunek. Samochód finansowany kredytem gotówkowym będzie ci łatwiej sprzedać nawet jeszcze zanim spłacisz swoje zobowiązanie. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku zakupu starszego egzemplarza, który trudniej jest sfinansować kredytem samochodowym.

Kredyt samochodowy
Plusy Minusy
 • Tańszy od kredytu gotówkowego
 • Formalności możesz załatwić w komisie lub u dealera
 • Konieczność ustanowienia zabezpieczeń
 • Więcej formalności niż przy kredycie gotówkowym
Kredyt gotówkowy
Plusy Minusy
 • Nie musisz ustanawiać zabezpieczeń
 • Pieniądze możesz otrzymać jeszcze przed znalezieniem auta
 • Ewentualną nadwyżkę możesz przeznaczyć na dowolny cel
 • Wniosek o udzielenie kredytu możesz wypełnić przez internet
 • Możesz otrzymać kredyt bez wychodzenia z domu
 • Może być droższy od kredytu samochodowego.

Jedną z ciekawszych propozycji jest pożyczka gotówkowa online Banku Citi Handlowy dla nowych Klientów. Co powinieneś o niej wiedzieć?

 • Możesz pożyczyć od 1 000 zł do nawet 150 000 zł
 • Możesz ją spłacać nawet przez 8 lat
 • Wniosek o pożyczkę wypełniasz nie wychodząc z domu. Możesz zrobić to samodzielnie przez Internet.
 • Z uzyskaniem pożyczki wiąże się minimum formalności (swoje dochody możesz potwierdzić np. wyciągiem z konta lub zaświadczeniem wystawionym przez pracodawcę. Dokument możesz przesłać w wersji elektronicznej)
 • Wstępną decyzję kredytową uzyskasz online, a finalną nawet w godzinę od złożenia wniosku.
 • Umowę pożyczki zawierasz nie wychodząc z domu (przez internet, telefon lub przez kuriera).
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania: 8,83 proc.

Przyznanie oraz wysokość kredytu uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez Bank Handlowy w Warszawie S.A.

R E K L A M A

Auto używane - jak wybrać i skąd wziąć pieniądze?

Znając swoją zdolność kredytową i budżet, jaki możesz przeznaczyć na zakup samochodu, możesz wybrać model interesującego cię samochodu.

Jakie samochody używane są najbardziej popularne?

Polacy chętnie kupują używane samochody. Wg Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w pierwszej połowie 2019 r. do Polski sprowadzonych zostało ponad pół miliona używanych samochodów, a statystyczne auto używane sprowadzone do Polski w tym roku ma niecałe 12 lat. Z drugiej strony, z raportu AAA Auto, wynika, że w pierwszym półroczu 2019 r. w Polsce pojawiło się nieco ponad 126 tys. ofert sprzedaży samochodów używanych mających nie więcej niż 4 lata i do 40 000 km przebiegu. Najprawdopodobniej są to auta poleasingowe, zwracane do salonów jako rozliczenie raty balonowej kredytu samochodowego lub wykorzystywane w najmie długoterminowym.

Na podstawie ofert z jednego z internetowych serwisów z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, przygotowałem subiektywny ranking najbardziej popularnych samochodów używanych. Założyłem, że szukam samochodu:

 • wyprodukowanego między 2014 a 2018 r.,
 • z silnikiem benzynowym i/lub napędem hybrydowym,
 • pochodzącego z polskiej dystrybucji,
 • serwisowanego w ASO,
 • bezwypadkowego.

W zestawieniu znalazły się auta z segmentu A, B, C, D, minivany i crossovery/SUV. Pozycja, jaką w rankingu zajął konkretny model samochodu była uzależniona od dostępnej liczby ogłoszeń znajdujących się w serwisie.

Segment A

Segment A
Marka/model Liczba ogłoszeń
Skoda Citigo 61
Volkswagen Up! 45
Fiat 500 29
Toyota Aygo 15
Kia Picanto 14

Czołowa trójka nie powinna dziwić. Najmniejsze modele Skody i Volkswagena i popularna „Pięćsetka” są bardzo często spotykane na polskich drogach. Sporą popularnością cieszy się też najmniejsza Toyota, mocno wyróżniająca się spośród aut jeżdżących po polskich drogach. TOP5 zamyka Kia Picanto. Dzięki niemu młodzi kierowcy mogą zdobywać pierwsze szlify w wyścigach samochodowych.

Segment B

Segment B
Marka/model Liczba ogłoszeń
Skoda Fabia 129
Opel Corsa 86
Toyota Yaris 81
Renault Clio 75
Ford Fiesta 64

Skoda Fabia to miejskie auto, które bardzo często zajmuje czołowe miejsca w zestawieniach najchętniej kupowanych samochodów w Polsce. Nie powinna zatem dziwić jej pierwsza pozycja. Także Opel Corsa i Toyota Yaris cieszą się popularnością wśród Polaków. Dodać trzeba, że Yaris jest najmniejszym na rynku samochodem dostępnym z napędem hybrydowym.

Segment C

Segment C
Marka/model Liczba ogłoszeń
Opel Astra 253
Volkswagen Golf 176
Ford Focus 143
Seat Leon 122
Toyota Auris 116

Opel Astra, Volkswagen Golf i Ford Focus – to samochody kompaktowe często spotykane na polskich drogach. Popularności nie sposób też odmówić Seatowi Leonowi i Toyocie Auris, którą w gamie modelowej japońskiego producenta zastąpiła niedawno nowa Toyota Corolla.

