Bezpieczeństwo lokat bankowych

  • 21 Sty 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Polacy chętnie odkładają pieniądze na lokatach bankowych. Dla większości z nich to najbardziej dogodna forma inwestowania, które niesie ze sobą najmniejsze ryzyko. Z pewnością wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie: czy moje oszczędności w banku są bezpieczne? Informacje płynące z banków i samej Komisji Nadzoru Finansowego są uspokajające.
Bezpieczeństwo lokat bankowych

Rynek nie jest stały. Zdarza się, że giełda traci na wartości, fundusze inwestycyjne zapewniają mniejszy zysk, a notowania złota podlegają wahaniom. W związku z tym często pada pytanie: gdzie lokować środki? Kiedy inwestycja nie przyniesie straty? W tej sytuacji naturalnym wyborem wydają się być lokaty. Czy to aby na pewno dobry wybór? Co warto wiedzieć o inwestowaniu środków na lokacie?

Czy pieniądze ulokowane na lokacie są bezpieczne?

Oszczędności ulokowane w banku są bezpieczne. W dużej mierze przyczynia się do tego restrykcyjna działalność KNF, brak w portfelach polskich banków obligacji krajów zagrożonych bankructwem oraz rozwój gospodarczy.

Dodatkowo o bezpieczeństwo naszych pieniędzy dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Ta instytucja funkcjonuje już od 1994 roku. Jego ochronie podlegają wszystkie depozyty zgromadzone w bankach mających siedzibę na terenie Polski. Na czym dokładnie polega jej działanie? Jeśli dany bank zbankrutuje bądź straci płynność finansową, to zadaniem BFG jest zwrot środków klientom. Na jaką sumę można liczyć w takim przypadku? Wszystko regulują przepisy odnoszące się do sumy gwarancji.

Lokata bankowa a gwarancja zwrotu środków

Już ponad dekadę temu, w momencie wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku, większość krajów zwiększyła gwarancje do 100% i do wartości 50 000 euro. Celem takiego posunięcia było uniknięcie masowej wypłaty gotówki z banków przez zaniepokojonych klientów.

Od 2011 roku, dla jeszcze większego komfortu klientów, gwarancje BFG zostały zwiększone do 100 000 euro. W przypadku konta wspólnego kwota ta jest dwa razy większa, czyli wynosi 200 000 euro.

Znaczenia nie ma także fakt, na jakiego rodzaju koncie znajdowały się środki. Mogą być więc umieszczone zarówno na lokacie bankowej, koncie rozliczeniowym czy koncie oszczędnościowym. Należy jednak mieć na względzie fakt, że omawiana gwarancja dotyczy łącznej sumy zdeponowanej w danym banku, a nie ten trzymanej na danym produkcie. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza pieniądze klientów indywidualnych, biznesowych, a także instytucjonalnych.

Co to wszystko oznacza dla osób, którzy wpłacają oszczędności na lokatę bankową? Jeśli wpłacisz pieniądze na lokatę bankową, to zyskujesz gwarancję, że w przypadku upadku banku, odzyskasz wszystkie wpłacone pieniądze, do kwoty 100 tysięcy euro. Nie musisz więc przejmować się tym, czy dany bank jest wypłacalny.

Lokata bankowa a zysk - czy to się w ogóle opłaca?
 
Nawet najlepsza lokata bankowa nie zapewnia dużego zysku. Jej oprocentowanie wynosi zazwyczaj od 0,5 do 3,5%. Wydaje się, że to niewiele, są przecież formy inwestowania, które mogą zapewnić Ci znacznie większy zysk.

Musisz jednak zastanowić się, czy aby na pewno jesteś skłonny ponieść ryzyko, jakie się z nimi wiąże. Lokata bankowa być może nie zapewnia ogromnych korzyści finansowych, jednak jest w pełni bezpieczna. Oznacza to więc, że z pewnością otrzymasz zakładany zysk. Oczywiście nie dostaniesz go od razu. Lokata bankowa wymaga bowiem zamrożenia środków na wybrany okres, np. 6 lub 12 miesięcy. W tym czasie nie będziesz mógł więc z nich korzystać, a wycofanie środków wiąże się zazwyczaj ze stratą.

Jak poprawić bezpieczeństwo lokat?

Jeśli mimo wszystko nie do końca ufasz bankom i chcesz zrobić wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo zainwestowanych pieniędzy, możesz skorzystać z dywersyfikacji środków. Co to oznacza? Zamiast wybierać jedną lokatę bankową, wybierz ich więcej, np. dwie lub trzy. W ten sposób zyskasz pewność, że nawet jeśli jeden z banków upadnie, to pozostałe środki ulokowane na innych lokatach bankowych, będą bezpieczne. Brzmi rozsądnie? Oczywiście nie ma sensu rozdzielać małych kwot, gdyż zysk z nich będzie mizerny.

Jeśli niepokoją Cię zapisy umów, to taki podział także Cię chroni. Taki krok z pewnością pochłonie więcej czasu i okaże się bardziej wymagający. Musisz przecież kontrolować, gdzie i ile środków umieściłeś. Na szczęście w dobie bankowości internetowej takie procedury nie zajmą Ci wiele czasu, dlatego dywersyfikacja środków nie będzie tak skomplikowana.

Lokata bankowa - bądź na tak

W związku z tym, że mamy zdrowy system bankowy i dobrze zabezpieczony fundusz gwarancyjny, nie musimy się obawiać o nasze oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych. Na pewno są one tam bezpieczne, dużo bardziej niż w przysłowiowej skarpecie. Mimo iż oprocentowanie nie jest może najwyższe obecnie to przynajmniej większość lokat powinna ochronić nasze środki także przed inflacją.

Dodano:
21 Sty 2020

Zaktualizowano:
25 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły