Biura informacji kredytowej – czym się od siebie różnią?

  • 16 Lis 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zanim bank przyzna Ci kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny albo jakikolwiek inny produkt pożyczkowy, zweryfikuje Twoją historię kredytową. Dzięki sprawdzeniu jak spłacałeś poprzednie zobowiązania, może przypuszczać, czy jesteś rzetelnym płatnikiem i czy bezpiecznie jest znów pożyczyć Ci pieniądze. Twoją historię kredytową gromadzi Biuro Informacji Kredytowej oraz biura informacji gospodarczej. Sprawdź, jaka jest między nimi różnica!
Biura informacji kredytowej – czym się od siebie różnią?

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak „biura informacji kredytowej”, bo Biuro Informacji Kredytowej jest tylko jedno i jest to nazwa własna. Są także biura informacji gospodarczej, które gromadzą inne dane i z których banki oraz instytucje pożyczkowe również  korzystają. Zobacz, jak informacje na temat spłacalności Twoich zobowiązań mogą wpłynąć na decyzję kredytową.

Historia kredytowa – czym jest?

Historia kredytowa to wszystkie dane o spłacanych w przeszłości zobowiązaniach, czyli o kredytach hipotecznych, kredytach gotówkowych, limitach w koncie, kartach kredytowych czy pożyczkach pozabankowych. Historia kredytowa może być pozytywna albo negatywna. To, jak spłacasz każdą ratę jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej. Dane są przechowywane przez 5 lat od momentu całkowitej spłaty danego zobowiązania.

Jeśli w Biurze Informacji Kredytowej widać, że nie spóźniłeś się ze spłatą żadnej z rat, to masz wysoki scoring BIK i dużą szansę na kolejny kredyt gotówkowy online czy jakikolwiek inny. Gdy Twoje zaległości nie przekraczają 30 dni, to wtedy masz jeszcze szansę na kredyt w banku. W przypadku opóźnień powyżej 90 dni Twoja szansa na kredyt jest przekreślona.

Warto wiedzieć, że im lepsza historia kredytowa, tym masz większą szansę na wyższy kredyt hipoteczny albo kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Jeśli pokażesz, że jesteś rzetelnym płatnikiem, to bank chętniej pożyczy Ci wyższą sumę albo ograniczy liczbę wymaganych formalności kredytowych.

Biuro Informacji Kredytowej – jakie dane zbiera?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK zbiera dane ze wszystkich banków, SKOK-ów i 70 firm pożyczkowych na temat spłacalności rat wszystkich produktów kredytowych i pożyczkowych. W bazie BIK są również odnotowywane zapytania o kredyt w każdej instytucji. Jeżeli w jednym czasie składasz zbyt wiele zapytań, to może to negatywnie wpłynąć na Twoją szansę na finansowanie.

BIK podkreśla, że 90% wpisów w bazie to dane pozytywne, natomiast 10% to informacje o zaległościach.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Biura informacji gospodarczej – czym się zajmują?

Kiedy starasz się o kredyt, to doradca w banku zapyta Cię również o zgodę o weryfikację informacji w biurach informacji gospodarczej. Możesz nie wyrazić zgody, ale wtedy nie jest możliwe staranie się o kredyt.

Mamy w Polsce pięć biur informacji gospodarczej. Są to:

  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

W biurach informacji gospodarczej są gromadzone inne dane niż w BIK. Dotyczą one głównie spłacania rachunków za telefon i inne media, alimentów, windykowanych zobowiązań oraz umów pomiędzy firmami.

Część BIG-ów gromadzi również dane pozytywne (jest to np. BIG InfoMonitor), a część to typowe rejestry dłużników (np. KRD), gdzie są informacje tylko o osobach czy firmach, które spóźniają się ze spłatą zobowiązań. Aby otrzymać wpis do KRD, trzeba mieć opóźnienie sięgające min. 60 dni.

Wpis w rejestrze dłużników przekreśla szansę na kredyt.

Biuro informacji kredytowej a biuro informacji gospodarczej – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy biurem informacji kredytowej a gospodarczej jest zakres zbieranych danych. Pierwsza instytucja gromadzi tylko te związane ze spłacaniem kredytów i pożyczek, a druga skupia się na innych płatnościach – rachunkach, alimentach czy rozliczeniach między firmami.

Do BIK-u może wpisać Cię tylko bank, SKOK lub firma pożyczkowa, natomiast do BIG-u firma telekomunikacyjna, gazownia czy jakakolwiek inna firma, u której zalegasz z płatnościami.

Korzystając z danych biur informacji gospodarczej, możesz także sprawdzić konkretną firmę zanim zawrzesz z nią współpracę. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko narażenia własnej na zaległości płatnicze.

W Biurze Informacji Kredytowej możesz sprawdzić tylko siebie. Dostęp do informacji o wszystkich dłużnikach mają tylko instytucje kredytowe.

Dane z BIK-u znikają po upływie 5 lat od spłacenia zobowiązania. Z kolei z BIG-u wierzyciel ma obowiązek Cię wykreślić do 14 dni po uregulowaniu przez Ciebie długu.

Nie jesteś pewny numeru konta? Sprawdź jaki to bank!

Dodano:
16 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły