Bank Pocztowy wycofuje się z opłaty za konta oszczędnościowe dla posiadaczy ROR

 • 26 Cze 2020
 • 2 min. czytania
 • Komentarze(0)
Niedawno pisaliśmy o wzroście cen za konta oszczędnościowe i obniżeniu oprocentowania przez Bank Pocztowy i jego cyfrową markę EnveloBank. Wprowadzona miała być miesięczna opłata w za korzystanie w wysokości 1,99 zł dla posiadaczy konta osobistego i 2,99 zł dla pozostałych osób. Przy rekordowo niskim oprocentowaniu klient musiałby dopłacać do oszczędności. 25 czerwca Bank Pocztowy ogłosił jednak odstąpienie od pierwszej z wymienionych opłat.
Bank Pocztowy wycofuje się z opłaty za konta oszczędnościowe dla posiadaczy ROR

Pogorszenie warunków lokat i kont oszczędnościowych

Pandemia i zamrożenie gospodarki przyczyniło się do wielu zmian w bankach. Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła wysokość stóp procentowych, co było dobrą wiadomością dla kredytobiorców, ale dla oszczędzających niekoniecznie. Banki zaplanowały zmiany w swoich cennikach, które spowodują, że zysk będzie minimalny, zwłaszcza po uwzględnieniu podatku 19 proc. W niektórych przypadkach korzystanie z lokaty czy konta oszczędnościowego jest wręcz nieopłacalne, bo wiąże się dodatkowo z opłatą za prowadzenie czy prowizjami. Taka sytuacja powiłaby się w EnveloBanku, gdzie planowano wprowadzenie opłat 1,99 zł i 2,99 zł miesięcznie (z zastrzeżeniem, że w wypadku braku wystarczających środków opłata nie byłaby pobierana) za samo posiadanie rachunku oszczędnościowego. Pogorszenie warunków tego typu produktów to nie jedyne negatywne dla klientów zmiany. Według GUS opłaty za wszelkie usługi bankowe wzrosły w maju o 40 proc. w ujęciu rocznym, a prognozowane są dalsze wzrosty.

Na szczęście Bank Pocztowy zrezygnował z wprowadzenia opłaty dla osób, które mają zarówno rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, jak i konto oszczędnościowe. Rzecznik prasowy banku, Bartosz Trzciński, tłumaczył że nie jest możliwe utrzymanie wielu usług za 0 zł z powodu drastycznie niskich stóp procentowych. W przypadku kont oszczędnościowych bank uznał jednak, że przychyli się do próśb protestujących klientów. Z kolei w EnveloBanku opłata dla posiadaczy ROR nie będzie pobierana do końca roku. Zmiany w cenniku będą obowiązywały od września.

Inne zmiany w EnveloBanku

EnveloBank wycofuje z oferty część rachunków osobistych. Pozostaną one jednak obsługiwane. Promuje natomiast Konto w Porządku dla różnych grup wiekowych. Pojawiły się też zmiany w cenniku:

 • opłata miesięczna 7,99 zł dla posiadaczy EnveloKonta, którzy nie posiadają karty płatniczej;
 • opłata miesięczna 6,99 zł za kartę płatniczą (do tej pory 5 zł), chyba że suma transakcji przekroczy 300 zł;
 • opłata 2 zł za wypłatę gotówki bankomatach na terenie całego kraju i EOG;
 • opłata 6,50 zł (do tej pory 5 zł) za abonament pozwalający na nielimitowane wypłaty we wszystkich bankomatach bez dodatkowych prowizji;
 • opłata za przelew SEPA w placówce 3 zł (do tej pory 2,50 zł);
 • opłata za przelew SEPA przez usługę telefoniczną 2 zł (do tej pory 1,5 zł);
 • ustanowienie i odwołanie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci 9 zł (do tej pory 7 zł);
 • wydanie zaświadczenia o stanie lokat klienta 13 zł (do tej pory 10 zł).

Dodano:
26 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły