Biała lista podatników VAT od września 2019 r.

 • 25 Wrz 2019
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Zobacz, co musisz zrobić jako przedsiębiorca w związku z wprowadzeniem białej listy podatników VAT.
Biała lista podatników VAT od września 2019 r.

Biała lista podatników VAT to rejestr o płatnikach VAT, który ma pomóc Tobie jako przedsiębiorcy szybciej i skuteczniej weryfikować kontrahentów, a Twoim kontrahentom – Ciebie! Będziesz mógł sprawdzić, czy Twój partner biznesowy jest czynnym płatnikiem VAT, oraz łatwo znaleźć numer jego konta bankowego. Co ważne, musi to być rachunek firmowy, a nie osobisty ROR. Jeśli jeszcze go nie masz, to jest to ostatni dzwonek, aby go założyć.

Od 1 września funkcjonuje biała lista podatników VAT. Ustawa, która to reguluje, to zmieniona wersja Ustawy o podatku od towarów i usług. Rejestr prowadzi Krajowa Administracja Skarbowa, a nielimitowany dostęp do niego masz online – z każdego urządzenia podłączonego do internetu. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie informacje, które do tej pory były rozproszone w różnych rejestrach.

R E K L A M A

Biała lista podatników VAT od września 2019 r.

Biała lista podatników VAT – co w niej znajdziesz?

Przedsiębiorcę możesz wyszukać po:

 • nazwie firmy lub nazwisku,
 • numerze konta,
 • numerze NIP,
 • numerze REGON.

Biała lista podatników VAT od września 2019 r.

Źródło: podatki.gov.pl

Wystarczy wpisać którąkolwiek z tych informacji, a otrzymasz następujące dane:

 • nazwę firmy lub nazwisko przedsiębiorcy,
 • NIP,
 • REGON,
 • numer KRS,
 • adres siedziby,
 • nazwiska osób, które reprezentują firmę,
 • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT,
 • numery rachunków bankowych, na które trzeba dokonywać rozliczeń,
 • status podmiotu: „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”.

Biała lista podatników – do czego Ci się przyda?

Biała lista podatników ma trzy funkcje. Możesz sprawdzić, czy dane, które podaje Twój kontrahent, są prawdziwe (bo system pobiera je z CEiDG). Łatwo także sprawdzisz, czy nie masz do czynienia z tzw. „znikającym płatnikiem VAT”, czyli osobą, która wykorzystuje mechanizmy podatkowe, aby uniknąć płacenia należności.

Ważną funkcją białej listy podatników VAT, która realnie wpłynie na prowadzenie Twojego biznesu, jest rejestr rachunków bankowych. Będziesz mógł otrzymywać, ale także i wykonywać przelewy tylko na konto, które jest przypisane do Ciebie albo do Twojego kontrahenta na białej liście podatników VAT.

Teraz obowiązuje okres przejściowy i w razie pomyłki nie będą wyciągane konsekwencje, ale już od 1 stycznia 2020 r. za zaniedbanie możesz słono zapłacić. Jeśli przelejesz swojemu partnerowi biznesowemu więcej niż 15 tys. zł (może być także równowartość w innej walucie), to omyłkowej transakcji nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, czyli wzrośnie Twój dochód do opodatkowania.

Jeżeli Ty zapłacisz należność na konto spoza białej listy podatników, to ponosisz ryzyko wspólnie z kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie opłaci on VAT-u.

Aby po Nowym Roku nie mieć problemów z przyjmowaniem płatności na podstawie wystawionych przez siebie faktur, sprawdź na białej liście, czy numer Twojego konta zaczytał się prawidłowo. To ten numer, który zgłaszałeś w CEiDG podczas rejestracji działalności albo w urzędzie skarbowym po założeniu konta w banku.

Pamiętaj, że na białej liście podatników VAT widnieją tylko rachunki firmowe. Jeśli więc masz standardowe konto osobiste, to czas założyć firmowe.

Konto firmowe – wady i zalety

Wciąż nie ma obowiązku posiadania rachunku firmowego. Jednak jeśli chcesz móc nadal zaliczać transakcje do kosztów uzyskania przychodu, a do tego dbać o swój wizerunek rzetelnego płatnika, konto firmowe to absolutny must have. Dlaczego jeszcze?

 • Oddzielasz finanse firmowe od prywatnych. Dzięki temu efektywniej planujesz oszczędzanie i wydawanie, a do tego masz porządek na wypadek kontroli z urzędu skarbowego.
 • Przygotowujesz się do kredytu firmowego. Prędzej czy później zdarzy się sytuacja, gdy będziesz chciał rozwijać firmę, a do tego potrzebne jest wsparcie finansowe. Do oceny zdolności kredytowej w takim przypadku większość banków będzie wymagała przedstawienia historii z rachunku firmowego.
 • Wraz z kontem firmowym otrzymujesz szereg dodatkowych usług, które przydadzą Ci się w prowadzeniu biznesu (np. księgowość online, terminal do płatności kartą, a nawet urządzenie łączące w sobie funkcje terminala i kasy fiskalnej).

Jedyną wadą, która może wiązać się z posiadaniem konta firmowego, są koszty jego prowadzenia. Jednak po pierwsze możesz je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i tym samym obniżyć podstawę opodatkowania, a po drugie na rynku istnieją darmowe konta firmowe.

Jakie konto firmowe wybrać?

Najlepsze konto firmowe dla Ciebie to takie, które będzie dostosowane do specyfiki Twojego biznesu, czyli zaoferuje Ci usługi, z których naprawdę będziesz korzystał.

 • Masz stacjonarny sklep lub punkt usługowy? Postaw na rachunek z terminalem płatniczym.
 • Nie znasz się na księgowości? Zdecyduj się na bank, który współpracuje z biurami rachunkowymi.
 • Potrzebujesz samochodu dla swojej firmy? W bankach specjalizujących się w obsłudze przedsiębiorców możesz skorzystać z leasingu.

Jednak nie mniej istotne są oczywiście opłaty. Szczególnie kiedy dopiero otwierasz firmę, liczy się każdy grosz i nie ma w tym nic dziwnego, że szukasz konta firmowego za 0 zł. Znajdziesz takie opcje na rynku, choć nie w każdym banku.

Zwróć także uwagę na koszt karty. Jeśli nie będziesz korzystać z niej regularnie, szukaj banku, gdzie będzie bezwarunkowo darmowa albo gdzie wymagana liczba czy kwota transakcji będzie tak niska, że bez problemu je wykonasz.

Jeśli sporo operujesz gotówką – np. musisz ją wypłacać, żeby mieć w kasie, albo wpłacać do banku na koniec dnia, sprawdź, ile będą Cię kosztowały takie transakcje. Jeżeli jesteś programistą czy copywriterem, to kryterium nie powinno Cię obchodzić.

Darmowe przelewy internetowe (także do ZUS-u i urzędu skarbowego) to standard, ale zerknij także na opłaty za przelewy natychmiastowe. Może zdarzyć się tak, że zorientujesz się ostatniego dnia zapłaty faktury, że musisz zlecić przelew, a wtedy Twój portfel może ucierpieć.

Ranking kont firmowych

Gdzie założyć konto firmowe? Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością ułatwi Ci wybór. Jego zwycięzcą jest Konto z Kasoterminalem, które znajdziesz w ofercie Idea Banku. Dlaczego warto je założyć?

Przez pierwsze 2 lata od otwarcia konta jego prowadzenie jest darmowe. Potem wystarczy zrobić jeden przelew do ZUS-u albo posiadać aktywną umowę leasingu z Idea Getin Leasing.

 • Łatwo uniknąć opłaty za kartę. Aby to zrobić, trzeba zapłacić nią łącznie 400 zł miesięcznie.
 • Bezpłatnie możesz zlecać przelewy wewnętrzne, zewnętrzne, a także do ZUS-u i urzędu skarbowego.
 • Nic nie zapłacisz za wpłaty gotówki we wpłatomatach. Także 5 pierwszych wypłat gotówki z dowolnego bankomatu w Polsce masz za 0 zł.
 • Zyskujesz kompleksowe i nowoczesne urządzenie do obsługi swojego sklepu.

Jeśli masz sklep lub stacjonarny punkt usługowy, to może Cię zainteresować trwająca właśnie promocja Konto z Kasoterminalem. To niewielkie urządzenie łączy w sobie trzy funkcje, dlatego możesz dzięki niemu:

 1. ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej – również online,
 2. przyjmować płatności kartą od klientów,
 3. zarządzać sprzedażą z dowolnego miejsca na świecie dzięki prostej w obsłudze platformie online.

Biała lista podatników VAT od września 2019 r.

Źródło: Idea Bank

Jak założyć konto firmowe w Idea Banku? Możesz złożyć wniosek tutaj!

Jeśli z powodu braku konta firmowego nie ma Cię na białej liście podatników, łatwo możesz to zmienić. Warto je założyć szczególnie po to, aby nie nadszarpnąć zaufania swoich kontrahentów, którzy na pewno będą sprawdzać Twój status przed wysłaniem przelewu.
 

Advertisement

Podobne artykuły