BIK i BIG – czy wiesz, czym się różnią?

  • 06 Lut 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jakie informacje gromadzi BIK? Kiedy trafisz do BIG-u? Jak zniknąć z "czarnej listy dłużników"? Odpowiedzi znajdziesz w nowym cyklu artykułów "Luty z BIK-iem i BIG-iem".
BIK i BIG – czy wiesz, czym się różnią?

Od dziś rozpoczynamy cykl artykułów pt. „Luty z BIK i BIG”. W każdy poniedziałek otrzymasz garść ważnych informacji na temat BIK i BIG. Dowiesz się m.in. kiedy twoje nazwisko trafi na „czarną listę”, w jaki sposób możesz budować pozytywną historię kredytową oraz co zrobić, aby twoje dane zniknęły z rejestru dłużników. Na początek jednak sprawdź, czym różnią się między sobą BIK i BIG.


BIK oraz BIG – jeśli choć raz korzystałeś z usług banku bądź firmy pożyczkowej, z pewnością spotkałeś się z tymi nazwami. Pomimo że brzmią podobnie, oznaczają dwie odrębne instytucje. Jak je odróżnić? Czym zajmuje się BIK, a jakie kompetencje posiada BIG? Przeczytaj krótki przewodnik po finansowych skrótach.

BIK = Biuro Informacji Kredytowej

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której głównym zadaniem jest gromadzenie informacji składających się na twoją historię kredytową. Za każdym razem, gdy zaciągasz kredyt lub pożyczkę bądź poręczasz komuś zobowiązanie, twoje dane trafiają do BIK-u. Nie ma znaczenia, ile pieniędzy pożyczasz i na jak długi okres. Co istotne, twoje dane trafiają do BIK-u także wówczas, gdy decydujesz się na założenie karty kredytowej, uruchomienie limitu debetowego bądź wzięcie pożyczki gotówkowej. BIK współpracuje z bankami, SKOK-ami oraz instytucjami pożyczkowymi na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że usługodawca, który przekazuje twoje dane do BIK-u, ma również dostęp do twojej historii kredytowej. Na tej podstawie może ocenić, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań.

Sprawdź siebie w BIK

BIG = biuro informacji gospodarczej

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej jest spółką prywatną, prowadzoną w formie przedsiębiorstwa. Z tego powodu w Polsce funkcjonuje obecnie aż pięć BIG-ów (zobacz ramkę poniżej). BIG jest określany często jako „czarna lista”. Dlaczego? Do jego najważniejszych zadań należy bowiem gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji gospodarczych na temat dłużników. Jeśli twoje zaległości wynoszą minimum 200 zł i spóźniasz się z ich spłatą co najmniej 60 dni, wierzyciel ma prawo umieścić twoje nazwisko w BIG-u. W przypadku przedsiębiorców kwota zadłużenia upoważniająca do dokonania wpisu na „czarną listę” jest nieco wyższa i wynosi 500 zł. Z biurami instytucji gospodarczej współpracują nie tylko banki i SKOK-i, lecz także większość usługodawców, np. dostawcy prądu, gazu, mediów, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Negatywny wpis w BIG-u jest sygnałem, że nie wywiązujesz się ze swoich zobowiązań w terminie, dlatego, jeśli trafisz na „czarną listę”, możesz mieć problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki, dokonaniem zakupów na raty lub podpisaniem umowy na telefon.

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce (stan na kwiecień 2016)
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej
BIG InfoMonitor
Krajowy Rejestr Długów BIG
Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG)
Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT)

BIK to nie BIG

BIK oraz BIG to dwie samodzielnie funkcjonujące instytucje, działające na podstawie różnych dokumentów prawnych. BIK zajmuje się przechowywaniem twojej historii kredytowej, dlatego gromadzi zarówno informacje pozytywne (spłaty dokonywane terminowo), jak i negatywne (zaległości płatnicze). Ponadto nie musisz wyrażać zgody, aby bank lub SKOK mógł umieścić Twoje dane w BIK-u (zezwala na to Prawo bankowe).

Biura informacji gospodarczej prowadzą z kolei rejestry dłużników, do których możesz trafić za nieuregulowane płatności. Większość BIG-ów gromadzi także wpisy pozytywne (za zobowiązania opłacane na czas), jednak aby je otrzymać, musisz złożyć specjalny wniosek. Chociaż BIK i BIG mają inny zakres działań, pomagają bankom, firmom pożyczkowym i usługodawcom ocenić ryzyko związane z udzieleniem ci kolejnego zobowiązania. Zadbaj więc o to, aby świadomie budować historię kredytową i nie mieć zaległości wpisanych do BIG. Dzięki temu łatwiej uzyskasz kredyt lub pożyczkę, a w oczach instytucji finansowych staniesz się wiarygodnym płatnikiem.

A już w kolejny poniedziałek dowiesz się, w jaki sposób możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową. Do zobaczenia za tydzień!

Dodano:
06 Lut 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły