Będzie europejska wersja Visy i Mastercarda?

  • 26 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jak podaje serwis Euroactiv, jesienią Komisja Europejska ma przedstawić nową strategię dla zintegrowania systemu płatności na rynku UE. Mogą zostać do tego wykorzystane usługi lokalnych banków. Celem takiego działania jest uniezależnienie się od amerykańskich wpływów.
Będzie europejska wersja Visy i Mastercarda?

Gospodarka UE druga na świecie

Unia Europejska jest drugą największą gospodarką na świecie – zarówno biorąc pod uwagę siłę nabywczą (po Chinach) i wartość nominalną (po USA). Naturalnym krokiem jest więc próba stworzenia alternatywy dla amerykańskiej Visy i Mastercarda (ich siłą jest zasięg globalny – płatności kartami są akceptowane na całym świecie), czy chińskich UnionPay i Alibaby. Silną konkurencję stanowią też Google i Apple. Niedawno swoją walutę, Librę, uruchomił Facebook. W Chinach zaś mówi się o wprowadzeniu wirtualnego juana.

UE dąży do uniezależnienia się od USA i Chin w wielu dziedzinach m.in. w technologii. Jak na razie może pochwalić się systemem przelewów w euro – SEPA. Kwestia kart płatniczych (karta debetowa lub kredytowa) jest jednak bardziej skomplikowana, zwłaszcza że banki nie są zbyt skore do współpracy w tworzeniu wspólnego systemu.

Europejski system płatniczy

Euroactiv swoje informacje opiera na wypowiedzi jednego z unijnych urzędników. Pomysł dla alternatywy rozwiązań z USA i Chin nie jest nowy. O takiej propozycji wspominano już w 2011 r. Urzędnicy nie doszli jednak do jednoznacznego porozumienia w sprawie strategii dojścia do takiego celu.

Był projekt PEPSI, w którym uczestniczyło dwadzieścia banków – głównie z Francji i Niemiec. Wcześniej pracowano nad EAPS-em (Euro Alliance of Payment Schemes), ale ostatecznie z niego zrezygnowano.

Nowe rozwiązanie zakłada połączenie systemów płatności państw członkowskich, co jest dużym wyzwaniem. W tej sprawie będą odbywać się konsultacje społeczne. Rozważa się udział europejskiego systemu kartowego TIPS (Target Instant Payment Scheme), który funkcjonuje od 2018 r.

Szansą ma być rozwijająca się technologia natychmiastowych płatności. Sprawę komplikuje jednak to, że UE składa się z osobnych państw, a każde z nich ma swoje schematy. Cytowany przez Euroactiv urzędnik wskazuje, że aby wdrożenie europejskiego systemu płatności było możliwe, UE musi połączyć siły z pozaeuropejskimi operatorami.

Nowa karta miałaby być bardziej opłacalna dla klientów banków i handlowców. Kształt systemu musiałby odpowiadać ich rosnącym oczekiwaniom i wykorzystywać technologię, umożliwiającą łatwy, szybki i bezpieczny obrót środkami. Presja jest wysoka, bo spośród płatności bezgotówkowych, te za pomocą kart stanowią w UE około 52 proc.

Dodano:
26 Lut 2020

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły