BIK - jest się czego bać?

  • 12 Sty 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź, kto tam trafia..
BIK - jest się czego bać?

Bank odmawia ci przyznania kredytu i uzasadnia to twoją złą historią w BIK. Co to oznacza? Czy BIK gromadzi tylko złe informacje? Dlaczego warto znać swój status? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej zostało założone przez Związek Banków Polskich. Instytucja powstała, aby zbierać informacje o tym, kto jak spłaca kredyt: terminowo czy z opóźnieniami. Twoje dane są przekazywane do BIK-u w momencie, w którym starasz się o kredyt lub korzystasz z produktu kredytowego: karty kredytowej, kredytu gotówkowego, hipotecznego, limitu w koncie czy szybkiej pożyczki. Gdy korzystasz lub wnioskujesz o produkt bankowy, to jesteś wpisywany do BIK z automatu. Jeśli korzystasz z usług firmy pożyczkowej, to każdorazowo musisz wyrazić zgodę na weryfikację czy dokonanie wpisu. Warto wiedzieć, że jeśli jesteś poręczycielem kredytu innej osoby, to także figurujesz w BIK-u.

Po co jest BIK?

Zanim bank zadecyduje, czy da ci pożyczkę, musi sprawdzić, czy będziesz w stanie ją spłacić. Nie potrafi przewidzieć przyszłości, więc musi bazować na informacjach o twojej przeszłości. Dzięki zapisom w Biurze Informacji Kredytowej, analityk w banku widzi, jak spłacałeś swoje poprzednie zobowiązania.

BIK to nie jest „czarna lista” osób zalegających ze spłatą swoich zobowiązań. Informacje zawarte w BIK-u mogą więc działać na twoją korzyść. Jeśli dotychczas spłacałeś kredyty terminowo, bank chętniej ci zaufa i pożyczy wyższą kwotę. Jesteś nawet w lepszej sytuacji niż osoby, których nie ma w BIK-u. Wtedy bank nie wie, czego może się po tobie spodziewać.

Tylko 1 na 10 Polaków ma problemy z BIK
Wiedziałeś, że tylko 10 proc. z zapisów w BIK dotyczy niespłaconych długów? 90 proc. są to informacje o terminowo regulowanych zobowiązaniach.

Historia kredytowa w BIK

Kiedy wnioskujesz o kredyt, bank wysyła zapytanie do BIK-u o ocenę punktową, która obrazuje twoją historię kredytową. Bierze ją pod uwagę, przygotowując scoring. A co wpływa na twoją punktację w Biurze Informacji Kredytowej? Najbardziej znacząca jest jakość kredytów. Wszystko, co spłacasz w terminie, podnosi twoją ocenę. Zdarzają ci się opóźnienia? Im są krótsze, tym mniej punktów masz odejmowanych.

Na ocenę wpływa także twoja aktywność kredytowa. Im dłuższą masz historię terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej ponieważ spada ryzyko, że nie spłacisz swoich następnych zobowiązań.

Następny element to korzystanie z limitów kredytowych. Jeśli masz na koncie niespłacone limity, to to także obniża twoją ocenę. Jeśli jednak często z nich korzystasz i od razu spłacasz, wpływa to pozytywnie.

W BIK-u bank może także znaleźć informacje, czy wnioskowałeś o kredyt w innych instytucjach. Jeśli dostałeś w nich decyzję odmowną, to twoja punktacja spada.

Możesz też sam sprawdzić swoją historię kredytową. Pobierz raport z BIK.

Czy można wyczyścić BIK?

Samemu nie możesz wyczyścić swojej historii w BIK-u. Musisz to zrobić za pośrednictwem banku, w którym brałeś pożyczkę. O usunięcie każdego zapisu musisz wnioskować osobno. Możesz to zrobić, gdy:

  1. chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie, który już spłaciłeś (tylko pod warunkiem, że nie miałeś opóźnień w spłacie),
  2. minęło 5 lat od spłaty problematycznego zobowiązania i chcesz usunąć zapis,
  3. zauważyłeś w swojej historii kredytowej nieaktualne lub nieprawdziwe informacje.

Dodano:
12 Sty 2017

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły