Banki zaczną finansować wydatki budżetowe

 • 19 Sty 2016
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Zobacz, czy będziesz musiał płacić więcej za produkty bankowe.
Banki zaczną finansować wydatki budżetowe

1. lutego wchodzi w życie podatek bankowy. Ustawa nakłada obowiązek płacenia przez banki i niektóre inne instytucje finansowe daniny w wysokości 0,44 proc. sumy ich aktywów. Ich klienci obawiają się, że wzrosną przez niego koszty kredytów, rachunków bankowych, czy ubezpieczeń.

Podatek bankowy jest obciążeniem dla instytucji finansowych, który ma na celu zwiększenie udziału sektora finansowego w finansowaniu wydatków budżetowych. W projekcie ustawy możemy przeczytać, że dzięki temu państwo nabędzie środki potrzebne do finansowania głównie wydatków społecznych.

Kto zapłaci podatek?

Podatek zapłacą:

 • banki krajowe,
 • oddziały banków zagranicznych w Polsce,
 • firmy pożyczkowe,
 • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
 • krajowe zakłady ubezpieczeń i reasekuracji oraz oddziały tych zakładów w Polsce.

Podatku nie będzie musiał odprowadzać Bank Gospodarstwa Krajowego oraz inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

R E K L A M A kredyt

W ustawie zostały przewidziane zwolnienia z podatku, czyli dopiero powyżej danej sumy bilansowej, instytucje zapłacą podatek:

 • dla banków i SKOK-ów są to 4 mld złotych,
 • dla firm ubezpieczeniowych 2 mld złotych,
 • a dla firm pożyczkowych 200 mln złotych.

Po co?

Twórcy ustawy twierdzą, że sektor finansowy powinien bardziej przyłożyć się do finansowania wydatków budżetowych. Przy aktualnej, prospołecznej polityce rządu takie środki niewątpliwie się przydadzą. W projekcie ustawy oszacowano, że w 2016 roku wpływy z podatku wyniosą 6,5-7 mld złotych. Dzięki temu będzie można w części sfinansować nowe założenia rządu, takie jak 500 złotych na dziecko czy obniżenie wieku emerytalnego.

Skutki według twórców ustawy

Wejście w życie ustawy na pewno będzie miało szerokie pole oddziaływania na banki oraz klientów. Twórcy ustawy zaznaczają, że wprowadzenie podatku nie powinno zmniejszyć konkurencyjności polskich podmiotów w sektorze finansowym, ze względu na to, że obciążenie to zostanie wprowadzone zarówno dla krajowych jak i zagranicznych instytucji.

Najbardziej interesujące jednak jest to, czy jest możliwe przerzucenie podatku na koszty obsługi klientów. Twórcy ustawy twierdzą, że nie jest to możliwe, ze względu na to, że omawiana danina jest podatkiem majątkowym, czyli kwota podatku nie jest ujęta w cenie dobra czy usługi. Zauważają także dużą konkurencję na rynku depozytów i polis ubezpieczeniowych, więc nie przewidują obniżenia oprocentowania lokat czy podwyższenia składek ubezpieczeniowych. Prognozowana jest natomiast podwyżka kosztów kredytu.

Krytyka założeń ustawy

Przeciwnicy ustawy kładą nacisk na i tak już duże obciążenie sektora bankowego. Instytucje finansowe muszą płacić wysoki podatek dochodowy oraz składki na funkcjonowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Komisji Nadzoru Finansowego.
Oponenci z dystansem podchodzą także do zapewnień rządu, że podatek nie spowoduje pogorszenia oferty dla klientów. Według nich instytucje finansowe oczywiście nie obniżą swoich zysków. Aby zachować je na dotychczasowym poziomie, nieuchronnie podwyższą prowizję za swoje usługi. Nowy koszt odbije się także na oprocentowaniu kredytów, które wzrośnie oraz depozytów, które spadnie. Już teraz możemy zaobserwować wzrost marży kredytów hipotecznych w przypadku zdecydowanej większości ofert.

Podsumowując, ustawa budzi naprawdę duże kontrowersje. Z jednej strony są jej twórcy, którzy uważają, że odbierze ona bogatym, żeby dać biednym. Jej oddziaływanie dla społeczeństwa ma być więc korzystne. Z drugiej strony mamy wiele głosów ze środowiska naukowego, którzy zauważają, że w warunkach gospodarki rynkowej każde przedsiębiorstwo dąży do maksymalizacji zysków. Aby ich nie obniżać, instytucje finansowe podniosą koszty swoich usług, czyli de facto podatek zapłacą klienci. Jak widać, obie strony dopasowują fakty do swoich przekonań, a jak zareaguje rynek, przekonamy się, gdy ustawa wejście w życie.
 

Dodano:
19 Sty 2016

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły