Banki przykręcają kurek z kredytami – kto może mieć problem z jego uzyskaniem?

  • 03 Kwi 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeszcze pod koniec zeszłego roku banki notowały rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi i gotówkowymi. Potwierdzają to dane Biura Informacji Kredytowej. W porównaniu do grudnia 2018 roku banki udzieliły o 12,7% więcej kredytów hipotecznych i o 4,5% kredytów gotówkowych. Tak było, ale już nie jest. Kto teraz nie dostanie kredytu?
Banki przykręcają kurek z kredytami – kto może mieć problem z jego uzyskaniem?

Docierają do nas pierwsze sygnały z rynku, że banki zaostrzyły swoją politykę kredytową i niechętnie pożyczają pieniądze osobom, które tego teraz najbardziej potrzebują, czyli tych, który zmagają się z przerwą w dochodach.

Nie jest oczywiście wina niechęci banków, ale tego, że starają się jak najbardziej ograniczyć ryzyko kredytowania, więc o wiele bardziej wnikliwie analizują sytuację finansową swoich potencjalnych kredytobiorców.

Kredyt hipoteczny w PKO BP – teraz z wyższym wkładem własnym

Bank, który udzielał najwięcej kredytów hipotecznych w naszym kraju, czyli PKO Bank Polski do tej pory wymagał wniesienia tylko 10% wkładu własnego. Brakujące 10% mogło być zastąpione ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

Od 1 kwietnia PKO BP zmieniło politykę i kredyt hipoteczny można u niego wziąć tylko wtedy, kiedy masz 20% wartości nieruchomości swoich własnych środków. Może być to: gotówka, posiadany udział w nabywanej nieruchomości, koszty jej nabycia, działka budowlana i inne wydatki związane z budową domu albo środki wniesione do sprzedającego lub dewelopera.

Szukasz kredytu z 10% wkładem własnym? Zobacz, jakie są wymagania banków w 2020 roku >>

Kredyt hipoteczny w ING – trzeba mieć 30% wkładu własnego

Wymagania odnośnie wkładu własnego podniósł także ING Bank Śląski. Teraz, aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba posiadać min. 30% wartości inwestycji. A wkładem własnym w tym banku może być: gotówka, działka budowlana, udziały w funduszach inwestycyjnych, nieruchomości, które planujesz sprzedać, środki wpłacone na rzecz dewelopera, sprzedającego, wykonawcy lub spółdzielni mieszkaniowej.

Nie wiesz, czy stać Cię na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej da Ci odpowiedź!

Wyższy wkład własny to niższe ryzyko dla banku, związane z udzieleniem kredytu hipotecznego. Warunki, w których muszą teraz działać te instytucje są naprawdę wymagające, więc trudno dziwić się temu, że decydują się na taki krok.

Nie mamy na razie żadnych informacji o zmianach w innych bankach. Jednak trzymamy rękę na pulsie i będziemy informować na bieżąco! Dlatego warto śledzić naszą stronę.

Kredyt gotówkowy w Alior Banku nie dla osób z ryzykownych branż

Analitycy Alior Banku wzięli sobie do serca problemy firm w związku z pandemią koronawirusa i zawęzili grono osób, które mogą aktualnie wnioskować o kredyt gotówkowy. Z uzyskaniem finansowania mogą mieć problem osoby, które pracują na umowach zlecenie i o dzieło. Pod lupą są także osoby prowadzące działalność gospodarczą i na umowach o pracę na czas określony zatrudnione w: turystyce, hotelarstwie, transporcie, gastronomii, produkcji części samochodowych, elektroniki, odzieży, tekstyliów oraz w kulturze i rozrywce.

W skrócie to wszyscy ci, którzy aktualnie w wyniku rządowego zakazu pracować nie mogą albo ich działalność jest związana z przerwaniem łańcucha dostaw w wielu krajach.

Z drugiej strony jednak Alior Bank włączył do swojej oferty kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu dla osób, które wcześniej nie korzystały z jego usług. Można bez problemu wziąć kredyt gotówkowy online. Wypełnić wniosek możesz przez telefon, a weryfikacja tożsamości odbywa się za pośrednictwem kuriera albo wideorozmowy z analitykiem banku. Umowę możesz podpisać mailowo.

Wciąż możesz skorzystać z naszego rankingu, aby znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy. Jesteśmy w stałym kontakcie z bankami i wciąż aktualizujemy oferty. Na liście znajdziesz tylko te banki, które wciąż przyjmują wnioski o kredyt gotówkowy.

Kto może uzyskać kredyt w dobie koronawirusa?

Wciąż jednak są osoby, które paradoksalnie mogą zyskać na kryzysie gospodarczym 2020, bo mogą sprzedawać swoje produkty albo wykonywać swoje usługi z dwóch powodów: albo są niezbędne do życia albo można je sprzedawać przez internet.

Oczywiście cała gospodarka odczuje spadek dochodów, Twój portfel również, więc można się spodziewać, że ogólnie krajowy popyt będzie niższy, szczególnie na te dobra, które nie są niezbędne do życia.

Uważasz, że koronawirus nie wpłynie na Ciebie? To błąd! Zobacz, dlaczego >>

Wciąż więc dużą szansę na uzyskanie kredytu mają pracownicy branży spożywczej, farmaceutycznej czy handlu, który może być prowadzony przez internet.

W korzystnej sytuacji są również przedsiębiorcy – specjaliści, którzy mogą świadczyć swoje usługi zdalnie np. prawnicy, księgowi, graficy czy programiści.

Jeśli wciąż chodzi Ci po głowie kredyt gotówkowy lub hipoteczny i zastanawiasz się, czy warto go teraz wziąć, to odpowiem krótko. Jeżeli pracujesz w branży, w którą kryzys gospodarczy 2020 nie uderzy bezpośrednio albo masz oszczędności na czarną godzinę , to warto teraz korzystać z rekordowo tanich kredytów. W końcu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe i maksymalne oprocentowanie kredytu może wynosić teraz 9%, a nie 10%.

Pamiętaj jednak, aby niepotrzebnie się nie narażać i wszystkie formalności załatwić w domu. Nasza porównywarka pomoże Ci zawnioskować o kredyt, ale także założyć konto i lokatę przez internet. Dzięki temu chronisz swoje zdrowie i innych.

Dodano:
03 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły