Bierzesz kredyt hipoteczny? Musisz wiedzieć, jak działa cesja polisy

  • 20 Maj 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wyobraź sobie, że pożyczasz pieniądze znajomemu na zakup telewizora. Urządzenie się zepsuło i teraz nie ma on z czego oddać ci długu. Gdyby kolega wykupił ubezpieczenie z cesją na ciebie, to problemu by nie było. Ubezpieczyciel oddałby ci kapitał. Polisa to podwójne zabezpieczenie – dla kredytodawcy i kredytobiorcy.
Bierzesz kredyt hipoteczny? Musisz wiedzieć, jak działa cesja polisy

Wyobraź sobie, że pożyczasz pieniądze znajomemu na zakup telewizora. Urządzenie się zepsuło i teraz nie ma on z czego oddać ci długu. Gdyby kolega wykupił ubezpieczenie z cesją na ciebie, to problemu by nie było. Ubezpieczyciel oddałby ci kapitał. Polisa to podwójne zabezpieczenie – dla kredytodawcy i kredytobiorcy.

Bank, pożyczając ci pieniądze, ryzykuje tak samo. Musi więc zabezpieczyć się przed tym, że nie będziesz miał z czego spłacić kredytu albo przedmiot zabezpieczenia (w przypadku kredytu na dom lub mieszkanie) ulegnie zniszczeniu. Zawsze obowiązkowo musisz wykupić polisę nieruchomości. Często banki wymagają także polisy na życie.

Jakie ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt?

Najważniejsze dla banku jest ubezpieczenie nieruchomości w podstawowym zakresie, czyli od ognia i innych zdarzeń losowych. Dla swojego spokojnego snu, możesz wykupić pakiet rozszerzony, który może obejmować także kradzież, włamanie i dewastację. Bank będzie wymagał, aby suma ubezpieczenia była co najmniej taka, jak kwota kredytu.

Jeśli wykupisz polisę na życie, to zazwyczaj możesz liczyć na korzystniejsze warunki kredytu – niższą marżę lub prowizję. Dlaczego? Dzięki temu bank obniża swoje ryzyko. Generalnie, im wyższe ryzyko, tym wyższy koszt kredytu. A w przypadku utraty pracy, wypadku czy twojej śmierci, ubezpieczyciel wypłaci mu równowartość pożyczonych przez ciebie środków.

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

Zależnie od wymagań banku, możesz wybrać ubezpieczenie, które on oferuje albo wybrać dowolną propozycję z rynku. Gdy zdecydujesz się na polisę z banku, to oszczędzasz czas na poszukiwaniach oferty. Gdy zależy ci na jak najniższej składce, to lepiej porównaj kilka ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

Co to jest bankassurance?
Bankassurance jest to możliwość wykupienia ubezpieczenia w banku, który nawiązał współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Mimo że bank może oferować ubezpieczenie do kredytu, to ochronę zapewnia ubezpieczyciel.

Co to jest cesja praw z ubezpieczenia?

Kiedy bierzesz kredyt hipoteczny, to oprócz wykupienia ubezpieczenia, musisz dokonać cesji, czyli przeniesienia praw na bank. Ty opłacasz składkę polisy, ale gdy twój dom ulegnie zniszczeniu (np. spłonie lub zostanie zalany), to odszkodowanie dostanie bank. A co się stanie, jeśli nie dokonasz cesji? Bank może nałożyć na ciebie karę finansową albo we własnym zakresie ubezpieczyć nieruchomość, za co będziesz musiał zapłacić.

Kto dostanie pieniądze z ubezpieczenia?

Zasada jest taka, że w wyniku cesji to bank dostanie odszkodowanie, jeśli wystąpi szkoda. Jeśli na przykład twoje mieszkanie doszczętnie spłonie, to cesja zabezpiecza cię przed tym, żebyś nie został bez dachu nad głową i jeszcze z kredytem do spłacenia. Wtedy bank dostanie od ubezpieczyciela tyle, ile kredytu zostało ci jeszcze do spłaty. Resztę otrzymasz ty. Ile dokładnie? Załóżmy, że twoja nieruchomość była ubezpieczona na tyle, ile wziąłeś kredyt, czyli np. 300 tys. zł. Spłaciłeś już 200 tys. zł kredytu, więc tyle dostanie bank, a ty pozostałe 100 tys. zł.

Warto wiedzieć, że jeżeli szkoda jest niewielka , np. została zalana piwnica, to wtedy bank może wyrazić zgodę na to, aby ubezpieczyciel odszkodowanie wypłacił tobie. Po to, abyś mógł zrobić remont i naprawić szkody.

Pamiętaj, że cesja praw na bank musi być obowiązywać do momentu aż całkowicie spłacisz kredyt. Co dalej z ubezpieczeniem? Najlepiej jest wciąż je posiadać, aby zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. Gdy już nic nie będzie łączyło cię z bankiem, to warto raz jeszcze porównać oferty rynkowe. Może znajdziesz niższą składkę za ten sam zakres ubezpieczenia?
 

Dodano:
30 Sty 2017

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły