Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

  • 07 Maj 2019
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Odmowa kredytu? Co zrobić w takiej sytuacji?
Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

Wdrożenie RODO do Prawa bankowego nakłada na banki nowe obowiązki. Nie wystarczy już odpowiedź: Niestety, nie możemy przyznać panu kredytu. Instytucje muszą podać czynniki, które wpłynęły na negatywną ocenę zdolności kredytowej. To dobra zmiana, ponieważ wreszcie będziesz wiedział, dlaczego banki odmawiają ci finansowania.

Każdy bank ma własne procedury, dotyczące oceny zdolności kredytowej. Jeśli masz zbyt niskie dochody lub niespłacone zadłużenia, to dana instytucja może odmówić ci kredytu. Do tej pory na informację o przyczynach decyzji negatywnej mogli liczyć jedynie przedsiębiorcy. Konsumentom musiało wystarczyć stwierdzenie, że ich wniosek został odrzucony. Unijne rozporządzenie, dotyczące wprowadzenia RODO do Prawa bankowego ma zmienić tę sytuację.

Odmowa kredytu bez podawania przyczyny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami skończyły się czasy, kiedy bank mógł odmówić kredytu bez podawania przyczyny. Za każdym razem jak złożysz wniosek o limit w koncie, kartę kredytową, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, a nawet szybką pożyczkę, bank albo firma pożyczkowa muszą powiedzieć ci, dlaczego nie udzielą ci kredytu.

Zobacz także: Czym różni się kredyt i pożyczka?

Nie mogą jednak oprzeć negatywnej decyzji na ogólnym stwierdzeniu np. ma pan zbyt wysokie zadłużenie. Muszą na twoim, konkretnym przypadku przeanalizować, jakie najważniejsze czynniki miały wpływ na odrzucony wniosek. Daje ci to ogromne możliwości, których nie miałeś wcześniej. Możesz spróbować poprawić ten problem i wreszcie uzyskać potrzebne finansowanie.

Zmianą na plus jest również to, że w banku (nie dotyczy to firm pożyczkowych), możesz poprosić o podanie powodów pozytywnej decyzji. Nie chodzi o to, abyś pytał, dlaczego bank przyznał ci kredyt, ale co wpłynęło na ofertę cenową. Dzięki temu dowiesz się, czy możesz jeszcze negocjować wysokość oprocentowania i prowizji.

Możesz nie wiedzieć, że decyzje dla pożyczek o niskich kwotach są w większości przypadków wydawane automatycznie. Po wprowadzeniu danych odpowiedni algorytm, a nie człowiek wylicza, czy przyznać ci kredyt czy nie. Także w takich przypadkach bank lub firma pożyczkowa ma obowiązek powiedzieć dlaczego, jeśli odmówi ci kredytu.

Pożyczki online - porównaj >>

Bank odmówił udzielenia kredytu – dlaczego?

Może być naprawdę mnóstwo przyczyn odmowy udzielenia kredytu, ale przede wszystkim pamiętaj, że każda instytucja może w różny sposób oceniać zdolność kredytową. Jeśli nie otrzymasz gotówki w jednym banku, warto sprawdzić w innym. Jedna negatywna decyzja nie przekreśla twoich szans na kredyt. Zanim jednak zostanie wydana, sam sprawdź, czy nie ma czegoś, co mogłoby ją spowodować.

Jakie są najczęstsze powody odmowy kredytu?

1. Za niskie i nieregularne dochody – jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę albo ledwo co otworzyłeś swoją firmę, to również może to obniżać twoje szanse na kredyt.

2. Zbyt wiele zapytań kredytowych – pisałam wcześniej, że warto zapytać o pożyczkę w kilku bankach. Wybierz jednak maksymalnie trzy, cztery, a nie kilkanaście. Każdy bank zanim przyzna kredyt, weryfikuje, czy będziesz w stanie go spłacać, w Biurze Informacji Kredytowej. Każde wysłane zapytanie obniża twoją ocenę punktową. Dlaczego? Zastanów się, czy pożyczyłbyś pieniądze osobie, która pytała już o to kilku innych. Nie jest dla ciebie wiarygodna, prawda? W ten sposób także patrzy bank.

3. Za dużo zobowiązań – mimo że sporo zarabiasz, każdego miesiąca spłacasz alimenty, lodówkę na raty, a do tego masz wysoki limit na karcie kredytowej? To może być znak dla banku, że kolejny kredyt po prostu cię przerośnie i nie będziesz w stanie go terminowo spłacać.

4. Wiek – w ocenie banku na terminową spłatę rat możesz być zarówno za stary, jak i za młody. Instytucje najprzychylniej patrzą na osoby w wieku od 25 do 60 lat. Wynika to z prostej przyczyny – mamy w miarę stabilną pracę i zarabiamy najwięcej, więc jest największa szansa, że pożyczkę oddamy w terminie.

5. Za krótki staż pracy – z tego samego powodu bank może odrzucić twój wniosek kredytowy, jeśli u obecnego pracodawcy pracujesz zbyt krótko. Niewystarczający staż pracy równa się mniejszej stabilności. W ocenie banku im dłużej pracujesz, tym trudniej cię zwolnić.

6. Brak historii kredytowej – jeśli jeszcze nigdy nie pożyczałeś pieniędzy ani nawet nie brałeś nic na raty, to dla banku jesteś niczym biała kartka. Nie wie, czego może się po tobie spodziewać. Historia płatnicza to dla banku jasny sygnał, że można ci zaufać lub nie.

Zobacz: Jak napisać skuteczną reklamację do banku!

Odmowa kredytu – co dalej robić?

Jeśli wykryłeś u siebie albo bank wprost wskazał ci przyczyny, dlaczego nie możesz otrzymać kredytu, to sprawdź, co możesz zrobić, aby w łatwy sposób podnieść swoją zdolność kredytową.

Bank odmówił ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego!

W przypadku problemów z BIK-iem, możesz spróbować zawnioskować o pożyczkę pozabankową. Sprawdź jednak, czy wiesz, jak bezpiecznie z nich korzystać.

Dzięki nowelizacji w prawie wreszcie będziesz wiedział, na czym stoisz. Pytanie tylko, czy banki zdążyły się już dostosować do nowych przepisów. Dam im jeszcze chwilę, a potem powiem „sprawdzam”. Zaglądaj tu regularnie, a wtedy dowiesz się, które banki tak naprawdę informują o powodach swoich negatywnych decyzji, a które w ogóle nie słyszały o tym obowiązku. Widzimy się tutaj!

Przeczytaj też: Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?
 

Podobne artykuły