Segment D

Segment D
Marka/model Liczba ogłoszeń
Volkswagen Passat 115
Mazda 6 104
Opel Insignia 70
Skoda Superb 69
Toyota Avensis 65

Wśród aut z segmentu D, czyli samochodów klasy średniej, króluje Volkswagen Passat. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę liczbę tych aut jeżdżących po naszych drogach. Niemal tak dużą popularnością cieszy się Mazda 6 i Opel Insignia. W czołówce zestawienia nie mogło też zabraknąć Skody Superb, której nowa wersja niedawno zadebiutowała na rynku.

Minivany

Minivan
Marka/model Liczba ogłoszeń
Volkswagen Golf Sportsvan 27
Kia Venga 12
Renault Espace 11
Volkswagen Touran 10
Renault Scenic 8

Samochody z tego segmentu od pewnego czasu nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród kupujących. Widać to doskonale po liczbie ogłoszeń dotyczących minivanów. Ich liczba – w porównaniu choćby do samochodów kompaktowych – jest niewielka.

Crossovery/SUV

Crossover/SUV
Marka/model Liczba ogłoszeń
Nissan Qashqai 172
Kia Sportage 53
Suzuki Vitara 51
Toyota RAV4 40
Suzuki SX4 S-Cross 39

Crossovery i SUV-y, zarówno te miejskie (takie jak np. Suzuki Vitara) czy kompaktowe (np. Nissan Qashqai czy Kia Sportage), zyskują coraz bardziej na popularności. Wśród aut z tego segmentu króluje Nissan Qashqai. Na ulicach można też często spotkać Kię Sportage, Toyotę RAV4 (obecnie sprzedawana jest piąta generacja tego modelu) czy dwa crossovery Suzuki – Vitarę i SX4 S-Cross.

Kupując używany samochód, nie kieruj się emocjami. Sprawdź dokładnie interesujące cię modele – w dobie internetu jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli zdecydujesz się na finansowanie jego zakupu pieniędzmi pożyczonymi z banku, porównaj oferty – zarówno kredytów samochodowych jak i gotówkowych i wybierz spośród nich tę, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza.

Dodano:
12 Sie 2019

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

18 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Kazimierski Ekspert 03 lutego 2020
  Cześć Szymonie,Zgadzam się z Tobą w 100%. Używane 2- lub 3-letnie auto jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście o ile pochodzi ze sprawdzonego źródła.
 • Szymon z OOE.pl Ekspert 31 stycznia 2020
  no niestety większość ludzi bierze kredyty na auta na które ich nie stać a potem żałuje, spłaca 5 lat auto co traci na wartości 50% w skali dwóch lat, moim zdaniem najlepsza jest 3 letnia używka, ponieważ można ją odsprzedać za godziwą cenę, nie traci tak szybko na wartości jak nowy samochód
 • Maciej Kazimierski Ekspert 08 października 2019
  Tomaszu, masz rację.
 • Maciej Kazimierski Ekspert 08 października 2019
  Dlatego zanim ostatecznie wybierze się bank, w którym weźmiesz kredyt na zakup samochodu powinno się poświęcić nieco czasu na porównanie ofert po to, żeby uniknąć problemów i przykrych niespodzianek
 • Maciej Kazimierski Ekspert 08 października 2019
  Dawidzie, jeżeli serwis/importer odmawia naprawy gwarancyjnej samochodu, to nie stoisz przecież na z góry przegranej pozycji. Możesz skorzystać z pomocy rzeczoznawcy czy zgłosić sprawę do rzecznika konsumenta. Ja jeżdżę swoim autem od nowości (a mam je od 10 lat) i - jak dotąd - nie miałem większych awarii (wymieniałem tylko te części, które zużywały się podczas eksploatacji).
 • Dawid Polak Ekspert 08 października 2019
  Czysta reklama. Współczuję klientom, którzy wezmą kredyt w nieodpowiednim banku, bo można trafić, że zamiast problemów z autem, to będziecie się bujać z bankiem (prowizje niespodzianki, awarie, coś nie działa i setki innych problemów, a reklamacje są odbijane zbyciem). Po walkach z bankiem zaczną się problemy z autem...
 • Dawid Polak Ekspert 08 października 2019
  jakiej gwarancji? na to że kolumna nie pęknie przez 2 lata, a nawet jeśli, to odp. gwaranta jest, że był za mocno eksploatowany. Na wszystko mają odpowiedź taką, że gw. można sobie w d... wsadzić. Warunki gw. wykluczają praktycznie wszystko, tak teraz jest w każdej gw. Dają gw., której warunki wykluczają gw. i UOKiK nic z tym nie robi.
 • Tomek R. Ekspert 06 października 2019
  to wszystko zależy w jakim terenie się jeździ. Jak jest prosto jak stół, to wystarczy tylko nie szarżować i jest cicho. Gorzej to wygląda przy jeździe pod górkę w kilka osób.
 • Maciej Kazimierski Ekspert 02 września 2019
  Na ilustracji otwierającej artykuł nie ma Volkswagena a Skoda Fabia. Nie poruszałem też wcześniej tematyki związanej z kupnem auta używanego.
 • Maciej Kazimierski Ekspert 02 września 2019
  Edwardzie, prawdą jest, że kupno nowego auta jest o wiele mniej stresujące (choćby dlatego, że auto objęte jest gwarancją producenta). Trzeba jednak pamiętać, że nowy samochód traci na wartości praktycznie od chwili wyjazdu z salonu.

Podobne artykuły