Bezpieczny zakup mieszkania - krok po kroku

 • 13 Lut 2017
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(23)
Uważaj na haczyki, na, które możesz trafić kupując mieszkanie w wyjątkowo niskiej cenie.
Bezpieczny zakup mieszkania - krok po kroku

Znalazłeś mieszkanie w wyjątkowo korzystnej cenie? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności i jakie mogą być powody tak atrakcyjnej ceny. Nie daj się oszukać nieuczciwym sprzedawcom. Podpowiadamy jak to zrobić, żebyś mógł w pełni cieszyć się z nowego lokum.

Wybór nowego mieszkania zawsze wiąże się z trudnymi decyzjami. Sprawdź, co zrobić aby ułatwić sobie drogę do wymarzonego lokum.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na nowe czy używane mieszkanie, koniecznie:

Określ lokalizację

Pamiętaj, że zakup mieszkania, to inwestycja na lata. Dlatego tak istotne jest, to abyś wybrał lokalizację, która będzie dla ciebie odpowiednia. Centrum miasta to doskonała opcja dla kogoś, kto ceni sobie dobrą komunikację i nocne życie. Jednak zgiełk, zanieczyszczenia i brak zieleni, zniechęci cię, jeśli masz dzieci, lubisz sobie spokój lub chcesz wyjść na dłuższy spacer z psem.
Zlokalizuj najbliższy przystanek, sprawdź jak daleko będziesz miał do pracy, upewnij się, czy w okolicy są przedszkola i szkoły i jak daleko będziesz miał do najbliższej przychodni. Zwróć uwagę na sąsiedztwo, dla niektórych może być to decydujący aspekt, wyboru mieszkania w danej okolicy. Głośne imprezy za ścianą co wieczór mogą być uciążliwe, możesz porozmawiać z sąsiadami i zrobić rozeznanie.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Znalazłeś idealne mieszkanie, w dobrej cenie, cicha okolica, piękny widok z okna i dobre połączenie do pracy. Jednak będziesz mógł się cieszyć dopiero po sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli ci to, uniknąć niechcianego hipermarketu lub drogi szybkiego ruchu, które w przyszłości mogłyby pojawić się za twoim oknem.

Oceń udogodnienia w bloku

Przed zakupem mieszkania zwróć również uwagę, czy w budynku jest winda, pomieszczenie do przechowywania roweru lub wózka oraz ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych i matek z małymi dziećmi.. Przemyśl co może ułatwić funkcjonowanie tobie i twoim bliskim i sprawdź każdy aspekt, który może rozwiać twoje wątpliwości zakupu konkretnego mieszkania. Patrz w przyszłość. Jeśli planujesz ślub i dziecko, to z pewnością przyda się plac zabaw z piaskownicą. Choć teraz jesteś młody i silny, to z czasem twoja sprawność pogorszy się i wchodzenie nawet na drugie piętro może być problemem.

Jak współpracować z agencją nieruchomości?

Koniecznie sprawdź opinie o agencji, której szukasz, wybierz taką, która ma dobre opinie, cieszy się zaufaniem i renomą. Zwracaj uwagę na zapisy w umowie, jeśli tego nie zrobisz możesz narazić się na naprawdę wysokie koszty.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, musisz pamiętać, aby zwrócić uwagę na rzeczy, które nie będą dotyczyły osób kupujących nowy lokal.

Upewnij się, że nikt nie jest zameldowany

Upewnij się, czy w momencie zawarcia umowy, do nieruchomości nie mają praw osoby z zewnątrz. W tym celu sprzedający może przedstawić ci zaświadczenie, że w mieszkaniu nie ma zameldowanych innych osób. Oświadczenie, o tym, że nikt nie ma praw do lokalu powinno, znajdować się również w umowie. Jeśli nie sprawdzisz, czy w mieszkaniu nie ma dodatkowych lokatorów, możesz się spotkać z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Jeśli lokal jest obciążony, umową dożywocia, osoba, której dotyczy zapis, musi wyrazić zgodę na sprzedaż, niezależnie od tego, kto jest właścicielem.

Jakie dokumenty powinniśmy sprawdzić, aby ustrzec się zakupu mieszkania z lokatorem?
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl: Podczas zakupu mieszkania na rynku wtórnym, warto zażądać dokumentu potwierdzającego, że w lokalu nie są już zameldowane żadne osoby. Takie zaświadczenie z urzędu miasta lub gminy, trzeba sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna powinna zawierać zapisy zobowiązujące sprzedającego do przedstawienia wspomnianego zaświadczenia. Na uwagę zasługuje również kwestia ewentualnych służebności osobistych dotyczących lokalu. Obecność takich obciążeń można sprawdzić przez Internet (patrz system: Elektroniczne Księgi Wieczyste), gdy znamy numer księgi wieczystej mieszkania. Dodatkowo w umowie sprzedający powinien oświadczyć, że mieszkanie nie jest przedmiotem najmu oraz innych obciążeń prawnych.

Zweryfikuj stan prawny mieszkania

Gdy masz już wybraną nieruchomość, dokładnie zapoznaj się z księgą wieczystą. Upewnij się, że osoba sprzedająca mieszkanie faktycznie ma do niego prawo, zwróć uwagę czy mieszkanie nie jest zadłużone i czy nie jest zabezpieczeniem żadnego kredytu.
W chwili gdy kupujesz mieszkanie z użytkowaniem wieczystym gruntu zapoznaj się z wysokością opłaty i sprawdź historię jej aktualizacji. Jeśli nie była opłacana, koszt będzie wyższy. Unikniesz wysokich opłat jeśli przekształcisz użytkownika wieczystego w prawo własności. Osoba z użytkowaniem wieczystym może nim zarządzać, sprzedać, przekazać w spadku i obciążyć hipoteką. Użytkowanie wieczyste płacisz gminie lub starostwu jednorazowo do 25% wartości gruntu, następnie co roku 0,3% – 3% jego wartości.

Oceń stan instalacji, okien, drzwi oraz podłóg

Oceń stan techniczny mieszkania, czy okna są szczelne, drzwi nie trzeszczą, a podłogi są solidne. Zwróć uwagę czy nigdzie nie ma wilgoci, grzybów czy pasożytów. Koszty związane z takim niedopatrzeniem mogą, mocno obciążyć twój budżet po zakupie mieszkania. Mieszkanie oglądaj w dzień lub przy dobrym oświetleniu wtedy będzie ci łatwiej zauważyć usterki.

Jakie błędy są najczęściej popełniane, przy wyborze mieszkania?
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl: Jeżeli chodzi o największe błędy nabywców nowych mieszkań, to trzeba wymienić m.in. brak odpowiedniego skalkulowania kosztów wykończenia i umeblowania. Większość nowych lokali jest sprzedawanych w stanie deweloperskim. Takie mieszkania przed wprowadzeniem się pierwszych lokatorów, wymagają sporych wydatków (wynoszących np. 1500 zł/mkw.). Dlatego przed podjęciem decyzji zakupowej, warto wykonać szacunkowy kosztorys i sprawdzić, czy posiadane oszczędności będą wystarczające do odpowiedniego urządzenia lokum. Być może warto zrezygnować np. z 2 mkw. - 3 mkw. powierzchni i wykończyć mieszkanie lepszymi materiałami.

Określ w umowie, co zostaje w mieszkaniu.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, określ w umowie jakie wyposażenie zostanie w lokalu. Jeśli ominiesz ten aspekt, może się okazać, że wprowadzisz się do mieszkania bez kontaktów, klamek czy przełączników.
Na co zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie?
Pamiętaj, że w chwili kiedy kupujesz nowe mieszkanie, również powinieneś zwrócić uwagę na wiele rzeczy.

Jak wybrać dewelopera?

Zanim rozpoczniesz współpracę z deweloperem poznaj opinie innych osób, które korzystały z jego usług. Zrób rozeznanie we wcześniejszych działaniach firmy deweloperskiej.

Co jest najważniejsze przy wyborze dewelopera?
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl: Osoba kupująca nowe mieszkanie, powinna sprawdzić wcześniejsze inwestycje dewelopera oraz opinie na ich temat. Informacje dotyczące doświadczenia inwestora, znajdują się również w prospekcie, który otrzymuje osoba zainteresowana nieukończonym mieszkaniem. Wspomniany prospekt zawiera też informacje o ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych wobec inwestora na kwotę powyżej 100 000 zł. Deweloper musi poinformować o takich postępowaniach nawet jeśli dług został już spłacony. Problemy inwestora z terminowym regulowaniem dużych płatności, na pewno są sygnałem ostrzegawczym dla potencjalnego nabywcy lokalu lub domu.

Uważnie sprawdź wykonanie prac

Bardzo ważne jest to, abyś sprawdził szczegółowy zapis zagospodarowania terenu, części wspólne budynku, standard jego wykończenia. Odbierając gotowe mieszkanie sprawdź, czy wykonane prace pokrywają się ze wcześniejszymi ustaleniami, a ewentualne usterki i poprawki spisz na protokole. Ustal również z wykonawcom termin ich naprawy wad.

Sprawdź cenę garażu, parkingu lub komórka lokatorska

W ostatnim czasie bardzo często możemy spotkać się z ofertami tanich mieszkań, jednak warto, żebyś zwrócił uwagę na to, czy nie musisz wykupić parkingu, garażu czy komórki lokatorskiej. Ich koszt może wynieść nawet 1/3 wysokości ceny mieszkania.

Nigdy nie kupuj mieszkania „w ciemno”, dowiedz się jak najwięcej o okolicy, w której zdecydujesz się na mieszkanie, koniecznie sprawdź opinie o deweloperze lub pośredniku z usług, którego korzystasz. Pamiętaj, że bardzo niska cen mieszkania może być zapowiedzią ogromnych wydatków w przyszłości np. na wymianę instalacji. Gdy odbierasz mieszkanie, rób to w obecności fachowca, który wie, na co zwrócić uwagę, dzięki temu unikniesz zakupu mieszkania z usterkami. Jeśli to możliwe wybierz mieszkanie, które nie straci szybko na wartości. Myśl przyszłościowo nie wykluczaj, że w przyszłości będziesz musiał je sprzedać bądź wynająć.

Dodano:
13 Lut 2017

Zaktualizowano:
06 Sie 2020

23 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Dorota Ekspert 24 marca 2018
  Witam. Chcemy kupić mieszanie od osoby prywatnej koszt mieszkania to 219 000. I mam pytanie odnośnie kosztów kupna oczywiście jest to opłata notarialna i podatek .... właśnie czy jest to podatek w wysokości 25 % i czy są dodatkowe ukryte opłaty....
 • Joanna Leja Ekspert 27 marca 2018
  Dorota, w przypadku rynku wtórnego płacisz 2% podatku, ponosisz również koszty związane z wizytą u notariusza. Oprócz samej taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia dla notariusza za sporządzenie umowy sprzedaży, zapłacisz 23% podatek VAT, jaki pobierany jest od taksy. Warto wiedzieć, że za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności lokalu na Ciebie, w tym w wykonanie umowy deweloperskiej - maksymalna kwota wynosi połowę stawki wskazanej w Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564.Zgodnie z nim taksa notarialna wynosi:- od wartości do 3000 zł – 100 zł,- od wartości powyżej 3000 zł do 10000 zł – 100 zł + 3% nadwyżki powyżej kwoty 3000 zł,- od wartości powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,- od wartości powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,- od wartości powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,- od wartości powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,- od wartości powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku, czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy, z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.
 • Ewelina Różycka Ekspert 09 stycznia 2020
  Joanna, zupełnie się z Tobą zgadzam. Też korzystałam z ich oferty i jestem bardzo zadowolona, bo kontakt był bieżący, a realizacja terminowa.
 • Maciej Kazimierski Ekspert 31 października 2019
  Marto, zgadzam się z Tobą w pełni. Mokotów jest dobrym miejscem do zamieszkania. Z powodów, o których wspomniałaś ale też i innych - w tym dobrej komunikacji zbiorowej.
 • Marta Hańko Ekspert 30 października 2019
  Mokotów to taka optymalna dzielnica jesli chodzi o zamieszkanie. Miejsce jest dobrze rozbudowane, centra handlowe, kina...parki. Kameralne osiedla to jest to na czym i nam zalezy https://www.vgcapital.pl/nova-dolna/ Warto sprawdzić to miejsce ze wzglęgu na jej prestiż.
 • Joanna Walczak Ekspert 30 kwietnia 2019
  Ja to bym w życiu nie zaufał deweloperowi, który nie wzbudza mojego zaufania, a już na wstępie takich rozmów świadomy klient powinien wiedzieć, co jest dla niego alarmujące. Jeżeli ktoś szuka dobrego i przede wszystkim zaufanego dewelopera to osobiście polecam Home Invest.
 • Anna Malek Ekspert 28 lutego 2019
  Magdo,to zależy od oferty firmy i ceny mieszkania, więc trudno powiedzieć.
 • Magda Ekspert 28 lutego 2019
  Mam takie pytanie czy dużo usługa takie pośrednika kosztuje?
 • Anna Malek Ekspert 01 lutego 2019
  Cześć Michał,no to świetnie, że podchodzisz do sprawy rozważnie. Jeśli szukałbyś kredytu na sfinansowanie swojego mieszkania, to u nas możesz bezpłatnie porównać kredyty hipoteczne: https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/
 • Dagmara Sudoł Ekspert 05 grudnia 2018
  Dzięki Michał za Twoją opinię :)Kupno mieszkania to nie jest prosta sprawa, dlatego trzeba do tematu podejść poważnie :) Pozdrawiam

Podobne artykuły