Błędny przelew na konto. Jak odzyskać pieniądze?

Fot.

Przelałeś pieniądze i zbyt późno zorientowałeś się, że numer rachunku się nie zgadza? Nie zwlekaj i działaj, aby jak najszybciej je odzyskać. Koniecznie sprawdź, jak sprawić, żeby środki jak najszybciej wróciły na twoje konto.

Pomyłki w wysyłanych przez nas przelewach zdarzają się bardzo często. Nie musisz się martwić, bo jeśli przytrafi ci się taka sytuacja, to możesz odzyskać swoje pieniądze.

Najczęściej popełniane błędy

Do najbardziej popularnych błędów, które są zgłaszane do banków, należą:

  • przelew na złe konto,
  • podanie błędnych danych,
  • przelew niezgodnej kwoty,
  • przelew na zamknięty rachunek .

Błędny przelew – gdzie to zgłosić?

W chwili, gdy wyślesz pieniądze nie do tej osoby, do której planowałeś, nie czekaj i od razu zgłoś to do swojego banku. Jeśli zorientujesz się odpowiednio wcześnie, masz szansę na to, że przelew jeszcze nie wyszedł z banku. Gdy pieniądze trafiły już na konto adresata, za pośrednictwem banku wyślij do niego wezwanie do zapłaty, w którym określisz kwotę, którą chcesz odzyskać oraz numer rachunku do przelewu.
Jeśli przypadkowy odbiorca nie będzie chciał zwrócić twoich pieniędzy, będziesz musiał wejść na drogę sądową. Jednak możesz być spokojny, ponieważ prawo stoi po twojej stronie. Według art. 405 Kodeksu Cywilnego: "kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości". Jest to jednoznaczne z tym, że osoba, która otrzymała twoje pieniądze, ma obowiązek zwrócenia ich.

Podanie błędnych danych w przelewie

Wpisanie błędnych danych odbiorcy takich jak adres, imię czy nazwisko, zazwyczaj nie skutkują żadnymi konsekwencjami. Banki nie sprawdzają, czy dane odbiorcy zgadzają się z tymi wpisanymi przez ciebie.

Przelew błędnej kwoty

Zrobiłeś przelew i zorientowałeś się, że na koncie brakuje dużo więcej niż powinno? Prawdopodobnie dopisałeś jedno zero więcej albo źle postawiłeś przecinek. Jak rozwiązać ten problem? Musisz skontaktować się z bankiem i sprawdzić, czy jest możliwość cofnięcia przelewu. Jeśli będzie za późno, pozostaje ci kontakt z odbiorcą przelewu i prośba o odesłanie różnicy.

Przelew na nieistniejące konto

Jeśli przelejesz pieniądze na zamknięte konto, nie panikuj. Banki nie przekazują numerów kont innym klientom. Po zgłoszeniu tej sytuacji do banku, odzyskanie pieniędzy nie powinno trwać dłużej niż 4 dni. Wszystko oczywiście, będzie zależało od procedur w twoim banku.

Uważaj na nakładki zmieniające numer konta

Nie zawsze błędnie zrobiony przelew to twoja wina. Cyberprzestępcy tylko czekają na twoje pieniądze i wyszukują luk w systemie. Nakładka zmieniająca numer konta to wirus, który rozpoznaje, kiedy w przeglądarce wkleisz 26 cyfrowy numer konta. Uruchamia się automatycznie, kiedy z niezaufanych źródeł pobierasz aktualizację programów. Nakładka podmienia numer rachunku, który kopiujesz i wklejasz do systemu transakcyjnego na numer konta przestępcy. Aby uchronić swoje konto przed złośliwym oprogramowaniem, nie otwieraj podejrzanych maili oraz nie pobieraj załączników, które nie wyglądają bezpiecznie lub mają dziwne nazwy.

Przed wykonaniem przelewu pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy wszystkie cyfry, które zawiera wprowadzony numer rachunku, zgadzają się z danymi odbiorcy. Sprawdzaj też dokładnie SMS-y autoryzacyjne. Te czynności z pewnością pozwolą ci uniknąć wysłania pieniędzy na nieznany rachunek.

Podobne artykuły