Biznesmamy podbijają rynek pracy, czyli własna firma po urodzeniu dziecka

Fot.

Urlop macierzyński to doskonały czas na rozważenie możliwości założenia własnej firmy. Jak to zrobić? Czy młoda mama ma szansę na uzyskanie dotacji na rozwój własnej działalności ? Na jakie przywileje może liczyć, powracając na rynek pracy po tak długiej przerwie? Jeśli rozważasz założenie firmy podczas urlopu macierzyńskiego i dobrze się do tego przygotujesz z pewnością nic nie stanie na przeszkodzie w realizacji twoich planów.

Dziecko i rozkręcanie własnej działalności gospodarczej może wydawać się dosyć abstrakcyjne i trudne. Jednak szereg wyzwań związanych z wychowywaniem nowego członka rodziny może zainspirować cię do założenia własnego biznesu.

Od czego zacząć?

Jak w przypadku każdego dużego przedsięwzięcia potrzebujesz dobrze obmyślanego planu działania. Weź do ręki długopis oraz notes i zapisz:

  • W czym jesteś naprawdę dobra i co sprawiałoby ci przyjemność?
  • Jaki masz budżet oraz ile pieniędzy będziesz musiała przeznaczyć na swój biznes?
  • Jak chcesz połączyć prowadzenie własnej firmy z dbaniem o rodzinę?
  • Kto może cię wesprzeć?
  • Skąd możesz uzyskać dodatkowe pieniądze na rozkręcenie działalności gospodarczej?

Gdzie szukać pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Pieniądze na założenie własnej firmy możesz uzyskać w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki. Znajdziesz tam opcję dla kobiet powracających lub wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem i wychowaniem dzieci. Zazwyczaj programy są skierowane do osób, które wcześniej nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Możesz otrzymać wsparcie:

  • Finansowe na rozwój działalności lub sprzęt niezbędny do jej prowadzenia w pierwszym okresie.
  • Pomostowe czyli takie, które pozwala ci skorzystać z porad coacha, szkoleń i mentoringu w czasie pierwszych miesięcy prowadzenia firmy.
  • Wsparcie szkoleniowo-doradcze pomoże przygotować biznesplan, zorganizuje szkolenia motywujące, poprowadzi przez drogę do otwarcia firmy.

Gdy chcesz starać się o dotację na własny biznes, najlepiej udaj się do urzędu pracy bądź innych instytucji zajmujących się pomocą przedsiębiorczym. Masz wiele możliwości, a każde województwo może mieć inne formy pomocy. Sprawdzaj też konkursy dla osób chcących założyć własną działalność.

Nie masz pomysłu? Zainspiruj się!

Osobiście wychodzę z założenia, że nie istnieją rzeczy niemożliwe. Spotykam wiele kobiet, które po urodzeniu dziecka podbijają strefę biznesu. Budżet + Pomysł + Wytrwałość = Sukces. Doskonałym przykładem potwierdzającym ten przykład jest m.in. Karolina, mama dwóch małych dziewczynek, która zdecydowała się na własny biznes. Zaczęło się od tworzenia gadżetów dla dzieci, później doszły do tego designerskie, minimalistyczne dodatki do domu, a codzienne uwiecznianie każdej chwili z życia jej dzieci pokierowało ją w stronę fotografii. Połączenie tych pomysłów pozwala naszej bohaterce spełniać się zawodowo prowadząc decobykaro.pl i nie tracić żadnego ważnego momentu z pociechami i mężem.

Kolejnym przykładem wzorowego postępowania na macierzyńskim jest blogerka Adriana Krynicka prowadząca blog KosmetoMama.pl, która opisuje swoją historię na własnej stronie. Potwierdza, że okres urlopu macierzyńskiego był czasem nie tylko na naukę o kolkach, kupkach, płaczach i uśmiechach, ale i na rozwijanie swoich umiejętności związanych z pisaniem i prowadzeniem bloga.

Na projektowaniu i szyciu ubrań skupiła się kolejna młoda mama Marta, która postanowiła wynająć mały lokal użytkowy w bloku, w którym mieszka ze swoją rodziną. Na obrzeżach Wrocławia powstała mała pracownia krawiecka, do której zawsze mogli przyjść klienci i obgadać projekt. A nasza bohaterka nie rezygnowała z życia rodzinnego.

To tylko garstka inspirujących historii. Na każdym kroku spotkam dzielne mamy, które nie zwalniają tempa w życiu zawodowym i poświęcają dużo czasu swoim dzieciom.

Najpopularniejsze rozwiązania wybierane przez przedsiębiorcze mamy

Rękodzieło jest popularnym wyborem wśród mam pragnących otworzyć własną firmę. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, wszystko można tworzyć bez wychodzenia z domu i nie odrywania wzroku od nowego członka rodziny.

eBiznes czyli blogi o różnorodnej tematyce, strony www zawierające szkolenia, porady lub informacje. Łączy się to doskonale z programami afiliacyjnymi, o których możesz dowiedzieć się więcej w moim wcześniejszym artykule.

Fotografia- tu poza chęciami potrzebny jest również talent, wiedza i sprzęt. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z fotografią, pamiętaj, że zobowiązujesz się do uwiecznienia najważniejszych chwil z życia swoich przyszłych klientów. Na początek najlepszymi modelami będą twoje dzieci i rodzin., Zanim zainwestujesz w sprzęt o równowartości dobrego samochodu, poświęć trochę czasu na stworzenie swojego portfolio, żeby w przyszłości nie zawieść oczekiwań swoich klientów.

Sklepy z ubrankami i gadżetami dla dzieci są oblegane przez rodziców, dziadków, rodzinę i znajomych, gdy pojawia się nowe dziecko. Dlatego wystarczy najprostsze narzędzie w internecie, które pozwoli ci poprowadzić swój sklep on-line.

Prowadzenie własnego biznesu zawsze wiąże się z ryzykiem, trudnymi wyborami i wyrzeczeniami. Jednak jeśli chcesz spędzać więcej czasu ze swoją pociechą, warto przejść próbę własnej działalności. Szczególnie, że możesz liczyć na pomoc w zdobyciu dodatkowych środków i wsparcie ze strony swoich najbliższych.

Podobne artykuły